Kultúra, oktatásVásárhelyi Művészeti Díj 2025

2025. január 26., vasárnap
 
Vásárhelyi Művészeti Díj 2025

Január 26-án, vasárnap este a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban gálaműsor átadták az idei Vásárhelyi Művészeti Díjakat. Idén egyéni kategóriában megosztva Földesi Gyula koreográfus, és Fonay Tibor Ferenc zeneművész kapta.

 

 

 

 

 

Márki-Zay Péter köszöntőjében többek között azt mondta, „ez egy olyan jelentőségű kulturális esemény, ahol nincsenek pártvonalak, nincs jobb és baloldal, csak vásárhelyiség és művészet.”

2008-ban Hódmezővásárhely (Bessenyei Ferenc szülővárosa) művészeti díjat alapított, melyet Bessenyei Ferencről neveztek el. Az elnevezés B. Élthes Eszter, Bessenyei Ferenc özvegyének hozzájárulásával 2008. május 29-én hozott önkormányzati rendeletében alapította meg.

 

(2020 elején B. Élthes Eszter, Bessenyei Ferenc özvegye úgy vélte, hogy politikai csatározások zajlanak a kitüntetéssel összefüggésben, és visszavonta a névhasználati jogot. Akkoriban a sajtóban több helyen is megjelent, hogy a bíráló bizottság tagjaként a díj meghirdetésének, odaítélésének folyamatában mindig talált valami kivetnivalót.)

 

Az elismerés átnevezéséről 2020-ban a város közgyűlése úgy döntött, hogy azt Vásárhelyi Művészeti Díjként osztják ki. A díjjal 2018-tól már nem félmillió, hanem netto másfél millió forint jár, amit az Önkormányzat a saját bevételeiből finanszíroz. Ezt idén megosztva kapta Földesi Gyula koreográfus és Fonay Tibor Ferenc zeneművész.

 

Földesi Gyula életútja

Hódmezővásárhelyen született 1937-ben.

1952-ben a Képzőművészeti Főiskolára került, de még ebben az évben különböző okok miatt ipari tanulónak jelentkezett. Az MTH 7. sz. Tanintézetében fém- és vasöntő szakra vették fel, ott ismerkedett meg a néptánccal, Roxin Demeter tánctanár által. Még 1952 decemberében az MTH Központi Együttesébe került, és annak szólótáncosa volt. Tanárai: Aszalós Károly és Lengyelfi Miklós voltak.

1953-ban az Állami Népi Együttesnél Rábai Miklós tanítványa volt.

1954-ben édesapja kérésére hazajött. 1955-ben alakult meg Steiner Béla vezetésével a Vásárhelyi Népi Együttes, és mint alapító tag Lutor Gyulával az együttes tánckarában dolgozott, ő tartotta a balettórákat.

1955-ben táncoktatói vizsgát tett és működési engedélyt kapott. Tanított Mindszenten, Hódmezővásárhelyen több néptánccsoportot vezetett: a KISKER-nél a Városi Tanácsnál, a Kertészeti Vállalatnál, a Harisnyagyár Kultúrházánál, az Ifjúsági Házban, a Honvédségnél és a Tiszti Klubnál.

 

A Déryné Kisszínpadot több mint tíz évig vezette, művészeti vezetője és táncoktatója volt. A Somlay Artúr Színháznak – megszűnéséig – szólótáncosa volt. Különböző általános iskolákban is oktatott néptáncot, leghosszabb ideig a Szántó Kovács János Általános Iskolában.

1975 végén munkája nem engedte, hogy tovább folytassa művészeti tevékenységét, mivel a Metripond Mérleggyárban 1970-ben alapítottak egy fémöntődét, és annak irányítása, munkával való ellátása leterhelte.

1970-től 1989-ig az általa készített, tervezett iparművészeti termékként tőkés exportra gyártottak és forgalmaztak kül- és beltéri lámpákat.

1990-ben és ’91-ben a Magyar-Amerikai Öntő Kft. igazgatója, 1991 februárjától 1995-ig a Mérleg Kft. igazgatója volt.

1993 végén meghalt Lutor Gyula, abbamaradt munkáinak befejezésére kérték fel. Volt tánccsoportjából a Mátyás utcai Olvasókörben megalapította a Lutor Gyula Szalon- és Színpadi Táncegyüttest, azt több éven át vezette.

1993-tól általános iskolákban, középiskolákban, művészeti iskolában tanított társasági táncokat, néptáncot és illemet.

Több éven át vezette a Hódmezővásárhelyi Nyugdíjas Szövetség és a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ Szépkorúak tánccsoportját.

Földvári Lászlóval közösen megírták a Népkerti Faszínház, a Petőfi Sándor Művelődési Központ, a hódmezővásárhelyi futball és a hódmezővásárhelyi termelőszövetkezetek történetét.

2011-ben Berei Erzsébet tanárnő kérésére felújította és színre vitte a Steiner Béla Subavásár című táncjátékát az Árendás Néptáncegyüttessel Lányi Lajos halálának 10. évfordulójára.  

 

Fonay Tibor Ferenc életútja

 

1987 szeptember 27-én született Hódmezővásárhelyen. 13 évesen a helyi Péczely Attila Alapfokú Művészeti Iskolában kezdte zenei tanulmányait, majd később a Mindszenti Alapfokú Művészeti Iskola és a Dr. Lauschmann Gyula Jazz Szakközépiskolában, Székesfehérváron folytatta.

2008-ban felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékére, ahol 2011-ben előadóművészi, 2013-ban pedig mesterdiplomát szerzett. 2011-ben az A38 hajó által szervezett “Talentometer” tehetségkutató verseny győztese lett a For Notes zenekarral jazz kategóriában.

2013-ban a Magyar Rádió által megrendezett Orszáczky Jackie basszusgitár tehetségkutató verseny első helyezettje lett.

2014-ben Junior Prima díjban részesült Magyar Zeneművészeti kategóriában.

2020-ban Fonogram díjat nyert a Sárik Péter trió – X Bartók lemezével jazz kategóriában.

2022-ben Fonogram díjat nyert a Subtones – Lángolj című lemezével jazz kategóriában.

 

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

2025. 13. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
Értékesítene egy iskolaépületet az önkormányzat

Értékesítene egy iskolaépületet az önkormányzat

A közgyűlés egyhangúlag döntött arról, hogy értékesítésre jelöli ki a Szék utcai épületet, értékbecslés készül az ingatlanról, valamint pályázatot írnak ki.
A Kosársuli továbbra is a 8. helyen áll

A Kosársuli továbbra is a 8. helyen áll

Az első félidőben remekül tartották a lépést a bajnokság legjobb formában lévő csapata ellen, a harmadik negyed viszont eldöntötte a meccset a vendégek javára.
Újjászületés - Kerámiába álmodva

Újjászületés - Kerámiába álmodva

Márciusig látható a XXVII. Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon született alkotásokból nyílt kiállítás az Alföldi Galériában.
 

És ezt már olvasta?

Húsvét a Kovács-Küryben
Húsvét a Kovács-Küryben Ünnepi műsorral kedveskedtek az idősotthon munkatársai és az önkormányzat képviselői az intézmény lakóinak.
 
Vereség a rájátszás első meccsén
Vereség a rájátszás első meccsén Az alapszakaszban 2. Tiszaújváros vendégeként kikapott ugyan a vásárhelyi csapat, de kiválóan tartotta magát. A második találkozón  kiharcolhatja az egyenlítést a párharcban. Frissítve!
 
Melyik volt előbb: a nyúl vagy a tojás?
Melyik volt előbb: a nyúl vagy a tojás? A locsolkodás idején, amikor a piros tojás is gazdát cserélt, érdemes megtudnia honnan is ered ez a szokás? Na és a nyuszi mit keres itt?
 
A húsvéti sonka titkai: így válassz, így vásárolj
A húsvéti sonka titkai: így válassz, így vásárolj Itt a húsvét, és itt a sonkaszezon is. Most megmutatjuk a legfontosabb vásárlási tudnivalókat. Öt perc olvasást megér, hogy nyugodt, "jóízű" legyen a Húsvét!
 
Munkalehetőség a BYD szegedi gyárában
Munkalehetőség a BYD szegedi gyárában A HSZC Corvin Mátyás Technikum és Kollégium, valamint a HSZC Eötvös József Technikum több mint kétszáz tanulója ismerkedett meg a kínai autógyárral.
 
Pert nyert a város a Volánnal szemben
Pert nyert a város a Volánnal szemben A Volánbusz felperesi minőségében közel 400 millió Ft-ot követelt, amit jogerős ítéletében a Szegedi Ítélőtábla elutasított.
 
Keleti Éva szubjektív fotótárlata
Keleti Éva szubjektív fotótárlata

Keleti Éva világ életében színházi fotós volt, dokumentálta a próbák folyamatait, a bemutatók sikereit, benézett a kulisszák mögé, az öltözőkbe.