Kultúra, oktatásA vásárhelyi butellák kultúrtörténetéről nyílik kiállítás

2025. február 14., péntek
 
A vásárhelyi butellák kultúrtörténetéről nyílik kiállítás

Csaknem kétszáz butellát mutatnak be 1816-tól napjainkig a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban február 15-én nyíló kiállításon, amelynek látogatói a pálinka tárolására szolgáló cserépedény készítésével is megismerkedhetnek.

 

 

 

 

A kurátor, Terendi Viktória néprajzkutató úgy fogalmazott, a butella a helyi fazekaskultúra ikonikus tárgya, hiszen a kutatások szerint Hódmezővásárhelyen készültek az első darabok, és a városból terjedtek el országszerte, majd váltak népszerűvé a 19. század közepe táján.

 

A 18. században léteztek üvegbutellák, amelyek cseh és osztrák területekről érkező importtermék révén drágák, anyaguk miatt pedig sérülékenyek voltak. A vásárhelyi tálas mesterek innovációja volt, hogy az italtároló alkalmatosságot elkészítették cserépből. Komoly igény jelentkezett az ilyen használati tárgyakra, hiszen pálinkát már főzhettek a jobbágyok is - mondta a szakember.

 

A legrégebbi butella, melyet a tárlaton láthatnak az érdeklődők 1816-os, a szentesi Koszta József Múzeum gyűjteményéből érkezett Hódmezővásárhelyre. A kiállítás az edény története mellett igyekszik a nézők elé tárni, hogyan vált egyre divatosabbá a butella, és milyen változatos formavilága és díszítésmódja alakult ki a szűk száz év alatt, amíg használati tárgyként igazán divatos volt. Készült kicsi, közepes, nagy, kerek, hasáb, könyv, alakos, perec és szecessziós butella is karcolásos, írókázott vagy rátétes díszítéssel - közölte a kurátor.

 

A kutató felhívta a figyelmet arra, hogy a butella az egyetlen olyan fazekastermék, melynek szinte elmaradhatatlan része a szöveg. A feliratok általában nemcsak nevet és dátumot tartalmaznak, hanem verses formájú, gyakran a butella tartalmára utaló szöveget is.

 

A 20. század fordulóján a gyári üvegek annyira olcsóvá váltak, hogy azokat már bárki megengedhette magának, így használati tárgyként kezdték kiszorítani a fazekasterméket. A butellákat azonban gyakran ajándékként adták, születésnapra vagy valamilyen jeles alkalomból névvel, dátummal ellátva, így felértékelődtek, megtartották azokat, és az 1900-as évek kezdetétől emléktárggyá alakultak. A mai napig nagyon sok vásárhelyi család őrzi a felmenők butelláit - emelte ki a szakember. Hozzátette: a kiállításon bemutatott mintegy kétszáz műtárgy közül ezért néhány hiánypótló darabot magángyűjtők kölcsönöztek a múzeumnak.

 

Az 1960-as, 70-es évektől már alapvetően dísztárgynak formáltak butellákat a mesterek, így készülnek ma is, a tárlaton látható legújabb darabot alig három hete égették ki. A látogatóknak egy filmen Forró István, a város utolsó aktív népi fazekas iparművésze mutatja be e darab elkészítésének folyamatát.

 

A fél évig látható kiállítás utolsó termében a butellától elválaszthatatlan pálinka készítésének folyamatát ismerhetik meg a látogatók, a gyümölcsfák telepítésétől és gondozásától kezdve egészen a lepárlás fázisáig - mondta Terendi Viktória.

 

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Bessenyei Ferenc emléke

Bessenyei Ferenc emléke

1919. február 10-én született Bessenyei Ferenc kétszeres Kossuth-díjas, érdemes és kiváló művész, a Nemzeti Színház örökös tagja, a Nemzet Színésze. 
A képviselőtestület döntött az idei díjazottakról

A képviselőtestület döntött az idei díjazottakról

Idén is három Pro Urbe és két Signum Orbis Honorantis elismerést adományoznak március 15-én, a díszközgyűlésen.
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

2025. 8. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
Elfogadott költségvetés emelésekkel

Elfogadott költségvetés emelésekkel

Elfogadta a hódmezővásárhelyi önkormányzat idei költségvetését a közgyűlés február 6-án, 17,918 milliárd forintos főösszeggel.
 

És ezt már olvasta?

A vásárhelyi agrárszakoktatás története egyúttal helytörténet is
A vásárhelyi agrárszakoktatás története egyúttal helytörténet is A hódmezővásárhelyi agrárszakoktatás múltját részletesen feldolgozó Fekete Gyula Intézménytörténeti Kutatási Program újabb állomásához érkezett.
 
Tóth Csaba váltja Horváth Zoltánt a HFC élén
Tóth Csaba váltja Horváth Zoltánt a HFC élén A Hódmezővásárhelyi FC tisztújító közgyűlést tartott, ahol új elnököt és új, kibővített elnökséget választott a tagság. 
 
Idén ketten kaptak Signum Urbis Honorantis kitüntetést
Idén ketten kaptak Signum Urbis Honorantis kitüntetést Idén is két Signum Urbis Honorantis elismerést adományoztak március 15-én, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a díszközgyűlésen.
 
Ismét kitüntették Kószó Pétert
Ismét kitüntették Kószó Pétert Kiemelkedő karitatív és szociális segítő munkáját, továbbá a hazai közéletben végzett példamutató és a Kárpát-medencei magyarság összetartozását erősítő tevékenységét ismerték el.
 
Stars Of Hope sikerek
Stars Of Hope sikerek Március 16-án a Ritmuscsapatok Országos Táncversenyét rendezték Dabason az OBO arénában. A 2025-ös versenyév második állomásán  is indultak a vásárhelyi táncosok.
 
Hézső Ferenc lett Vásárhely díszpolgára
Hézső Ferenc lett Vásárhely díszpolgára

A mai napig a város kulturális és művészeti életének aktív szereplőjeként a Közgyűlés határozata értelmében Hódmezővásárhely díszpolgára címet vehetett át. 

 
Hódmezővásárhely kitüntetettjei 2025
Hódmezővásárhely kitüntetettjei 2025 A Közgyűlés határozata értelmében PRU URBE kitüntetésben hárman részesültek a város polgárainak érdekében végzett kulturális  tevékenysége elismeréseként.