








Közel száz, a vásárhelyiek által már az Alföldi Galériában látott gyönyörűen komponált, művészi igényű fényképfelvételen jelenik meg Hódmezővásárhely vallási életének sokszínűsége a Budapesten ma megnyílt kiállításon.
Szeptember 18-án délután megnyílt Budapesten a IX. Vásárhelyi Fotószimpózium anyagából összeállított kiállítás.
A városligeti Olof Palme Sétányt uraló, a szintén a merénylet áldozatává vált svéd miniszterelnök nevét viselő ház ad otthont mától a legutóbbi szimpózium témáját, Hódmezővásárhely szakrális életét feldolgozó fotókiállításnak. A délután 5-kor kezdődött megnyitón, a vásárhelyi fotószimpóziumok állandó résztvevője Módos Gábor fotóművész, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete Fotóművészeti tagozatának vezetőségi tagja beszédében köszönetet mondott a megyei jogú város polgármesteri hivatalának, amely 10 éve biztosítja az egy-egy hetes gondtalan alkotás feltételeit. A hallgatóságnak felidézte az eltelt esztendők alkotótáborainak történetét, beszélt az eddig feldolgozott témákról. A kiállítást Szenti Tibor író nyitotta meg.
A megnyitó után Módos Gábort arról kérdeztük, milyen koncepció alapján válogatta össze a képeket? Mint elmondta, a szimpózium résztvevői Hódmezővásárhelyen 1000-nél több képet készítettek. Ezekből kétszázat felnagyítottak, majd végül 96-ot választottak ki a budapesti kiállításra. Az Alföldi Galériában idén június közepétől két hétig látott kiállítás koncepciójától most annyi az eltérés, hogy nem a fotósok neve, hanem az egyes felekezetek köré csoportosították a képeket. Arra a kérdésre, egyet ért-e azzal hogy Szenti Tibor író, megnyitójában személy szerint kevésnek tartja a képeken megörökített embereket, Módos Gábor elmondta, az alkotótábor résztvevői 11 felekezet épületeit, szakrális tárgyait fotózták a hétfőtől vasárnapig tartó egy hétig. A felekezetek nagy részének vasárnapra, - elutazásuk napjára - estek az istentiszteletei, liturgikus összejövetelei. Ez is az egyik ok, ugyanakkor kétséges adnak-e engedélyt a fotózásra, vagy sem, mondta Módos Gábor fotóművész.
Az október 14-ig látogatható, 96 képet bemutató kiállításon épületek, kegytárgyak, tárgyi környezete mellett, az objektív elé kerültek a különböző egyházi szertartások, körmenetek, esküvők és keresztelők is. Összességében a budapesti közönség olyan részleteket fedezhet fel az épített, szellemi és szakrális kincseket megörökítő képeket nézve, amelyek hűen tükrözik micsoda érték és szépség lakozik Hódmezővásárhelyen.