Kultúra, oktatásA családfakutatás rejtelmei

2019. december 4., szerda
 
A családfakutatás rejtelmei

A vásárhelyi Levéltárban maximális létszámmal december 4-én elindult az első két ingyenes családfakutató kurzus, amely a Magyar Nemzeti Levéltár HETEDÍZIGLEN programjának része.

 

 

 

 

 

 

 

„Az utóbbi időben egyre többen keresik fel a Csongrád Megyei Levéltár vásárhelyi Levéltárát, akiket családjuk eredete érdekel. Abban segítünk az alkalmi kutatóknak, hogy a sajátosságok figyelembe vételével, előkeressük a régi dokumentumokat, és hogy a nálunk tárolt hiteles adalékok nyomára bukkanjunk.” – mondta a Vásárhelyi Híreknek Szenti Csilla levéltárvezető.

Hozzátette, a családfakutatás iránti fokozott érdeklődés egybecseng a Magyar Nemzeti Levéltár most elindított HETEDÍZIGLEN elnevezésű programjával. Ennek egyik részeként a vásárhelyi Levéltárban családfakutató kurzusokat tartanak felnőttek számára.

 

Az első két kurzust – a jelentkezők elfoglaltságának függvényében - délelőtt 10-től, illetve délután fél 5-től tartják, a férőhely maximális kihasználtságával.   

 

„Igazgató, pedagógus, nyugdíjas, cégvezető, szakmunkás, egyetemista, hogy csak néhányat említsek a jelentkezők összetételéről” – mondta Lőkös Györgyi levéltáros, a kurzusok előadója.

Arról is beszélt, hogy a résztvevők könyvek, dokumentumok illusztrációs bemutatásával, a Levéltár működési struktúrájának megismerésével, és szakmai iránymutatással felvértezve kezdhetnek a kutatásba. A családfa felállításának korszerű szoftveres feldolgozása is a kurzus része. – tette hozzá Lőkös Györgyi.

A három alkalomból álló, most indult ingyenes kurzusokat, - az előzetes érdeklődés ismeretében – biztos, hogy továbbiak követik, mert érdekes és sikerélménnyel kecsegtető kutatásra ösztönzi a laikusokat.

 

„Nemcsak egyre divatosabb a családfakutatás, hanem arra is választ kaphatunk, vajon mit hordozunk régről a zsigereinkben. Ennek megértésében segít, ha megismerjük a felmenőinket. A családfakutatás sokféle meglepetéssel szolgálhat, például hogy lássuk, mennyi sokszínűség van bennünk. Egyúttal családunk történetének megismerése igazi erőforrás lehet a família minden tagja számára, és egyben az önismeret része is” – összegezte az program célját Szenti Csilla levéltárvezető.

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Báli menetrend Hódmezővásárhelyen 2020

Báli menetrend Hódmezővásárhelyen 2020

Öt iskola, valamint az Orvosbál, a Vadászbál, a Huszárbál és a Gazdasági Egyesület rendezvényei adják 2020-ban a megyei jogú város báli szezonját.
Időszerű lenne az egyeztetés

Időszerű lenne az egyeztetés

Folyamatosan akadályba ütközik a város és a kórház közötti egyeztetés, késik a milliárdos fejlesztés, közben indul a katonai középiskola kialakítása, bővül a Helyőrség. 
2020 divatszíne a Neo Menta

2020 divatszíne a Neo Menta

Kapocs a technológia, a tudomány és a természet között a Neo Mint. A 2020-as év színe a NEO MENTA. Optimista hangulatot sugároz a 2020-ban aktuális eseményekre reflektálva.
A szülő, vagy az óvónő szava már kevés lesz

A szülő, vagy az óvónő szava már kevés lesz

Rohamra készülhet a Szék utcai Szakszolgálat. Kormányrendelet jelent meg arról, hogyan, és ki döntheti el, hogy felmenthető-e egy 6 éves gyermek a beiskolázási kötelezettség alól. 
 

És ezt már olvasta?

Nem tudják ki lépett a tram-train elé március 4-én
Nem tudják ki lépett a tram-train elé március 4-én A hódmezővásárhelyi rendőrök az állampolgárok segítségét kérik egy ismeretlen 25 - 35 év között férfi holttest azonosításban.
 
Alakul a fesztivál menetrend
Alakul a fesztivál menetrend A 2026-ban négy naposra bővült szegedi rendezvény célja, hogy egyedülálló hangulatú időutazásra hívja a látogatókat.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 9. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Ingyenes koncert március 8-án
Ingyenes koncert március 8-án Március 8-án Hódmezővásárhelyen a Csík Zenekar és az Ismerős Arcok lépnek fel a Hódtói Sportcsarnokban.
 
Tizenötpontos Kosársuli győzelem
Tizenötpontos Kosársuli győzelem Saša Vejinović csapata kontrollálta és végül öt ponttal megnyerte a dél-alföldi rangadót, ami sokat érhet a felsőházi rájátszás szempontjából.
 
Jó tanuló, jó sportoló díjátadás
Jó tanuló, jó sportoló díjátadás Ötvennégy egyéni- és két csapat-díjat is átadtak február 27-án a városháza dísztermében, és díjazták az év testnevelőjét és edzőjét is, valamint a legjobb női és férficsapatot.
 
Újabb szerződés a vásárhelyi zsinagógával kapcsolatban
Újabb szerződés a vásárhelyi zsinagógával kapcsolatban 10 százalék tulajdonrész után 50 évre ingyenes haszonélvezeti jogot kapott a MAZSIHISZ a zsinagóga épületegyüttesére.