MozaikA 2011. év jelentősebb felfedezései, találmányai

2011. december 24., szombat
 
A 2011. év jelentősebb felfedezései, találmányai

Számos kutatás fényesen bizonyítja, hogy az új felfedezések, találmányok hosszú távon komoly következménnyel járó, intellektuális látásmódunk, céljaink, sőt a társadalom szerveződésének tekintetében is változást hoznak. Hogy melyik és mennyire, előre nem mindig látható. Íme a 2011. év jelentősebb felfedezései és találmányai.

 

 

 

BIOLÓGIA


    február - Az emberi agy mintegy tíz százalékot zsugorodott az elmúlt 30 ezer évben, ami a tudósok szerint azt jelzi, hogy az evolúció során hatékonyabbá válik agyunk.
    március - Amerikai kutatók felfedezték az emlősök és a baktériumok ingerületátvitele közti rokonságot.
    június - Amerikai kutatók leírták az arcfelismerésünkért felelős agyi hálózatot, a feladatban a kérgi területek összetett hálózata vesz részt.
    június - Rekordmélységben, háromezer méterrel a földfelszín alatt találtak fonalférgeket, köztük egy eddig ismeretlen fajt dél-afrikai bányákban.
    augusztus - Német tudósoknak első alkalommal sikerült nyomon követniük egy új faj kialakulását: kimutatták, hogy az Alpokalján a homoki ikravirág (Arabidopsis arenosa) kereszteződött egy genetikailag különböző ikravirág-fajjal (Arabidopsis lyrata), a hibrid utódok képesek voltak a merőben különböző éghajlatú Duna-völgyben is elterjedni.

 

CSILLAGÁSZAT

    január - Amerikai csillagászok közzétették az eddigi legrészletesebb égbolttérképet.
    január - A világegyetem eddigi legtávolabb észlelt galaxishalmazát fedezték fel a fejlődés még soha nem észlelt korai stádiumában. Nem sokkal később az eddigi legidősebb, 13,2 milliárd éves galaxist azonosították, amely 480 millió évvel az ősrobbanás után keletkezhetett.
    január - A Szaturnusz hatodik legnagyobb holdján, az Enceladuson "buborékos" óceánt fedeztek fel, amely kedvező feltételeket biztosíthat a mikroorganizmusok számára.
    február - Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA az első teljes, 360 fokos panorámaképet mutatta be a Napról.
    március - Az eddigi leghidegebb csillagot fedezték fel, a Földtől mindössze 75 fényévnyire található kettős csillagrendszer halványabbik tagjának felületén a hőmérséklet alig 100 fok (ez a Napon 3200 fok).
    július - Amerikai csillagászok a világegyetem legnagyobb és legtávolabbi víztárolóját fedezték fel, a víz, amelynek nagysága 140 billiószor több, mint a Föld óceánjaiban lévő összes víz, egy kvazárt vesz körül.
    november - Véget ért a Mars-500 földi expedíció Moszkvában, amelynek 520 napja során hat önkéntes a vörös bolygóra utazást szimulálta: 240 napig tartott a Marsra utazás, 30 napot tartózkodtak a Vörös bolygón és újabb 240 nap alatt "tértek vissza" bolygónkra.
    szeptember - "Elképzelhetetlen" csillagot fedeztek fel a világegyetem peremén: az objektum tizenhárommilliárd éves, vagyis az ősrobbanás után hétszázmillió évvel született, és megkérdőjelezi az elfogadott csillagképződési elméleteket.
    szeptember - Nemzetközi együttműködésben egy fekete lyuk "anatómiáját" tárták fel soha nem látott pontossággal több műhold és földi telepítésű teleszkóp segítségével. Decemberben a világ eddigi legnagyobb fekete lyukára bukkantak.
    December - Amerikai csillagászok a Kepler űrteleszkóp segítségével első alkalommal fedeztek fel olyan, a Földhöz hasonló bolygót, amely alkalmas lehet az élet befogadására.

 

FIZIKA

    május - Brit fizikusok elektronokat eddig példátlan részletességgel tanulmányozva arra jutottak, hogy a negatív töltésű elemi részecske alakja hajszál híján tökéletesen gömbölyű. (Az elektronok alakja alatt egy kiterjedés nélküli pontot körülvevő úgynevezett virtuális részecskék felhőjét értik. Eddig úgy vélték, ez a felhő kissé aszférikus, azaz a szabályos gömb alaktól eltérő formát ölt a pozitív és negatív vonzás eredményeként.)
    június - A világ eddigi legerősebb mágneses terét állították elő német tudósok, néhány ezredmásodpercig sikerült fenntartaniuk a 91,4 tesla erejű mágneses mezőt.
    július - Új szubatomi részecskét, a neutron "súlyosabb" rokonát fedezték fel az amerikai Fermilab fizikusai.
    szeptember - Az Európai Részecskefizikai Laboratórium, a CERN kutatói szerint olyan szubatomi részecskéket, neutrínókat fedeztek fel, amelyek a fénysebességnél gyorsabban mozogtak. A kísérletet novemberben sikerült megismételni, a mérést a fizikus-világ kétkedéssel fogadta.
    december - Találtak jelzéseket az isteni részecskeként emlegetett Higgs-bozon létezésére a CERN tudósai a nagy hadronütköztető (LHC) nyalábütköztetéseinek adatait vizsgálva, ám csak 2012-re áll rendelkezésre elegendő adat, amely egyértelműen bizonyítja vagy kizárja a részecske létezését.

 

 

GENETIKA

    január - Brit kutatók felfedezték a "lator gént", amely megtámadja és lebontja a szervezetben a daganatok terjedését gátló fehérjét. A gén blokkolásával megállítható a rákos folyamat, az áttétek képződése.
    április - Elkészült az emberi agy első átfogó géntérképe, amely azt mutatja, hogy az egyes emberek közti egyezés meglepően nagy, 94 százalékos.
    április - A csernobili katasztrófa következményeit vizsgáló tudósok nem találtak mutáns szervezeteket a felrobbant atomerőmű körüli 30 kilométeres zónában - az erős ionizáló sugárzás hatására a szervezetekben megnőtt a hibás kromoszómájú sejtek mennyisége, de a mutánsok száma ettől nem lett nagyobb.
    május - A rizs genomjának vizsgálata alapján megállapították, hogy a növény Kínából, a Jangce folyó völgyéből ered.
    július - Nemzetközi együttműködésben megfejtették a burgonya genomját, a solanum tuberosum burgonyafaj komplex genetikai állományának leírása a Nature című folyóiratban jelent meg.
    október - Svájci kutatók kiderítették, hogy az élőlények pontos ütemterv szerint jönnek létre. Az embrió alakja 48 órán belül alakul ki. Ez a rendszer az első "mechanikai óra", amit a genetikában felfedeztek. Októberben megfejtették a fekete halál néven ismert pestis baktérium genetikai kódját is.
    október - Osztrák kutatók szerint egyetlen fehérjén múlik, hogy az emberi agy őssejtjei lényegesen több, 15 milliárd idegsejtet termelnek, mint az egér agyában lévők.

 

 

KÉMIA


    május - Mesterséges fotoszintézissel állítottak elő hidrogént dél-koreai kutatók, akik az eddigi kísérleti eljárásoknál hatékonyabb módon jutottak a vízből nyerhető üzemanyaghoz.
    november - A periódusos rendszer három új elemének elnevezését hagyták jóvá, a 110-es rendszámú elem a darmstadtium (Ds), a 111-es a röntgenium (Rg), a 112-es a kopernicium (Cn) elnevezést viseli majd. Decemberben a 114-es elem a livermorium (Lv), a 116-os a flerovium (Fl) nevet kapta.

 

ORVOSTUDOMÁNY

    március - Párizsban bejelentették, hogy még 2009-ben a világ első hörgőbeültetését végezték el egy 78 éves páciensen, aki így elkerülte tüdejének eltávolítását.
    március - Hatóanyagok agyba való juttatására dolgoztak ki új szállítási mechanizmust a test saját transzportereinek felhasználásával az Oxfordi Egyetem tudósai egérkísérletekben.
    április - Emberi vesét hoztak létre őssejtekből laboratóriumban, magzatvíz és állati magzati sejtek felhasználásával brit tudósok. Októberben egy új módszerrel őssejtekből működő májsejteket állítottak elő.
    április - Négydimenziós - időben is változó térhatású képet adó - testszkennert fejlesztettek ki magyar kutatók.
    április - Amerikai kutatók szerint az Alzheimer-kóros embereknél már egy évtizeddel a degeneratív állapot diagnózisa előtt jelentkezhet az agy zsugorodása. A felfedezés lehetővé teheti, hogy mágneses rezonanciás vizsgálattal (MRI) azonosítsák azokat, akiknél nagy valószínűséggel kifejlődik a kór.
    december - Skót kutatók szerint egy immunfehérje termelődésének gátlásával megelőzhető, hogy az idegsejteket pusztító, Creutzfeldt-Jakob betegséget (vCJD) okozó kóros prionfehérjék átterjedjenek az agyra.

 

PALEONTOLÓGIA

    január - A "zsarnokgyík", a Tyrannosaurus rex korai, 230 millió éves ősét találták meg Argentínában. A hatalmas utódjánál jóval kisebb, alig 1,2 méteres Eodromaeus, azaz "hajnali futó" súlya mintegy 5-7 kilogramm lehetett. Nem sokkal később két amerikai paleontológus arra a következtetésre jutott, hogy a 12 méter magas és hét tonna súlyú Tyrannosaurus inkább kora hiénája, mintsem oroszlánja lehetett.
    február - A világ legidősebb vizét találták Dél-Afrikában, a Witwatersrand-medencében. A három kilométer mély hasadékokban lévő sós "tavacskák" korát kétmilliárd évesre becsülik.
    június - Brit kutatóknak sikerült fehérjét kivonniuk 600 ezer éves mamutcsontokból, lehetővé téve az ősi kövületek azonosítását.
    augusztus - Amerikai és belga tudósok az eddigi legidősebb famintákat azonosították, a vizsgálat szerint a fák a feltételezettnél tízmillió évvel korábban fejlődtek ki.
    december - Osztrák paleoantropológusok a fosszilis leletek koponyaalapjának háromdimenziós vizsgálatakor megállapították, hogy a homo sapiens szaglása jobb volt, mint neandervölgyi elődjéé: a szaglógumóhoz tartozó terület 12 százalékkal nagyobb a modern embernél, mint a neandervölgyinél.

 


RÉGÉSZET

    február - A történelmi Magyarország legrégibb reneszánsz szentségtartójára bukkantak a felvidéki Nyitrán a püspöki bazilika, a Szent Emmeramus katedrális felújításakor. A szentségtartó a felső hajóban, egy faldísz alatt volt elhelyezve, emiatt nem volt eddig látható.
    március - Újabb, eddig nem ismert ókeresztény kápolnára bukkantak Pécsen. A háromkaréjos kápolnát a világörökségi helyszínek közvetlen közelében, a Rózsakertben végzett kutatás során fedezték fel.
    március - Hatszázezer éves "szerszámgyárat" találtak Kína középső részén, Honan (Henan) tartományban, ahol száznál több pattintott kőeszköz került napvilágra.
    március - Több ezer kőeszköz tanúsága szerint az első "bevándorlók" több mint egymillió évvel ezelőtt érkeztek Afrikából Indiába, a leletek fényében újra kell értelmezni az emberi migrációra vonatkozó nézeteket.
    március - Texasban feltárt kőeszközök tanúsága szerint az Újvilág első telepesei a feltételezettnél akár 2500 évvel korábban, 13-15 ezer évvel ezelőtt kezdték benépesíteni a kontinens északi részét.
    április - Európa legrégibb írott szövegére bukkantak a görögországi Iklaina településen. A Kr.e. 1450 és 1350 között keletkezett agyagtábla vélhetőleg azért maradt fenn, mert kidobták a szemétbe, amelyet aztán elégettek, így a szárított agyag megkeményedett. A szöveg a lineáris B írással készült és pénzügyi feljegyzést tartalmaz. A minoszi írás legkorábbi - Kr.e. 1900 és 1700 közé tehető - változata novemberben került elő Kréta nyugati részén, Rethímno város közelében.
    május - Tizenhét piramist, ezernél több sírt, valamint háromezer ókori települést fedeztek fel Egyiptom műholdas "átfésülése" során.
    június - Évszázados vita után eredetinek bizonyult az az etruszk sírból előkerült, a Kr.e. hetedik századból származó arany ékszer, amely a legrégebbi fennmaradt latin feliratot őrzi.
    szeptember - Hétezer éves elveszett várost fedeztek fel a tengerfenéken a Dardanellák-tengerszorosban. A várost a Kr.e. 5. évezredben alapították, s kétezer évvel idősebb, mint Trója.
    szeptember - A világ legrégebbi, 176 millió éves marokkövét találták meg Kenyában.
    október - Nagy-Britannia eddigi legnagyobb, több millió font értékű római kori aranyleletét fedezte fel egy amatőr kincskereső.
    november - Egyiptom legrégebbi, 15 ezer évesre becsült sziklarajzait fedezték fel belga régészek a Nílus keleti partján.
    november - Izraeli régészeknek sikerült megfejteniük azt a szürke márványtáblára írt, 800 éves szöveget, amely a keresztesek eddig ismert egyetlen arab nyelvű történelmi hagyatéka. A kőtáblán II. Frigyes német-római császár neve látható, és egy dátum: "1229, a mi Urunk Jézus, a Messiás megtestesülése".
    december - Közel 3700 éves, 110 ezer négyzetméteres császári palota-együttest fedeztek fel a közép-kínai Henan tartomány bronzkori Erlitou ásatási helyszínén.

 
 
Forrás: MTIPress-VH
 

Olvassa el ezt is!

Kikapott a Vásárhelyi Kosársuli Nagykőrösön

Kikapott a Vásárhelyi Kosársuli Nagykőrösön

A vásárhelyi csapat visszacsúszott a 9. helyre a tabellán, a bajnokság első felét, egyben 2024-et 4 győzelemmel és 7 vereséggel zárta.
Jogerős ítélet született

Jogerős ítélet született

A Volánbusznak járó több tízmillió forintos támogatást, az ez után járó késedelmi kamatokat, valamint perköltséget ítélte meg a bíróság. Van még további nyitott kérdés.
Önfeledt retrodiszkó 2025-ben is

Önfeledt retrodiszkó 2025-ben is

Már ismertté váltak a 2025-ös szegedi Deja Vu fesztivál nemzetközi és hazai nevei. A legnagyobb magyar retrobuli jövőre a pünkösdi hosszú hétvégén robbantja be az időgépet.
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2

Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2

2024. 50. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 

És ezt már olvasta?

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 1. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
2025-ös munkaszüneti és ünnepnapok
2025-ös munkaszüneti és ünnepnapok 2025-ben 5 hosszú hétvége lesz, de idén nem lesz hatnapos hosszú hétvége. 2025-ben is három  szombati munkanap lesz.
 
Egyszer volt, ma is van - karácsonyi szokáseredet hazánkban
 Egyszer volt, ma is van - karácsonyi szokáseredet hazánkban A karácsony a keresztény egyház egyik legnagyobb ünnepe. De vajon honnan ered mindez? Mióta szokás a faállítás, mi került régen és mi kerül ma az a karácsonyi asztalra?
 
Osztrák bajtársak adománya
Osztrák bajtársak adománya Két hódmezővásárhelyi katona a KFOR nemzetközi békefenntartó misszió magyar kontingens tagjaként Koszovóban súlyos sérülést szenvedett.
 
Itt a korcsolyaszezon
Itt a korcsolyaszezon December 20-án, pénteken 14:00 órától a Pörgős Pengék jégkorong csapat bemutatójával indul a korcsolya szezon Vásárhelyen.
 
Ez volt az első hazai vereség
Ez volt az első hazai vereség Az egri Eszterházy SC-t látta vendégül a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 10. fordulójában.Három ponton múlott.
 
A Kosársuli nem bírt a hazai pályán veretlen tiszaújvárosiakkal
A Kosársuli nem bírt a hazai pályán veretlen tiszaújvárosiakkal A hazai és idegenbeli mérleget nézve teljesen ellentétes előjelekkel várta a két együttes a pénteki találkozót.