
Az 1919-es román megszállás alatt játszódó regény bemutatója, valamint Horthy István főhadnagy repülőbalesetének legújabb vizsgálatáról kerekasztal beszélgetés a Nemzeti Emlékezet Hetének következő két programja.
Antantmisszió - könyvbemutató
Az 1919-es román megszállás alatt játszódó regény egy szerelmi történet a nagyhatalmak politikai játszmáinak és diplomácia titkos útvesztőinek világában. A fiatal párra leselkedő veszélyekben megjelenik hazánk Trianonban beteljesedő tragikus sorsa is.
A kötetet Árva László, a Németh László Gimnázium és Általános Iskola igazgatója mutatja be az érdeklődőknek október 29-én, kedden 17 órakor az Emlékpontban. A könyvbemutatón részt vesz Gál Miklós történész- muzeológus, a kötet szerzője.
A Könyvpont Kiadó gondozásában az Ünnepi Könyvhétre jelent meg William Gallen (Gál Vilmos, a Magyar Nemzeti Múzeum történész-muzeológusa) Antantmisszió című regénye. A román hadsereg 1919 augusztus 3-án megkezdi Budapest megszállását. Az akcióról néhány órán belül értesülnek a párizsi békekonferencia vezetői. A négy nagyhatalom tanácsa úgy dönt, a lehető leggyorsabban tábornoki missziót küld Budapestre, hogy a megszállást ellenőrizzék, és segítsék a magyarokat, hogy ismét saját kezükbe vegyék országuk kormányzását. A bizottság amerikai tagja, Bandholtz tábornok magával visz egy fiatal, magyar származású tisztet, Weiss kapitányt, akire már Párizsban felfigyel a román titkosszolgálat…
Politikai intrikák, a titkos diplomácia útvesztői és az igaz szerelem hálója szövi át ezt a különös regényt, amely a hazánk sorsát hosszú időre megpecsételő, végzetesen elhibázott békekötést megelőző tragikus történelmi epizódot mutatja be.
Roncsok "örök" álma?
Október 30-án, szerdán délután 5 órára a második világháború hadtörténete iránt érdeklődőket várják az Emlékpont előadótermébe, ahol Magó Károly roncskutatóval, Horthy István főhadnagy repülőbalesetének legújabb vizsgálatáról, valamint Oláh András Pál történésszel a brit hadseregben szolgáló lengyel pilótákról, a Szentes közelében nemrég feltárt lelőtt repülőgép megtalálásának történetéről beszélget Vincze Gábor, az Emlékpont történésze.
Magó Károly zászlós, a Szolnoki Repülőmúzeum munkatársa nemrégiben jelentette meg "Legenda és Valóság címmel Horthy István repülőbalesetének legújabb vizsgálati eredményeit. 1942. augusztus 20-án 5 órakor Horthy István repülő főhadnagy élete utolsó bevetésére szállt fel, melynek során egy magyar felderítőgépet kellett volna oltalmaznia a kísérőjével, Nemeslaki Zoltán őrmesterrel. Amikor megközelítették a felderítő gépet, Horthy repülőgépe erősen szűkített fordulóval próbált besorolni, azonban a gépe kipördült és dugóhúzóba esett. A pilótának sikerült ugyan kivennie a gépet a dugóhúzóból, az alacsony magasság miatt mégis a földbe csapódott. Horthy István, Magyarország kormányzó-helyettese a balesetben elhunyt. Magó Károly az eseményeket követő hét évtized múltával újra megvizsgálta a baleset körülményeit a modern baleset-kivizsgálási módszerek bevetésével, törekedve arra, hogy minden vitatott kérdés kapcsán tudományos magyarázattal tudjon szolgálni.
Az elmúlt időszakban Ruzsán és Szentesen is emlékművet avattak a második világháborúban megyénk felett lelőtt lengyel pilóták emlékére. Oláh András Pál történész, a légi háborúk kutatója elmondja, hogy az 1944. augusztus 1. és október 2. között zajlott varsói felkelésnek az a brit irányítással működő, különleges műveleti kötelék juttatott segélyszállítmányokat, amelyben ezek a hősi halált halt lengyel pilóták szolgáltak. Ezen időszakban összesen 306 gép repült be a célterület fölé, ebből 110 amerikai, 91 lengyel, 55 dél-afrikai és 50 brit volt. A repülők az olaszországi Brindiziből vittek élelmiszert, gyógyszert, fegyvert. A bevetések első napján, augusztus 2-án éjjel német éjszakai vadászok a szentesi Tisza-híd közelében lelőttek egy a küldetéséről visszatérő négymotoros Halifax bombázót. A hétfős személyzetből öten ejtőernyővel el tudták hagyni a gépet, ők hadifogságba estek. Ketten azonban életüket vesztették. '44. szeptember 11-ére virradó éjjel 3 órakor Ruzsa (akkor Szeged-Csorva járás) fölött 7 lengyel repülős halt hősi halált, amikor egy német vadászgép a négymotorost eltalálta.