Hódmezővásárhelyen Tatár István neve valószínű a diákok számára sokkal ismerősebben cseng, mint az átlag polgár számára, hiszen kora miatt csak tavaly óta nem jár át Vásárhelyre a városi matematika versenyekre zsűrizni.
A hat matematikakönyv szerzőjeként ismert Tatár Istvánt a matematika doyenjének tartják, aki több kitüntetés birtokosa, a matematika megszerettetésének megszállottja. Erről a Vásárhelyi Híreknek 2013-ban azt mondta: „Ösztönöznek a körülöttem lévők, a gyerekek és a nagy matematikus elődök. Tudom, hogy a gyerekek az önkifejezés örömén és sikerélményén keresztül szerethetik meg a számok világát, érthetik meg a törvényszerűségeket és ez jelenti számomra a célt”
A Makón élő és a város köztiszteletben álló polgárát június 19-én 90. születésnapja alkalmából otthonában köszöntötte Farkas Éva Erzsébet polgármester.
„A származásukat jelző betűk helyett a cipőméretüket írtuk a diákok nevei mellé a naplóba”- mesélte a most 90 éves Tatár István. Kiderült, olyan mozgalmat indított az egyik kis iskolában, amely később országosan példaértékű lett. Önzetlenül egymást segítő diákok, falubeliek fogtak össze azért, hogy az addig kétharmados osztálylétszámi hiányt szinte megszüntessék. Iskolába, tanulni csalogatták az ifjakat, segítették őket ruhával, cipővel, ha kellett orvossal is. Azt mondta, „kunyhóban is születhet tehetség.”
Tanulmányai után, 1943-ban fejezte be a tanárképzőt, ami mellett szakmát is tanult. Ezt követően 1952-ben matematika-fizika-kémia szakos tanári diplomát, majd 1975-ben a József Attila Tudományegyetemen pedagógia-pszichológia szakos oklevelet kapott. 1985-ben vonult nyugdíjba. Nemzetközi konferenciákon tartott előadásokat, érdemrendi keresztel kitüntetett, országosan elismert pedagógus. Azt mondta sok sikerélménye volt élete során, de mégis makói munkásságát tekinti a legfontosabbnak. Hat matematika oktatókönyvet írt itt, elismert szaktekintélynek számít.