
Ezért is sokan későn ismerik fel a bajt, mert hát ki az, aki nézegeti minden nap az anyajegyeit? Pedig fontos lenne! Kovács doktor arra is felhívta a figyelmünket, hogy ne féljünk orvoshoz fordulni.
Milyen gyakran szoktuk tükör előtt megvizsgálni, megfigyelni az anyajegyeinket? Pedig nem ártana minél gyakrabban elvégezni az önvizsgálatot és ha bármi furcsát észlelünk, orvoshoz fordulni. Egyes korosztályoknál az anyajegyekből kiinduló bőrrák, azaz a melanoma, az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés Magyarországon. Ám ha idejében felismerik, csaknem minden esetben száz százalékosan gyógyítható.
Dr. Kovács László, bőrgyógyász szakorvos már nem első alkalommal tartott előadást a bőr daganatos megbetegedéseiről. Ezúttal, ma délután az Emlékpontba várta a közelgő nyár, a napozás idején különösen aktuálissá váló téma iránt érdeklődőket. Dr. Kovács László a hódmezővásárhelyi Erzsébet Kórház megbízott orvosigazgatója munkatársunknak elmondta, azért is vállalta az előadást, mert napjainkban egyre kevesebbet figyelünk bőrünk egészségére és a kereskedelmi forgalomban kapható kozmetika szerek is ártalmasak lehetnek. Elmondta azt is, hogy míg negyven évvel ezelőtt százezer lakosra két- három daganatos megbetegedés jutott, ez a szám az utóbbi évtizedben megháromszorozódott.
Előadásának fő témája a bőr egyik daganatos megbetegedése, a melanoma volt. Hogy mit is takar ez az orvosi kifejezés? A bőr festéktermelő sejtjeiből kiinduló rák. Az ép, a leggyakrabban napfénynek kitett bőrön, kis festékes foltként kezdődhet. Az esetek csaknem felében viszont a már meglévő festékes anyajegyekből is kiindulhat. Ezért is sokan későn ismerik fel a bajt, mert hát ki az, aki nézegeti minden nap az anyajegyeit? Pedig fontos lenne!
Kovács doktor arra is felhívta a figyelmünket, hogy ne féljünk orvoshoz fordulni, hiszen a bőrgyógyász nem haragszik meg ránk, ha bizonytalanok vagyunk és kérdést teszünk fel egy-egy gyanúsnak vélt jel kapcsán. Sőt, a negyven éves tapasztalattal rendelkező szakember minden kezdő orvosnak is azt tanácsolja: inkább vizsgáljanak meg száz betegségnek tűnő esetet, minthogy egy valóban elkerülje figyelmüket.