








A továbbtanulással kapcsolatban hiába hívják fel a lehető legtöbb fórumon a fiatalok figyelmét a körültekintő döntés fontosságára, a valós tapasztalatok azt mutatják, hogy nagy részük az utolsó pillanatban dönti el mely intézményt, valamint képzési területet választja.
Ez viszont sokszor nem egyezik a válós vágyakkal, így a felsőfokú tanulmányok során, menetközben döbbennek rá, hogy rosszul választottak. A felmérések azt mutatják, hogy ilyen esetekben sokkal nagyobb a lemorzsolódás, ha pedig el is végzik az adott képzést, félnek a munkaerő-piacra való kilépéstől. Ma délelőtt a Vásárhelyi Híreknek, a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának nyílt napjára érkezők közül többen is hasonló félelmeikről beszéltek. Az egyik gregusos diák szkeptikusan azt is elmondta, egyáltalán nem biztos abban, hogy diplomásként majd „hozzávágnak egy jó állást.”
A nyílt napon a hódmezővásárhelyi kar egyik zsúfolásig megtelt tantermében Horváth József tudományos dékánhelyettes bevezetőjében elmondta, azzal hogy 240 ponttól van lehetőség felsőfokú tanulmányokra, új lehetőséget nyújt a felvételizők számára. Mint mondta, érdemes arra is gondolni, hogy az oktatási tárca döntése értelmében, mostantól évente 20 ponttal emelik az alsó ponthatárt, vagyis jövőre már 260 pont lesz és így tovább.
Az SZTE Mezőgazdasági Karán idén is két szakot indítanak, a mezőgazdasági és vadgazda mérnök szakot. Az előbbi elsősorban az agráriumban elhelyezkedni szándékozók számára, míg az utóbbi a vadgazdálkodás, a természet iránt elkötelezetteknek ad diplomát. A nyílt nap tájékoztató előadásain az is elhangzott, az alapképzés után a mesterképzést (MSc) is érdemes megfontolni.
Újításként idén nem csak a továbbtanulni szándékozókat, hanem szüleiket is meghívták a nyílt napra, azzal a nem titkolt szándékkel, hogy segítsenek a döntésben, valamint közvetlen benyomásokat szerezzenek a karról, a kollégiumról.
A tájékoztatón elmondták, a két szak mellett, van lehetőség a 4 féléves mérnökasszisztens felsőoktatási szakképzés valamelyikére is jelentkezni. A hatféle szakképzés között több is van, amelyre az agráriumban egyre növekvő igény van. Elég ha csak a mezőgazdasági mérnökasszisztenst említjük, aki képesítésével a pénzügyektől a termelésig, szinte a teljes gazdasági folyamatban részt tud venni, vagy a ménesgazda mérnökasszisztenst, aki járatos lesz a lótartás és lovas-szolgáltatás tevékenységében.
A Mezőgazdasági Kar mai nyílt napján sok szó esett az elhivatottságról, a gazdálkodás szeretetéről és mint azt többen is elmondták, azért is jelentkeznének a karra, mert a szülők is gazdálkodnak, érdemes a folytatni a tradíciókat, de volt olyan lány, aki azt mondta, lovasterápiával szeretne foglalkozni.
A lehetőség adott, a 2013-14-es tanévre jelentkezés keretszámainak rendszerét eltörölték, így a bekerülés az intézményi kapacitásoktól függ.