Kultúra, oktatásVasárnap nyílik a művész emlékkiállítása Hódmezővásárhelyen

2013. augusztus 23., péntek
 
Vasárnap nyílik a művész emlékkiállítása Hódmezővásárhelyen

A Vásárhelyi Hírek egyik munkatársa találta azt az 1958-ban 300 számozott példányban megjelent albumot, amely Szalay Ferenc soha nem látott, több vázlatát is tartalmazza.  (képünkön).  

 

 

 

 


Hasonlóan sok ritkaság és különlegesség fogadja a festőművész életmű kiállításának látogatóját. Többek között egy, 1967-ben készült filmritkaság került elő a Szalay Ferenc festőművész munkássága előtt tisztelgő életmű kiállítás rendezése során, mondta Elek András a Vásárhelyi Híreknek. A Tornyai János Múzeum sajtóreferense szerint, a felvételeket a művész egykori barátja, Meszlényi János szobrászművész készítette kézi kamerájával Szalay Ferencről, lakóhelyéről, a Késmárki-malomról és a helyi vásárokról.

 

Az augusztus 25-én délben nyíló tárlat látogatói nemcsak e különleges mozgóképet, hanem közel másfélszáz Szalay-művet is megcsodálhatnak, köztük néhány olyan magántulajdonban lévő festményt is, amelyeket eddig még soha nem mutattak be kiállításon.

 

Megírtuk, az idén januárban, életének 82. évében elhunyt Szalay Ferenc festőművész alkotói munkássága ezer szállal kötődött az Alföldhöz, Hódmezővásárhelyhez és az Őszi Tárlatokhoz. Legmeghatározóbb korszakának, az 1960-as és 1970-es években készült művei drámai erővel ábrázolják a magyar parasztság sorsában és életvitelében bekövetkezett változásokat. Az augusztus utolsó vasárnapján nyíló kiállításon szerepel a Képzőművészeti Főiskolát 1956-ban Szőnyi István tanítványaként freskófestő szakon elvégző Szalay Ferenc számos korai képe. Láthatóak lesznek bensőséges világot ábrázoló enteriőrök éppúgy, mint nosztalgikus hangulatú portréi. A kiállításban kiemelt helyet kaptak a finom festői értékeket felvonultató, lágyabb alkotások.

 

Tóth Károly művészettörténész, a tárlat kurátora a kiállítás anyagának összeállítása során beválogatott néhány alig ismert műalkotást is; a látogatókat két "angyalváró" karácsonyi festmény fogadja a Tornyai János Múzeumban, melyeket egyházi megrendelésre készített Szalay Ferenc az ezredfordulón.

 

Elek András elmondta, a nagy érdeklődésre számot tartó kiállítás megnyitóján, augusztus 25-én, 12 órakor a Tornyai-múzeumban Almási István, Hódmezővásárhely polgármestere mond köszöntőt, Szalay Ferenc életművét Tóth Károly művészettörténész, a tárlat kurátora méltatja. Császár Angela, Jászai Mari-díjas színművész mond verset.

 

Kapcsolódó cikkünk:

 

Elhunyt Szalay Ferenc (Az elhagyott házáról, csak a Vásárhelyi Hírekben látható képekkel!)

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Im memoriam Herczeg Mihály

Im memoriam Herczeg Mihály

Most 10 éve, hogy életének 85. esztendejében 2011. augusztus 21-én elhunyt Herczeg Mihály Hódmezővásárhely díszpolgára, Pro Urbe-díjas tanár, helytörténész, nyugalmazott vásárhelyi levéltárigazgató.

Tanévnyitó kényszermegoldásokkal

Tanévnyitó kényszermegoldásokkal

A kevés felvételizővel is, de mindkét meghirdetett szakot elindítja idén is a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola hódmezővásárhelyi tagozata.
A vásárhelyi csapat továbbra is a 10. helyen áll

A vásárhelyi csapat továbbra is a 10. helyen áll

A Pénügyőr győzelmekkel, a Kosársuli vereségsorozattal. A két csapat ellentétes előjelekkel várhatta az alapszakasz második félidejét.
Ismét elmaradt a győzelem

Ismét elmaradt a győzelem

A Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 13. fordulójában a Győrt fogadta a győzelem reményében.
 

És ezt már olvasta?

A 43. Magyar Sajtófotó Kiállítás a Kossuth téren
A 43. Magyar Sajtófotó Kiállítás a Kossuth téren Az országot 2021 óta járó, az előző év legjobb sajtófotóit bemutató vándorkiállítás Hódmezővásárhelyre érkezett.
 
A Kosársuli felugrott a 9. helyre a tabellán
A Kosársuli felugrott a 9. helyre a tabellán A PTE-PEAC-ot fogadta a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 16. fordulójában. a csapat végig uralta a meccset és visszavágott az őszi vereségért.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 5. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
A Kosársulinak nem jött össze a győzelem
A Kosársulinak nem jött össze a győzelem Saša Vejinović csapata jó meccset játszott a tabella élmezőnyéhez tartozó vendégekkel, és bár nagyot harcolt, végül szoros vereséget szenvedett.
 
Vásárhelyi Művészeti Díj 2026
Vásárhelyi  Művészeti Díj 2026 Benedek Lili jazzénekesnő, Varga-Tóth Attila operaénekes, valamint a Molnár Dixieland Band együttes vehette át az idei Vásárhelyi Művészeti Díjat-
 
Megszerezte első idegenbeli sikerét
Megszerezte első idegenbeli sikerét Január 25-én este az Eger vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoport alapszakaszának 14. fordulójában.
 
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen Január 20-án Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter részvételével letették a Lynx harcjármű szimulációs központjának alapkővét.