
Gazdasági tűzoltásnak is felfogható a Vásárhelyi Önkormányzat lépéssorozata, amelynek lényege két szóban: adó és áremelés. (Frissítés:
Frissítés:
A csütörtöki közgyűlés csak a földadót szavazta meg. A kommunális adót nem.
Már az országos sajtóban is sokszor írták, a kormány újabb és újabb elvonásokkal hozza nehéz helyzetbe az önkormányzatokat, a különböző megszorítások egy részét a járvány okozta gazdasági nehézségekkel magyarázzák, de valószínűleg részben szerepet játszik egyfajta politikai szándék is.
A Vásárhelyi Önkormányzat legutóbbi közgyűlésén több olyan gazdasági intézkedés bevezetését tartja fontosnak, amit indoklásuk szerint az inflációkövetés és az önkormányzat működésének stabilizálása motívál.
A döntéseknek megfelelően az önkormányzati bérlakások jelenleg érvényben lévő lakbérének mértéke 2017 óta nem volt módosítva. Éppen ezért az önkormányzat által alkalmazott bérleti díjak összege elmarad a piaci áraktól.
Ezért valamennyi önkormányzati bérlakás bérleti díját:
2021. január elsejétől 8 %-kal,
2022. január elsejétől 8 %-kal,
2023. január elsejétől 4 %-kal,
2024. január elsejétől 4 %-kal fogják növelni.
A Vásárhelyi Önkormányzat az emelés által befolyt összeg egy részét 2021. január 1-től, 20 családnak havonta 10-10 ezer forint visszaosztana a városvezetés szociális és össztársadalmi szempontokat figyelembe véve.
Szintén emelkedik 2021. január elsejétől a gyermekétkeztetés díja.
Ismeretes, hogy a bölcsődék és óvodák esetében az étkezést jelenleg többségében nem a szülők fizetik.
2020-ban az élelmiszer alapanyagok árai tovább emelkedtek. A Hódmezővásárhelyi Működtető és Szolgáltató Nzrt. saját kimutatása szerint az általuk felhasznált alapanyagok árai a 2020. évben súlyozott átlagban 9,38%-kal nőttek.
A 2021. évi díjemelést átlagosan 7,15%-osra tervezik a normál étkezést igénybe vevő gyermekeknél.
A diétás étkezők esetében ez az emelkedés 9,81 % lesz.
Nem sok szülőt fog érinteni az áremelés, hiszen Hódmezővásárhelyen a bölcsődés gyerekek 87 %-a, az óvodások 95-97%-a ingyenesen étkezik.
Így a megemelt költségek valójában az önkormányzatot terhelik, hiszen az állami támogatás nem fedezi teljesen a gyermekétkeztetést.
Jöhet a földadó!
A Vásárhelyi Önkormányzat szándéka szerint a földadó bevezetésével kívánják pótolják a kormányzat által elvont pénzeket.
A tervezet elfogadásával ebből az adónemből származó bevétel várhatóan 160 millió Ft körül alakulna.
A rendelet körülbelül 20 ezer hektár belterületi földet érintene. A 2 hektáron felüli földterületek esetén a magasabb aranykorona-értékű területek után hektáronként 6000, az alacsonyabbak aranykorona-értékű területek után 3000 forintot kell fizetni azoknak a földtulajdonosoknak, akik a földjüket bérbe adták.
Jöhet a kommunális adó!
A rendelettervezetben az éves adómérték lakások, lakóházak, üdülők esetében 11.200 Ft., míg a garázsok, tanyák esetében 8.500 Ft.
Mentesség illetné meg a 65 év feletti személyeket.
A jövő évben várhatóan az önkormányzat adóbevételei a 2020. évi gazdasági visszaesés következtében akár 200 millió forinttal is csökkenhetnek. A pénzügyi helyzetet tovább nehezíti, hogy a jövő évben megközelítőleg 800 millió Ft. adósságvisszafizetés terheli az önkormányzat költségvetését.
Emellett idén a kormány 124 millió gépjárműadót vont el a várostól, 16 millió reklámadót, ezek a tételek jövőre is hiányoznak majd a város költségvetéséből, de mellette számolni kell a védekezés költségeivel, a gazdasági válság miatt várható iparűzési adó csökkenésével.