Közélet77 éve halt meg Tornyai János festőművész

2013. szeptember 19., csütörtök
 
77 éve halt meg Tornyai János festőművész

Tornyai János festőművész, az alföldi realisták néven számon tartott irányzat egyik vezető egyénisége 67 éves korában, 1936. szeptember 20-án halt meg.

 

Képünkön a festőművész az 1900-as években (Fotó: VH arhív)

 

 

1869. január 18-án született Hódmezővásárhelyen zsellérszülők gyermekeként. 1886-88 között a budapesti Mintarajziskola rendes, 1888-89 között pedig vendéghallgatójaként Székely Bertalan, Lotz Károly, Gregus János növendéke volt. 1894-től szülővárosában kapott ösztöndíjjal Párizsban a Julian Akadémián képezte magát, ahol igen nagy hatást gyakorolt rá Munkácsy Mihály festészete. 1897-ben bejárta Német- és Olaszországot, majd hazatért Hódmezővásárhelyre.

Megélhetési gondokkal küzdött, műteremhez is csak 1903-ban jutott. A Műcsarnok 1904. évi tavaszi tárlatán a Juss c. képe első változatával Ráth György-díjat nyert. Később Rudnay Gyula és Endre Béla társaságában gyűjtötte a népművészet emlékeit, s együtt hozták létre a népi fazekasság megmentésére a hódmezővásárhelyi művészek Majolika- és Agyagipari Telepét is. Festészete mellett kulturális tevékenysége is jelentős: komoly szerepe volt abban, hogy a század első évtizedében művésztelep fejlődött ki Hódmezővásárhelyen, s az 1905-ben alapított (1951 óta nevét viselő) városi múzeum létrehozásában is része volt. 1919-ben a városvezetés elvette a műtermét, ekkor elhagyta Hódmezővásárhelyt, a kecskeméti művésztelepre, majd Budapestre költözött. Társa lett egy nála 30 évvel fiatalabb nő, 1932-ben házasságot kötöttek - kapcsolatuk azonban nem volt felhőtlen.

 

Tornyai János 1928-29-ben Baján, 1933-34-ben néhány hónapig Szentendrén dolgozott. Öregkori alkotásait megélénkült színek, gazdagabb témaválasztás jellemzi. 1929-ben Csokorkötés című művét a Barcelonai Nemzetközi Kiállításon aranyéremmel jutalmazták, akárcsak Műteremben című képét az 1933. évi Nemzeti Képzőművészeti Kiállításon.
1934-ben Hódmezővásárhelyen művészek, írók és műbarátok Tornyai Társaságot alapítottak, a betegeskedő mestert hazahívták. Műveiből nagyszabású kiállítást rendeztek, a város életjáradékot is megszavazott részére. Élete utolsó éveit szülővárosában töltötte, s Hódmezővásárhelynek ajándékozta 426, a múzeumnak 90 képét. A combnyaktörést szenvedett művészt felesége a fővárosba hozatta, Tornyai akkor végrendelettel neki juttatta összes művét.

Halála után az özvegy és Hódmezővásárhely között perre került sor, amelyben a Kúria döntött. E szerint a városnak ajándékozott művek a múzeumé maradtak, az özvegy pedig életjáradékot kapott. Noha az asszony akkor azt állította, nincs a birtokában Tornyai-kép, halála után lakásában 717 festményre és rajzra bukkantak az egykori műterem padlója alá rejtve. A kitűnő állapotban megtalált festményeket még abban az évben, 1984-ben a közönség elé tárta a Magyar Nemzeti Galéria.

 

Az elrejtett művek történetéről olvassa el cikkünket ITT!
 

Olvassa el ezt is!

Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több

Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több

Az elmúlt napokban, hetekben jelentősen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma. 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza.
Az 1919. július 25-én történtekről emlékeztek meg

Az 1919. július 25-én történtekről emlékeztek meg

A tömeggyilkosság Hódmezővásárhely határában történt. Az önkormányzat, valamint a FIDESZ-KDNP a kutasi úti emlékműnél elhelyezte az emlékezés koszorúját.
Vásárhelyi mazsorettek Monzában

Vásárhelyi mazsorettek Monzában

A hódmezővásárhelyi Crystal Dance Club Egyesület 24 versenyzővel, két koreográfiával képviselte Magyarországot.
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott

Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott

Hódmezővásárhelye Kishomokon a Vitéz utcában egy elektromos rollerrel közlekedő nő az éjszakai sötétségben nem vette észre a kátyút.
 

És ezt már olvasta?

Vásárhelyi ezüstérem Skopjéban
Vásárhelyi ezüstérem Skopjéban Skopjéban rendezték meg az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivált, 14 és 18 év közötti az európai fiatal sportolók számára.
 
Tanévi menetrend 2025-2026
Tanévi menetrend 2025-2026 A Magyar Közlöny legfrissebb számában megjelent a 2025/2026-os tanévre vonatkozó oktatási rend, amely a tanítási szünetek idejét is tartalmazza.
 
Elhunyt Jószai Sándor vásárhelyi ikonfestő
Elhunyt Jószai Sándor vásárhelyi ikonfestő Nem pusztán művész volt, hanem egy szakrális térben működő, szellemi alázattal megnyilvánuló közvetítő, aki a láthatatlan valóságot igyekezett megjeleníteni a festményein.
 
Pedagógus Életműdíj 2025
Pedagógus Életműdíj 2025 A közgyűlés határozata alapján idén munkássága elismeréseként Pedagógus Életműdíjban Hegedűs Pálné nyugalmazott iskolaigazgató részesült
 
Hódmezővásárhely Egészségügyéért elismerés 2025
Hódmezővásárhely Egészségügyéért elismerés 2025 A napokban a díszközgyűlésen öten vehették át  a ’Hódmezővásárhely Egészségügyéért’ elismerést.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025/2 2025. 26-27. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Hódmezővásárhely Ifjú Tehetségei 2025-ben
Hódmezővásárhely Ifjú Tehetségei 2025-ben Meglepő, de a vásárhelyi iskolaigazgatók idén egyáltalán nem találtak jelöltet a díjra. Valószínű, hogy nem az iskolájuk színvonalát kérdőjelezték meg.