A Hódmezővásárhelyi Liszt Ferenc Ének-zenei Általános Iskolában hagyomány, hogy a Nemzeti Összetartozás napján valamilyen különleges programmal hívják fel tanulók figyelmét a nemzeti emlékezésre.
Fotók: Kakuk Tünde
„A ma délelőtti programra Pintér Erika, Konczosné Nagy Némedi Gabriella, Zagyi Orsolya felkészítésével ünnepi műsorral készültek felső tagozatos tanulóink”- mondta Forrainé Kószó Györgyi, az iskola igazgatója.
„A versek, táncos betétek, az emlékező gondolatok iskolánk tanulóinak, kollegáinak szóltak, de a szavak ereje azt gondolom túljutott csarnokunk falain. Ha diákjaink otthon elmesélik a mai napjukat, remélem a családok is tanulnak, emlékeznek."
Kilencvenkét évvel ezelőtt, 1920. június 4-én, a versaillesi Nagy-Trianon kastélyban írták alá az első világháborút lezáró magyar békeszerződést. A diktátum következtében Magyarország elvesztette területének kétharmadát és több mint hárommillió magyar kényszerült kisebbségbe a határokon kívül. A mai gyerekek erről keveset tudnak, inkább azt, ami a történelemkönyvekben található.
Az Országgyűlés 2010. május 31-én döntött úgy, hogy a trianoni békeszerződés aláírásának napja, június 4-e a jövőben a nemzeti összetartozás napja.
A nemzeti összetartozás melletti tanúságtételről szóló, öt paragrafusból álló törvénnyel az Országgyűlés kinyilvánította, hogy "a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme".
Erről is hallhattak a diákok a Liszt Ferenc iskola tornacsarnokában a ma délelőtti műsorban.
„Az ünnepség végén az iskola közösen énekelt Magyarországról. A legfontosabb, hogy kialakítsuk tanulónkban azt a tudatot, hogy minden magyar felelős minden magyarért” - mondta Forrainé Kószó Györgyi.