
Purim egynapos ünnepe ádár 14. napján van. Ebben az évben március 8-án, a zsidók arról emlékeznek meg ezen az ünnepen, hogy a perzsa uralom alatt élő zsidó közösség, amelynek kiirtására Hámán gonosz tervet szőtt, megmenekült. Ezt a polgári időszámítás kezdete előtt 450. körül történt eseményt Eszter könyve örökíti meg.
Az MTI fotóján Purim ünnepén a bibliai Eszter Könyvét tartalmazó Megillát, tekercset olvassák héberül és a fordítást magyarul a budapesti Sirály kávézó, kulturális központban.
A zsidóság ünnepe már egykoron is a hódmezővásárhelyi közélet szerves részét képezte. A Városi Levéltár által rendelkezésünkre bocsátott anyagban olvasható,
"Zsidó polgártársainknak ma van az úgynevezett Purim Ünnepe, amely az örvendezések és vigasságok napja, annak emlékére, hogy a bibliai szép zsidó lány Eszter megmenté a zsidókat Ahasvérus király kegyetlenkedéseitől. Az ünnep bizonyos farsangi színezettel bír, melyben keresztények is részt vesznek. Ebből kifolyólag a rendőrkapitány akként intézkedett, hogy az álarcos felvonulás és menet este 6-10 között legyen.” olvasható az ünnepre vonatkozó legrégibb utalás a Vásárhely és Vidéke újság napilap 1906. március 11-i számában.
Raguczki Gábor a Vásárhelyi Híreknek elmondta, mivel a hétköznap nehezebb a közösséget összehívni, úgy döntöttek, hogy szombaton rendezik meg az ünnepet a vásárhelyi imaházban. Ide körülbelül 40 főt várnak.