A beruházás összesen nyolc vízellátó rendszer önálló fejlesztését foglalja magába. Őszre elkészülnek és azt követően hat hónapig tart a próbaüzemelés.
Képünkön egy víztisztító berendezés
A Vásárhelyi Hírekben többször írtuk, a víz minőségének kifogásai Csongrád megye 70 településén 422 ezer embert érint. Ezek közé tartozik Hódmezővásárhely is.
A kormányzati tervek szerint az ivóvízminőség-javító program keretében néhány éven belül mindenhol megvalósulnak a szükséges víztisztító beruházások. Az előírt értékeknek 365 településen, nem felel meg a vízminőség. Azonban az ivóvízminőség-javító program jelentős csúszásban van.
A Hódmezővásárhely, Mártély, Székkutas lakosságát is érinti az ivóvízminőség-javítás szükségessége, hiszen a vizsgálatok szerint a három településen is magasabb a rendeletben meghatározott komponensek (arzén, ammónium) valamelyikének határértéke.
A három említett település, Hódmezővásárhely, Mártély, Székkutas 2010-ben Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulást létesítve az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Program keretén belül benyújtott pályázatot, amely 2012. március 29-én támogatásban részesült. Az eddigi előkészítő munkálatok után 2012. december 10-én bejelentették, hogy megkezdődnek az 1 milliárd 300 millió forintos vízminőség-javító fejlesztések, amelynek várható befejezése 2015.
Július 7-én a hódmezővásárhelyi Városháza Házasságkötő termében tartott tájékoztatón elhangzott a fejlesztés során, a saját vízbázisra alapozott, úgynevezett önálló megoldásban a helyben, kutakkal felszínre hozott rétegvizet, nyersvizet hozzák előírás szerinti állapotba. A beruházás összesen nyolc vízellátó rendszer önálló fejlesztését foglalja magába: Hódmezővásárhely, Batida, Erzsébet, Kútvölgy, Szikáncs, valamint Mártély települések vízellátó rendszereinek önálló fejlesztését, továbbá Székkutas és Kakasszék-Erzsébet Kórház vízellátó rendszerének önálló fejlesztése során a külterületek ellátására távvezeték épül. Az elhangzottak szerint a munkálatokkal késő őszre elkészülnek és azt követően hat hónapig tart a próbaüzemelés.
A hír kapcsán a Vásárhelyi Hírek által megkérdezett házi orvosok valamennyien egyetértenek az ivóvízminőség javító programmal, azzal együtt hogy az EU határértékek szigorúbbak, szükségesnek tartják az ivóvíz tisztítását. Mint ismeretes Hódmezővásárhelyen és a környező településeken az ivóvíz ammónia és az arzéntartalma a jelenlegi határértéknél magasabb.
Egyes vélemények szerint a Vásárhelyen és környékén meglehetősen nagyszámú pajzsmirigy-gyulladásos betegségek is az ivóvíz számlájára írhatók, vagyis annak magas jódtartalma lehet az oka. Erre azonban konkrét bizonyíték nem áll rendelkezésre, mert például a Vásárhelyi Hírek által a Csongrád Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervétől kikért Hódmezővásárhely és a környező települések 31ivóvíz mérőpontjának adatai között nincs a jód. Vagyis a rendszeresen következetesen elvégzett mérések 30-nál több kémiai anyag jelenlétét vizsgálják, azonban a jód ezek között nem szerepel.
A Vásárhelyi Hírek kérdésére Országos Környezetegészségügyi Intézet munkatársa, Dr. Kiss Edit elmondta, az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről 201/2001. (X. 25.) Kormányrendelet nem rendelkezik a jód vizsgálatáról, így ennek kémiai paramétereivel kapcsolatban nincsenek vízvizsgálati eredményeik, tájékoztatott a közegészségügyi osztályvezető.
Ahhoz, hogy pontosabb adatok álljanak rendelkezésre a vásárhelyi és környező településeinek ivóvíz kémiai összetételéről, a kormányrendelet módosítására lenne szükség. Addig a magas jódtartalomra vonatkozó állítások nem bizonyíthatók.