Kultúra, oktatásVásárhelyi Művészeti Díj 2025

2025. január 26., vasárnap
 
Vásárhelyi Művészeti Díj 2025

Január 26-án, vasárnap este a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban gálaműsor átadták az idei Vásárhelyi Művészeti Díjakat. Idén egyéni kategóriában megosztva Földesi Gyula koreográfus, és Fonay Tibor Ferenc zeneművész kapta.

 

 

 

 

 

Márki-Zay Péter köszöntőjében többek között azt mondta, „ez egy olyan jelentőségű kulturális esemény, ahol nincsenek pártvonalak, nincs jobb és baloldal, csak vásárhelyiség és művészet.”

2008-ban Hódmezővásárhely (Bessenyei Ferenc szülővárosa) művészeti díjat alapított, melyet Bessenyei Ferencről neveztek el. Az elnevezés B. Élthes Eszter, Bessenyei Ferenc özvegyének hozzájárulásával 2008. május 29-én hozott önkormányzati rendeletében alapította meg.

 

(2020 elején B. Élthes Eszter, Bessenyei Ferenc özvegye úgy vélte, hogy politikai csatározások zajlanak a kitüntetéssel összefüggésben, és visszavonta a névhasználati jogot. Akkoriban a sajtóban több helyen is megjelent, hogy a bíráló bizottság tagjaként a díj meghirdetésének, odaítélésének folyamatában mindig talált valami kivetnivalót.)

 

Az elismerés átnevezéséről 2020-ban a város közgyűlése úgy döntött, hogy azt Vásárhelyi Művészeti Díjként osztják ki. A díjjal 2018-tól már nem félmillió, hanem netto másfél millió forint jár, amit az Önkormányzat a saját bevételeiből finanszíroz. Ezt idén megosztva kapta Földesi Gyula koreográfus és Fonay Tibor Ferenc zeneművész.

 

Földesi Gyula életútja

Hódmezővásárhelyen született 1937-ben.

1952-ben a Képzőművészeti Főiskolára került, de még ebben az évben különböző okok miatt ipari tanulónak jelentkezett. Az MTH 7. sz. Tanintézetében fém- és vasöntő szakra vették fel, ott ismerkedett meg a néptánccal, Roxin Demeter tánctanár által. Még 1952 decemberében az MTH Központi Együttesébe került, és annak szólótáncosa volt. Tanárai: Aszalós Károly és Lengyelfi Miklós voltak.

1953-ban az Állami Népi Együttesnél Rábai Miklós tanítványa volt.

1954-ben édesapja kérésére hazajött. 1955-ben alakult meg Steiner Béla vezetésével a Vásárhelyi Népi Együttes, és mint alapító tag Lutor Gyulával az együttes tánckarában dolgozott, ő tartotta a balettórákat.

1955-ben táncoktatói vizsgát tett és működési engedélyt kapott. Tanított Mindszenten, Hódmezővásárhelyen több néptánccsoportot vezetett: a KISKER-nél a Városi Tanácsnál, a Kertészeti Vállalatnál, a Harisnyagyár Kultúrházánál, az Ifjúsági Házban, a Honvédségnél és a Tiszti Klubnál.

 

A Déryné Kisszínpadot több mint tíz évig vezette, művészeti vezetője és táncoktatója volt. A Somlay Artúr Színháznak – megszűnéséig – szólótáncosa volt. Különböző általános iskolákban is oktatott néptáncot, leghosszabb ideig a Szántó Kovács János Általános Iskolában.

1975 végén munkája nem engedte, hogy tovább folytassa művészeti tevékenységét, mivel a Metripond Mérleggyárban 1970-ben alapítottak egy fémöntődét, és annak irányítása, munkával való ellátása leterhelte.

1970-től 1989-ig az általa készített, tervezett iparművészeti termékként tőkés exportra gyártottak és forgalmaztak kül- és beltéri lámpákat.

1990-ben és ’91-ben a Magyar-Amerikai Öntő Kft. igazgatója, 1991 februárjától 1995-ig a Mérleg Kft. igazgatója volt.

1993 végén meghalt Lutor Gyula, abbamaradt munkáinak befejezésére kérték fel. Volt tánccsoportjából a Mátyás utcai Olvasókörben megalapította a Lutor Gyula Szalon- és Színpadi Táncegyüttest, azt több éven át vezette.

1993-tól általános iskolákban, középiskolákban, művészeti iskolában tanított társasági táncokat, néptáncot és illemet.

Több éven át vezette a Hódmezővásárhelyi Nyugdíjas Szövetség és a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ Szépkorúak tánccsoportját.

Földvári Lászlóval közösen megírták a Népkerti Faszínház, a Petőfi Sándor Művelődési Központ, a hódmezővásárhelyi futball és a hódmezővásárhelyi termelőszövetkezetek történetét.

2011-ben Berei Erzsébet tanárnő kérésére felújította és színre vitte a Steiner Béla Subavásár című táncjátékát az Árendás Néptáncegyüttessel Lányi Lajos halálának 10. évfordulójára.  

 

Fonay Tibor Ferenc életútja

 

1987 szeptember 27-én született Hódmezővásárhelyen. 13 évesen a helyi Péczely Attila Alapfokú Művészeti Iskolában kezdte zenei tanulmányait, majd később a Mindszenti Alapfokú Művészeti Iskola és a Dr. Lauschmann Gyula Jazz Szakközépiskolában, Székesfehérváron folytatta.

2008-ban felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékére, ahol 2011-ben előadóművészi, 2013-ban pedig mesterdiplomát szerzett. 2011-ben az A38 hajó által szervezett “Talentometer” tehetségkutató verseny győztese lett a For Notes zenekarral jazz kategóriában.

2013-ban a Magyar Rádió által megrendezett Orszáczky Jackie basszusgitár tehetségkutató verseny első helyezettje lett.

2014-ben Junior Prima díjban részesült Magyar Zeneművészeti kategóriában.

2020-ban Fonogram díjat nyert a Sárik Péter trió – X Bartók lemezével jazz kategóriában.

2022-ben Fonogram díjat nyert a Subtones – Lángolj című lemezével jazz kategóriában.

 

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

2025. 23. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
Értékesítene egy iskolaépületet az önkormányzat

Értékesítene egy iskolaépületet az önkormányzat

A közgyűlés egyhangúlag döntött arról, hogy értékesítésre jelöli ki a Szék utcai épületet, értékbecslés készül az ingatlanról, valamint pályázatot írnak ki.
A Kosársuli továbbra is a 8. helyen áll

A Kosársuli továbbra is a 8. helyen áll

Az első félidőben remekül tartották a lépést a bajnokság legjobb formában lévő csapata ellen, a harmadik negyed viszont eldöntötte a meccset a vendégek javára.
Újjászületés - Kerámiába álmodva

Újjászületés - Kerámiába álmodva

Márciusig látható a XXVII. Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon született alkotásokból nyílt kiállítás az Alföldi Galériában.
 

És ezt már olvasta?

144 műalkotás az Alföldi Galériában
144 műalkotás az Alföldi Galériában Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.
 
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több Az elmúlt napokban, hetekben jelentősen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma. 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza.
 
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 68. Diplomaátadó Ünnepi Tanácsülését tartja július 4-én. A 35 végzett hallgatóból négyen külföldiek
 
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott Hódmezővásárhelye Kishomokon a Vitéz utcában egy elektromos rollerrel közlekedő nő az éjszakai sötétségben nem vette észre a kátyút.
 
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti A Mazsihisz a várostól megkapta a vásárhelyi zsinagóga és az egykori zsidó népiskola épületéből álló ingatlanegyüttes 10 százalékos tulajdonrészét.
 
Nemzetközi sztárok és hazai kedvencek a nyár zárófesztiválján
Nemzetközi sztárok és hazai kedvencek a nyár zárófesztiválján  Az elmúlt évekhez képest már egy hónappal korábban előrukkolt a Coca-Cola SZIN a fesztivál öt nagyobb helyszínének teljes felhozatalával.
 
Újabb fejlemények kastély ügyben
Újabb fejlemények kastély ügyben A működtetést a szabadkígyósi és a békéscsabai önkormányzatokkal közösen valósítanák meg; megírták Lázár János építési és közlekedési miniszternek.