Ha Hódmezővásárhely azt akarta, hogy legyen kulturális központja, hogy legyen egészségügyi központja, ugyanígy legyen egy kerámiaközpontja is, mondta Almási István október 12-én este az idei, a tizenhatodik Kerámia Szimpózium záróestjén.
A kezdetekről Hódmezővásárhely polgármestere elmondta, akkoriban kulturális tanácsnokként nagy figyelemmel kísérte a kerámia vásárhelyi reneszánszát, amelynek eredményeként egy igazi alkotó és példaértékű központ alakult ki a Nagy Sándor utcában.
Pannonhalmi Zsuzsa Ferenczy Noémi-díjas keramikus, a Wartha Vince Kerámiaművészeti Alapítvány elnöke szerint a városvezetés pozitív hozzáállása mellett nagyon fontos tényező volt a Hódmezővásárhelyen működő gyárak, üzemek, vállalkozások megnyerése, akik biztos ipari hátterét adják a szimpóziumoknak. Az Alföldi Porcelán Edénygyár Rt., az YMERIS-APTA Magyarország Tűzállóanyag-gyártó Kft., a Szilikátipari és Művészeti Kerámiagyártó Kft., a KERAM PACK, és a szimpóziumot töretlenül támogató, világhírű Villeroy&Boch Magyarország Kft. segíti Vásárhely több évszázados kerámia hagyományainak ápolását és mai útját.
A segítőkészségben és bizonyos nehézségek leküzdésével eltelt évek során a fáradhatatlan Pannonhalmi Zsuzsa vezetésével, az Alapítvány működtetésében egy ma már hivatalosan is deklarált Nemzetközi Kerámiaközpont jött létre, amelynek művészeti anyagát neves hazai kiállítótermek várják tárt karokkal.
Az érdeklődő művészetszerető közönség és a keramikusművészek körében hasonlóan nagy népszerűségnek örvendenek a Központban rendezett workshopok, nyílt napok. Jellemzően Budapestről külön autóbuszt kellett indítani éppen a héten rendezett nyílt napjukra.
Október 10-én az előző évi Vásárhelyi Kerámia Szimpózium kiállítására invitálták az érdeklődőket, valamint lehetőség nyílt az idei szimpózium francia, szlovák és hazai művészeivel való találkozásra. Az ötödik hetüket Vásárhelyen töltő alkotók beszéltek művészi elképzeléseikről, tapasztalataikról, de – mint az képeinken is látható – volt, aki bemutatót is tartott.
A két francia keramikus egyike, Simone Duthoy a Vásárhelyi Híreknek elmondta, hihetetlen volt számára az a fogadókészség, amit a gyárakban kaptak, olyan mérhetetlen művészi inspirációt kapott, hogy az öt hét szinte elrepült. Nevetve tette hozzá, bár autóval érkezett, még egy budapesti csavargásra is sajnálta az időt. Nem kérdéses, hogy visszajönne a következő években is.
A szimpózium valamennyi résztvevője, ugyanezt mondta, az október 12-én tartott záróesten, amelyen az Alapítvány részéről, Pannonhalmi Zsuzsa értékelte az idei szimpóziumot, majd az alkotók beszéltek az itt töltött napokról. Valamennyien a kitűnő körülményeket és a nagyon készséges fogadtatást emelték ki. Elhangzott, az eltelt hetek alatt olyan valódi közösség jött létre, amelyben egymás segítették az alkotásiak eszmei mondanivalójának kialakításában, sőt nem egyszer a gyakorlati megvalósításban is közösen dolgoztak.
Hamarosan, szokás szerint kiállítás nyílik az idei szimpózium anyagából, de a részben már a záró esten is kiállított alkotások alapján azt a laikusok is megállapították, hogy innovatív, gazdag fantáziára valló alkotások születtek, mint ahogy az egyik keramikus megfogalmazta, az anyag új értelmet és értelmezést kap a kezük alatt.
A kerámia szimpóziumok kiállításai, a több művészeti ágat minden évben reprezentáló Vásárhelyi Őszi Hetek programsorozat részeként, erősítené annak minőségét, növelné az érdeklődést Hódmezővásárhely iránt.