
Az otthon végzett anyai, háziasszonyi teendők, ez a fizetetlen, és sokszor szinte láthatatlan munka, amit a nők végeznek, nincs kellően megbecsülve, sem társadalmi, sem kormányzati szinten.
Annak ellenére sem, hogy egy tavaly elvégzett kutatás szerint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet országainak (Magyarország 1996 óta tagja) GDP-jéhez 30-40%-ban, a közjóhoz pedig 50%-ban járul hozzá.
Ha azonban nem országok szintjén, hanem a családi, szociális, „hétköznapibb” szempontból nézzük, akkor Magyarországon a másik nagy probléma, hogy a hosszabb időre a munkaerőpiacról kiesők estében el kell fogadni, hogy újrakezdésről beszélhetünk csak, visszatérésről nem, hiszen ha vissza is veszi őket a munkáltatójuk, akkor is az már egy teljesen más cég, más szervezet lesz, mint 3-6-9 évvel azelőtt volt.
Szintén anomáliának tekinthető, hogy a magyar munkáltatók könnyen találnak munkavállalókat, ezért amíg nem előnyös számukra, hogy részmunkaidőben foglalkoztassanak munkavállalókat, addig ebben nem lesz változás. Megoldást jelenthet az a – sajtóban már beharangozott - munkahelyvédelmi akcióterv, amely szerint 2013-tól járulékkedvezményt kapnak a munkáltatók a gyes-ről, gyed-ről visszatérők kisgyermekes munkavállalók után.
A láthatatlan munka, a család és a munka összeegyeztetése a napi életben rendszeresen felmerülő téma. Ezért tartotta fontosnak Ékes Ilona országgyűlési képviselő az ERGO elnökeként, hogy foglalkozzanak a kérdéssel. „Kíváncsiak vagyunk, hogy áll a kisgyermekes nők, az 50 felettiek, a 25 alattiak, a képzetlenek foglalkoztatása” – mondta. „Azt is tudjuk, hogy vidéken más a helyzet, mint a fővárosban, ezért választottuk tudatosan a vidéki helyszínt.” mondta el Ékes Ilona annak kapcsán, hogy a Nők a nemzetgazdaságban – Látható és láthatatlan munka címmel szeptember 13-án Hódmezővásárhelyen a Városháza Dísztermében konferenciát rendeznek.
Az egész napos konferencián Ékes Ilona mellett, többek között előadást tart, Barsiné Pataky Etelka, Szalai Piroska, a Nemzetgazdasági Minisztérium, a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztosa, Pongrácz Tiborné, KSH Népességtudományi Kutatóintézetének Igazgatóhelyettese.