
Hódmezővásárhelyen a Rárósi úton van a székhelye, illetve a régiós laboratóriuma a 2012 óta a Kormányhivatalhoz tartozó Növény- és Talajvédelmi Osztálynak.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentése alapján állított elő 6 kormánytisztviselőt a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya hivatali vesztegetés elfogadása bűntettének megalapozott gyanúja miatt augusztus 4-én.
A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint a Csongrád Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztály Növény- és Talajvédelmi Osztály Röszkei Határkirendeltségének 6 kormánytisztviselője hivatali kötelessége megszegéséért, szállítmányonként 5-10 eurót kért, illetve fogadott el az ügyfelektől az általuk folytatott hatósági ügyintézés során idén májusban és júniusban.
A kormánytisztviselők feladatai közé tartozott a Magyarországra, és így az Európai Unió területére belépő szállítmányok esetében az érvényben lévő hazai, valamint uniós jogszabályok és normák szerint a szükséges növény-egészségügyi és zöldség-gyümölcs minőségellenőrzési vizsgálatok elvégzése, az adminisztratív teendők ellátása, mintavételek, illetve a kapcsolódó számítógépes adatrögzítések elvégzése. A megalapozott gyanú szerint azonban ezeknek 152 esetben anyagi ellenszolgáltatás fejében nem tettek eleget.
A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya a 6 kormánytisztviselőt kihallgatásukat követően őrizetbe vette és kezdeményezte előzetes letartóztatásukat.
A Szegedi Járásbíróság arról tájékoztatta a Vásárhelyi Híreket, hogy nem jogerősen 30 napra elrendelte a hat kormánytisztviselőnek a házi őrizetét.
A Szegedi Járási Ügyészség azért indítványozta a gyanúsítottak előzetes letartóztatásának elrendelését, mivel az ügyészi álláspont szerint megalapozottan gyanúsíthatók azzal, hogy a röszkei határkirendeltségen való szolgálati feladataik teljesítése során, 2015. május 11. és 2015. június 18. közötti időszakban rendszeres haszonszerzésre törekedve szolgálati idejük alatt alkalmanként 5 euró összeget kértek, illetőleg fogadtak el az ügyfelektől a közigazgatási hatósági ügyintézés során. A gyanúsítottak, mint a határkirendeltségen növényvédelmi felügyelőként szolgálatot teljesítő hivatalos személyek feladata volt, hogy okmányvizsgálatot végezzenek, erről számlát állítsanak ki, melynek díja mintegy 8 euró összegű volt. A gyanúsítottak azonban kötelességüket megszegve mindösszesen mintegy 150 esetben 5 euró ellenében a számlák kiállítását mellőzték és az okmányvizsgálatot ezen összegért cserébe elvégezték.
Az ügyész a gyanúsítottak által megvalósulni látszó bűncselekmények kiemelkedő tárgyi súlyára, valamint arra tekintettel, hogy alappal lehet következtetni arra, hogy a gyanúsítottak a bizonyítási eljárás megnehezítésére törekednének, indítványozta előzetes letartóztatásuk elrendelését.
Az első fokon eljáró Szegedi Járásbíróság mind a 6 gyanúsított esetében indokoltnak tartotta kényszerintézkedés alkalmazását. A bíróság 3 gyanúsított vonatkozásában, akik teljes körű beismerő vallomást tettek, úgy ítélte meg, hogy a szökés, elrejtőzés veszélyének kivédésére elegendő a házi őrizet elrendelése, míg a másik 3 gyanúsított vonatkozásában a házi őrizet elrendelése mellett nyomkövető eszköz alkalmazását is elrendelte, mivel a szökés, elrejtőzés veszélye mellett attól is alappal kellett tartani, hogy az ügyben érintett további személyek befolyásolásával a bizonyítási eljárás megnehezítésére törekednének.
A gyanúsítottak és védők a bíróság végzését tudomásul vették, míg az ügyész az előzetes letartóztatás elrendelése érdekében fellebbezést jelentett be, így a bíróság döntése nem jogerős. A jogerős határozatot a Szegedi Törvényszék mint másodfokú bíróság hozza meg.