Kultúra, oktatásA vásárhelyi butellák kultúrtörténetéről nyílik kiállítás

2025. február 14., péntek
 
A vásárhelyi butellák kultúrtörténetéről nyílik kiállítás

Csaknem kétszáz butellát mutatnak be 1816-tól napjainkig a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban február 15-én nyíló kiállításon, amelynek látogatói a pálinka tárolására szolgáló cserépedény készítésével is megismerkedhetnek.

 

 

 

 

A kurátor, Terendi Viktória néprajzkutató úgy fogalmazott, a butella a helyi fazekaskultúra ikonikus tárgya, hiszen a kutatások szerint Hódmezővásárhelyen készültek az első darabok, és a városból terjedtek el országszerte, majd váltak népszerűvé a 19. század közepe táján.

 

A 18. században léteztek üvegbutellák, amelyek cseh és osztrák területekről érkező importtermék révén drágák, anyaguk miatt pedig sérülékenyek voltak. A vásárhelyi tálas mesterek innovációja volt, hogy az italtároló alkalmatosságot elkészítették cserépből. Komoly igény jelentkezett az ilyen használati tárgyakra, hiszen pálinkát már főzhettek a jobbágyok is - mondta a szakember.

 

A legrégebbi butella, melyet a tárlaton láthatnak az érdeklődők 1816-os, a szentesi Koszta József Múzeum gyűjteményéből érkezett Hódmezővásárhelyre. A kiállítás az edény története mellett igyekszik a nézők elé tárni, hogyan vált egyre divatosabbá a butella, és milyen változatos formavilága és díszítésmódja alakult ki a szűk száz év alatt, amíg használati tárgyként igazán divatos volt. Készült kicsi, közepes, nagy, kerek, hasáb, könyv, alakos, perec és szecessziós butella is karcolásos, írókázott vagy rátétes díszítéssel - közölte a kurátor.

 

A kutató felhívta a figyelmet arra, hogy a butella az egyetlen olyan fazekastermék, melynek szinte elmaradhatatlan része a szöveg. A feliratok általában nemcsak nevet és dátumot tartalmaznak, hanem verses formájú, gyakran a butella tartalmára utaló szöveget is.

 

A 20. század fordulóján a gyári üvegek annyira olcsóvá váltak, hogy azokat már bárki megengedhette magának, így használati tárgyként kezdték kiszorítani a fazekasterméket. A butellákat azonban gyakran ajándékként adták, születésnapra vagy valamilyen jeles alkalomból névvel, dátummal ellátva, így felértékelődtek, megtartották azokat, és az 1900-as évek kezdetétől emléktárggyá alakultak. A mai napig nagyon sok vásárhelyi család őrzi a felmenők butelláit - emelte ki a szakember. Hozzátette: a kiállításon bemutatott mintegy kétszáz műtárgy közül ezért néhány hiánypótló darabot magángyűjtők kölcsönöztek a múzeumnak.

 

Az 1960-as, 70-es évektől már alapvetően dísztárgynak formáltak butellákat a mesterek, így készülnek ma is, a tárlaton látható legújabb darabot alig három hete égették ki. A látogatóknak egy filmen Forró István, a város utolsó aktív népi fazekas iparművésze mutatja be e darab elkészítésének folyamatát.

 

A fél évig látható kiállítás utolsó termében a butellától elválaszthatatlan pálinka készítésének folyamatát ismerhetik meg a látogatók, a gyümölcsfák telepítésétől és gondozásától kezdve egészen a lepárlás fázisáig - mondta Terendi Viktória.

 

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Bessenyei Ferenc emléke

Bessenyei Ferenc emléke

1919. február 10-én született Bessenyei Ferenc kétszeres Kossuth-díjas, érdemes és kiváló művész, a Nemzeti Színház örökös tagja, a Nemzet Színésze. 
A képviselőtestület döntött az idei díjazottakról

A képviselőtestület döntött az idei díjazottakról

Idén is három Pro Urbe és két Signum Orbis Honorantis elismerést adományoznak március 15-én, a díszközgyűlésen.
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

2025. 23. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
Elfogadott költségvetés emelésekkel

Elfogadott költségvetés emelésekkel

Elfogadta a hódmezővásárhelyi önkormányzat idei költségvetését a közgyűlés február 6-án, 17,918 milliárd forintos főösszeggel.
 

És ezt már olvasta?

Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott Hódmezővásárhelye Kishomokon a Vitéz utcában egy elektromos rollerrel közlekedő nő az éjszakai sötétségben nem vette észre a kátyút.
 
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti A Mazsihisz a várostól megkapta a vásárhelyi zsinagóga és az egykori zsidó népiskola épületéből álló ingatlanegyüttes 10 százalékos tulajdonrészét.
 
Nemzetközi sztárok és hazai kedvencek a nyár zárófesztiválján
Nemzetközi sztárok és hazai kedvencek a nyár zárófesztiválján  Az elmúlt évekhez képest már egy hónappal korábban előrukkolt a Coca-Cola SZIN a fesztivál öt nagyobb helyszínének teljes felhozatalával.
 
Újabb fejlemények kastély ügyben
Újabb fejlemények kastély ügyben A működtetést a szabadkígyósi és a békéscsabai önkormányzatokkal közösen valósítanák meg; megírták Lázár János építési és közlekedési miniszternek.
 
Gazdag volt a vásárhelyi Múzeumok Éjszakája
Gazdag volt a vásárhelyi Múzeumok Éjszakája Hat helyszín, tizenöt program, különleges tárlatvezetések, előadások, kincskereső játék és koncert is várta az érdeklődőket. Összefoglaló.
 
Múzeumok Éjszakája Vásárhelyen 2025
Múzeumok Éjszakája Vásárhelyen 2025

Országszerte számos múzeum, könyvtár és kiállítóhely nyitva lesz az év leghosszabb éjszakáján. Vásárhelyen is 6 helyszínen 19 programmal várják az érdeklődőket. Részletes program.

 
A holland nagykövet a városházán
A holland nagykövet a városházán Désierée Bonis Hollandia magyarországi nagykövete vásárhelyi látogatása során Márki-Zay Péter polgármesterrel is találkozott.