




Akik most a honosítási papírokat Vásárhelyre jöttek leadni, mindnek van valamilyen kötődése a városhoz. Van akinek a nagymamája itt született, vagy más rokoni szálak kötik ide.
A Városházán három helyen adhatta be a honosításhoz szükséges papírjait az az 54 zentai, akik március 18-án reggel érkeztek Hódmezővásárhelyre. A testvérvárosból egy egész busznyi kettős állampolgárságot most kérelmező, a 3-4 hónapos ügyintézést követően augusztus 20-án teheti le az esküt. A tervek szerinti első hódmezővásárhelyi eskütétel június 4-én lesz, amelyre már teljes a létszám. Dr. Kószó Péter alpolgármester és dr. Makó András aljegyző fogadta a csoportot és Sirková Anikót, Zenta község polgármesterét. A polgármester asszony a Vásárhelyi Híreknek adott interjúban arról beszélt, a kettős állampolgárság iránt töretlenül nagy az érdeklődés a Vajdaságban. Mint mondta: „Levélben fordultunk mind a hét magyarországi testvérvárosunkhoz, kértük a lehetőséget, hogy a honosítási kérelmeket ott adhassuk be. Elmondhatom, hogy mind a hét testvérvárosunkból rekordidő alatt jött a válasz, hogy készséggel fogadják a csoportokat. A helyi médiában meghirdettük a lehetőséget, hogy Zenta testvérvárosaiba szervezünk buszos utakat a kettős állampolgársági kérelmek leadására. Mindenféle válogatás nélkül, a jelentkezési sorrend alapján állítottuk össze a csoportokat. Pontosan egy hónappal ezelőtt az első busznyi zentai ment két másik testvérvárosunkba, Dabasra és Gödöllőre, most pedig 54 fővel jöttünk Vásárhelyre. Természetesen akik ide adják be kérelmüket, itt is szeretnék letenni az állampolgári esküt. Azt is el kell mondani, hogy akik a papírokat Vásárhelyre jöttek leadni, mindnek van valamilyen kötődése a városhoz. Van akinek a nagymamája itt született, vagy más rokoni szálak kötik ide, de olyan is van aki gyakran járt át. Sőt, mivel nagyon régi a testvérvárosi kapcsolat Zenta és Hódmezővásárhely között, annak idején egymáshoz átjártunk sportversenyekre is. Én magam is ’76-ban a palicsi tó környezetének felújításánál dolgoztam együtt vásárhelyiekkel”- nyilatkozta Sirková Anikó polgármester asszony.
Dr Kószó Péter alpolgármester a Vásárhelyi Híreknek elmondta, a vásárhelyi grémiummal egyetértésben szeretnék az eskütételnek méltóságával, ünnepélyességével, a résztvevőknek örökre maradandó élményt szerezni. A trianoni döntés Magyarország szétbomlásához, a történeti sorsközösség évezredes hagyományainak elvesztéséhez, Magyarország területi és lelki megcsonkításához vezetett, ezért is lesz szimbolikus jelentősége az első június 4-i eskütételnek. A következő alkalom Szent István ünnepe, augusztus 20-a, majd pedig október 23-a lesz.