Kultúra, oktatásVásárhely és 1956

2016. november 2., szerda
 

A Vásárhelyi Televízió az Emlékponttal együttműködésben készítette el dokumentumfilmjét az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulójára.

 

 

 

 

 

 

A november 4-i bemutató előtt a filmről szerdán tartott sajtótájékoztatót Dr. Kószó Péter, Hódmezővásárhely alpolgármestere és Rókus Ákos, a Vásárhelyi Televízió ügyvezető igazgatója, egy személyben az Amikor megszűnik a félelem című film rendezője a pénteki vetítés helyszínén, a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban.

 

Első alkalommal láthatók ilyen részletességgel a hódmezővásárhelyi 56-os események. Ehhez az Emlékpont történészei, Nagy Gyöngyi és Zeman Ferenc, valamint az eseményekről a közgyűjtemény által megjelentetett kötet szerkesztője, az intézményt vezető Dr. Miklós Péter munkája szolgált alapként.

 

Dr. Kószó Péter emlékeztetett: az 56-os forradalomhoz a szikrát a MEFESZ, a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetségének október 16-i szegedi alakuló ülése szolgáltatta, amelyen két vásárhelyi végzős gimnazista, Csoma Lajos és Zrínyi Péter is részt vett és október 19-én a Bethlen Gábor Gimnázium diákparlamentje még a műegyetemi események előtt követelte a szovjet csapatok kivonulását és a Varsói Szerződésből történő kilépést. Dr. Kószó Péter a film elkészítését értékelve azt mondta, a film méltó láncszeme a vásárhelyi 56-os megemlékezés sorozatnak.

A VTV ügyvezető igazgatója elmondta: a tucatnyi visszaemlékező vallomás mellett láthatók a filmben a VTV archívumának harmincéves felvételei is, ennek köszönhetően a képkockákon azóta elhunyt személyek is megszólalnak.

A filmet mintegy negyedórányi, eredeti, archív filmfelvétel gazdagítja, de láthatóak a filmben azok a dokumentumok és fotók is, amelyet az Emlékpont munkatársai bocsátották a film készítőinek rendelkezésére, emellett a Magyar Nemzeti Levéltár Csongrád Megyei Levéltár Hódmezővásárhelyi Levéltára és a Németh László Városi Könyvtár is hozzájárult a film anyagához.

 

November 4-én 17 órakor az Emlékpontban nyílik meg Radics Márk képzőművész 4000 tank című kiállítása, majd a megnyitót követően 18 órától a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ színháztermében mutatják az Amikor megszűnik a félelem című dokumentumfilmet.

A tájékoztatás szerint, később a Vásárhelyi Televízió is műsorára tűzi. 

 
 
VH-Emlékpont
 

Olvassa el ezt is!

Évközi vásárhelyi sakk-krónika

Évközi vásárhelyi sakk-krónika

A vásárhelyi sakkéletet az elmúlt félévben a gyerekeknél és a felnőtteknél egyaránt nagyszámú verseny részvétel és remek eredmények jellemzik.
Festett képeslapokon Vásárhely

Festett képeslapokon Vásárhely

Olyan a hatás, mintha reprodukciókat, valódi festményeket tartanánk a kezünkben. A látvány mellett anyaguk, tapintásuk is ezt az érzést erősíti. Képekkel!
Nemzetközi sztárok és hazai kedvencek a nyár zárófesztiválján

Nemzetközi sztárok és hazai kedvencek a nyár zárófesztiválján

Az elmúlt évekhez képest már egy hónappal korábban előrukkolt a Coca-Cola SZIN a fesztivál öt nagyobb helyszínének teljes felhozatalával.
Tűzgyújtási tilalom

Tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt napok kánikulája és a csapadékhiány jelentősen növelte az erdőtüzek kockázatát, ezért Csongrád-Csanád vármegyékben a  tűzveszélyes időszakot hirdetnek ki.

 

És ezt már olvasta?

144 műalkotás az Alföldi Galériában
144 műalkotás az Alföldi Galériában Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.
 
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több Az elmúlt napokban, hetekben jelentősen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma. 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza.
 
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 68. Diplomaátadó Ünnepi Tanácsülését tartja július 4-én. A 35 végzett hallgatóból négyen külföldiek
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 23. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott Hódmezővásárhelye Kishomokon a Vitéz utcában egy elektromos rollerrel közlekedő nő az éjszakai sötétségben nem vette észre a kátyút.
 
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti A Mazsihisz a várostól megkapta a vásárhelyi zsinagóga és az egykori zsidó népiskola épületéből álló ingatlanegyüttes 10 százalékos tulajdonrészét.
 
Újabb fejlemények kastély ügyben
Újabb fejlemények kastély ügyben A működtetést a szabadkígyósi és a békéscsabai önkormányzatokkal közösen valósítanák meg; megírták Lázár János építési és közlekedési miniszternek.