
Az év legfontosabb seregszemléjére, az Országos Népművészeti Kiállításon való részvételre négy hódmezővásárhelyi kézműves is bejutott az előzsűrizésbe.
Képünkön balról jobbra: Forró István, Lantosné Láda Ildikó, Bereczné Lázár Nóra, Szénási János
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Hagyományok Háza és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége tavaly decemberben 16. alkalommal hirdette meg az Országos Népművészeti Kiállításon való részvételre pályázatot, a tárgyalkotó népművészet, népi kismesterségek ágaiban.
A szervezők külön pályázati kategóriaként hirdették meg egy-egy tájegység, település hagyományos kultúrájából merítő, innovációra épülő „helyi termék – helyi érték” kollekcióját, amely emblematikusan kifejezi és hirdeti a település vagy tájegység helyi kézműves hagyományát. A pályázat kiírói olyan alkotásokat vártak, melyek a hagyományos népművészetből merítenek, de a mai környezet-, lakás- és viselet-, ajándéktárgy-kultúránkba beilleszthetők.
A pályázat lebonyolítása kétlépcsős. A május végéig beadott alkotásokat régiónként előzsűri válogatta ki. Ezek kerülnek a budapesti országos zsűri elé.
A Dél-alföldi régió előzsűriztetésében négy hódmezővásárhelyi alkotó pályázott sikeresen. Forró István tabáni, csúcsi és debreceni fazekas munkákkal, Lantosné Láda Ildikó ékszerekkel, Szénási János a Népművészet Mestere fazekas munkákkal és Bereczné Lázár Nóra a Népművészet Ifjú Mestere háromszéki írott tojásokkal.
Az előzsűrizésen beválogatott pályamunkákból július 13-án nyílik kiállítás a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban. A tárlat augusztus végéig tekinthető meg, majd felkerül Budapestre. A fővárosban lesz ugyanis az összes régióból beérkezett pályázatok második lépcsős zsűrizése. Az elfogadott pályázati anyagokból még idén, októberében nyílik kiállítás a Néprajzi Múzeumban.