
A július 1-jén elfogadott törvény értelmében az öt látványsportágban működő sportegyesületek fejlesztésre fordíthatják azokat a forintokat, amiket a vállalkozások a társasági adóból levonhatnak.
Képönkön a Városi Stadion 1970-ben (Fotó: VH archív)
Mint arról már írtunk ezzel a lehetőséggel élve, nagyszerű fejlesztés előtt áll az 1958-ban épült hódmezővásárhelyi Városi Stadion és létesítményei, hogy aztán megújulva, komplex sportközponttá váljon amatőrök, profik, vagy csak egyszerűen az alkalmilag sportolni vágyó vásárhelyiek számára.
A Hódmezővásárhely Sportjáért Alapítvány a napokban adja be a kérelmet. Horváth Zoltán sportreferens szerint legkorábban november közepére várható döntés a jóváhagyást illetően.
Minden hódmezővásárhelyi sportbarát számára szívet melengető az 1958-ban épült sportlétesítmény fejlesztési terve. Érdemes hát részleteiben is megismerni.
A Vásárhelyi Hírek birtokában lévő anyagból egyértelműen látszik, a labdarúgás játssza a főszerepet, amely mint a város legnépszerűbb, legtöbb gyermeket vonzó sportága kiemelt figyelmet érdemel. Ezért az alapítvány egyik legfőbb feladatának tartja a labdarúgás infrastrukturális helyzetének javítását.
Horváth Zoltán sportreferens tájékoztatása szerint, a fejlesztési elképzeléseikben követik az európai gyakorlatot, vagyis a hódmezővásárhelyi labdarúgáshoz hasonló célokkal, létszámmal és környezetben működő egyesületek, az infrastruktúrájukat úgy igyekeznek kiépíteni, hogy multifunkcionális legyen. Találja meg a módját a hasznos időtöltésnek a focizni vágyó kisgyerek, az őt elkísérő szülő a kistestvérével, a kocogni vágyó nagymama, a profi játékossá válás útját járó sportosztályos stb. Hódmezővásárhelyen is egy hasonló "futballparadicsomot" szeretnének létrehozni, amely egyben egy minden korosztályt elérő szabadidőpark is.
Mint arról a sportreferens tájékoztatott, pontosan kialakítanak egy tájékoztató rendszert, ahhoz hogy megtanulja mindenki, hogy mit használhatnak az alkalmilag sportolni vágyók, illetve mi az, ami csak az elitképzésben részesülők privilégiuma.
A tervezet szerint a Városi Stadion felújítását 3 ütemben, egy 3 éves folyamat keretében lehetne a leghatékonyabban megvalósítani.
Korszerű pályák
Az első évben a Városi Stadionban sportolók számára a legfontosabb a pályák korszerűsítése. Ennek keretében tervezik a centerpálya gyepszőnyegének felújítását, elektromos öntözőrendszerrel történő ellátását, rekortán (aszfaltból és műanyagból készült rugalmas anyagú) atlétika pálya építését, mindezt kiegészítve egy korszerű eredményjelző táblával. Nagyon fontos a piac felőli füves terület megnövelése, ehhez szükséges a meglévő, használaton kívüli raktárhelyiség elbontása, valamint tereprendezés. Az így kapott 85x100 méteres terület füvesítése, valamint elektromos öntözőrendszerrel történő ellátása. A kis műfüves pályára tervezzük a világítás kiépítését, ami nagy mértékben megnöveli a pálya használhatóságának idejét. A nagy műfüves pálya köré fontos a hangosítás kiépítése, valamint egy 100 fős, könnyűszerkezetes lelátó építése. Kiemelt jelentőségű, hogy biztonságos kerítést kapjon a létesítmény
Szállodaként is funkcionáló főépület
A második év legfontosabb eleme a meglévő főépületrész átalakítása, valamint erre egy emelet ráépítése és a belső udvar lefedése. A tervek szerint a földszinten a recepció, 2 nagy öltöző, az udvar beépítésével pedig 9 átlagos méretű öltöző kapna helyet kétoldalra nyíló vizesblokkal. Továbbá 2 játékvezetői öltöző, több iroda helyiség, szertár, mosoda és 3 WC épül meg. Az elképzelés szerint a földszinten egy ajándékboltot is berendeznek.
Az emeleten 10-12 négyágyas, valamint 3 kisebb szoba lesz, vizesblokkal. A tervezetben az emeletre egy étterem jellegű büfé is kerül. Több funkcionális szoba mellett, egy orvosi szobával összekötött terhelés-élettani laboratóriumot is felszerelnek. Nem utolsó sorban az emelten helyet kapna egy mltifunkcionális konferenciaterem is
A létesítmény külső részén, ebben az ütemben kerülne megvalósításra a jelenleg műanyaggal székekkel ellátott lelátórész könnyűszerkezetes befedése, VIP szektor, sajtóterasz kialakítása.
Fontos, hogy a stadion rekreációs jelleggel is funkcionáljon, ezért szintén a második ütemben valósulnának meg az alábbi kiegészítő pályák: 2 szabványos rekortán lábteniszpálya, kocogópálya, tollaslabda pálya, asztalitenisz, lengőteke, mini-mászófal.
Fedett és új műfüves pálya világítással
A harmadik évben a várhatóan folyamatosan növekvő sportolói létszám miatt fontos egy új, 30x60 méteres, világítással ellátott műfüves gyakorló terület építése. A biztonságos használat miatt a tervezett pálya mellett található atlétikai dobópálya köré védőháló felállítása.
A harmadik ütem legfontosabb célkitűzése egy fedett, 20x40 méteres munkacsarnok megépítése a már meglévő kis műfüves pálya helyén, úgy, hogy az egy lábakon álló közlekedővel és futófolyosóval összeköttetésben áll a főépülettel. Szintén ebbe az ütembe tartozna a jelenleg aszfaltozott 20x40 méteres pálya műfűvel és világítással történő ellátása.
A tervezetben foglalt elképzelések beruházási értéke, az előzetes kalkuláció szerint, kevéssel meghaladja az egymilliárd forintot, amelynek 70 százalékát a társasági adó sportra felajánlható összegéből fedeznének.