
Fuchszné Benák Katalin 1991-ben került a mindszenti Keller Lajos Városi Könyvtárba, 1994 januárjától igazgatója lett, majd 1995-től a város képviselőtestületének tagjaként, az oktatási, közművelődési, ifjúsági és sportbizottság elnöke volt. Ma Hódmezővásárhelyen él. Főszerkesztője a Vásárhelyi Látóhatár címmel 2010. nyarán, a 81. Ünnepi Könyvhét idején megjelent, helyismereti, irodalmi és művészeti folyóiratnak. Néhány napja jelent meg a negyedéves periodika hatodik lapszáma.
Vásárhelyi Hírek: Mi volt az indíttatás, hogy lapkiadásba kezdjen?
Fuchszné Benák Katalin: Két fontos dolog motiválta, hogy belekezdtem a Vásárhelyi Látóhatár kiadásába. Amikor fiatal voltam még volt egy folyóirat, a Juss, ami nagyon közel állt a szívemhez. A fiatalok érdeklődési köréből valahogy, már akkor is kiesett. Én viszont szeretek fiatalokat felfedezni és arra gondoltam, hátha most ezt a nemzedéket másként érintené meg. A másik nagyon fontos, hogy már évek óta egyfajta váltáson gondolkodtam, azon, hogy más munkát találok, hogy foglalkozhassak folyóirat és könyvkiadással.
VH: A nemrég megjelent hatodik lapszám után, hogy látja, ami a fiatalok megszólítását illeti bejött a számítása?
FBK: Megmondom őszintén, a fiatalokat szélesebb tömegében nem sikerült bevonni. Ez egy elég nehéz dolog és nem utolsó sorban lapszámonként is eltérő. Ugyanis egy-egy szám anyagában, összeállításában valamilyen formában részt vett fiatalok környezete is érdeklődőbb. Például a Bethlen Gábor Gimnáziumban pályázatok, a kompetencia alapú oktatás révén, egy egész osztály foglalkozik a lappal, küldenek anyagot, kapok tőlük visszajelzéseket. Vagy például a Németh László Gimnáziummal a fotóanyagok révén van kapcsolatban a folyóirat. Úgy gondolom sokkal összetettebb ez a kérdés, semmint hogy egyik hónapról a másikra meg lehetne oldani.
VH: Ma a finanszírozás sem utolsó szempont. Hogyan alakul a Vásárhelyi Láthatár anyagi háttere?
FBK: Fiam cége, a Hód-Biotech Kft. biztosítja a kiadást, de pályázati források lehetőségét is figyeljük. Nagy segítség volt például legutóbb a Cirbusz Piroska Alapítvány támogatása, de néhány magánszemély is hozzájárul a kiadásokhoz.
VH: Kiket akar megszólítani a lap?
FBK: Azt szeretném, hogy az érték iránt fogékony emberek olvassák. Teljesen mindegy mivel foglalkoznak, milyen életkorúak.
VH: Információim szerint egy-egy lapszám 500 példányának a több mint fele megmarad. Ez nem veszi el a kedvét?
FBK: Valójában az elején egy kissé túlkalkuláltuk, de azért most már, hogy jobban megismerik az emberek, javulnak az eladási mutatók. Én világéletemben bizakodó típus voltam, még az elején vagyunk.
VH: Mi a jövő?
FBK: Szeretnénk folyamatosan színvonalas cikkekkel megtölteni a lapot, ha pedig biztosítva látjuk a folyóirat jövőjét, lesz érdeklődés, akkor az őszi szám megjelenésével egy időben a Vásárhelyi Látóhatár elektronikus formában, internetes honlapja is megvalósulhat.
Fotó: VH