KözéletÜnnepi megemlékezések Vásárhelyen június 4-én

2025. június 5., csütörtök
 
Ünnepi megemlékezések Vásárhelyen június 4-én

A Trianoni békediktátum aláírásának 105. évfordulóján, a Nemzeti Összetartozás Napján megemlékezéseket tartottak Hódmezővásárhelyen.

 

 

 

 

 

 

 

A Trianoni békediktátum aláírásának 105. évfordulóján és a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából a hódmezővásárhelyi önkormányzat a Szent István téren tartott megemlékezést.

 

Márki-Zay Péter polgármester beszédében elmondta, hogy évről évre elsoroljuk ezen a napon a számokat, amelyek megmutatják, hogy Nagy-Magyarország területe 325 ezer négyzetkilométerről, 93 ezer négyzetkilométerre zsugorodott, és a lakosság száma 20,8 millióról esett vissza a trianoni békediktátum megkötése után, azonban „az elcsatolás utáni határon túli magyarokért azóta is aggódunk”. A polgármester szerint ez nemzetünk történelmének legnagyobb tragédiája és fontos, hogy évről évre megemlékezzünk.

 

Márki-Zay Péter szerint minden, ami az összetartozást erősíti az nemzeti érdek, és a határon túli magyarság képviselete, a méltóságukhoz, a magyarságukhoz való jog és annak védelme a mindenkori magyar kormány feladata.

Elmondta többek között, hogy a június 4-e legfontosabb mondanivalója az, hogy a magyar összetartozás érdekeit, a határon túl magyarok érdekeit kell képviselni.

Beszéde után a Szent István téri emlékműnél elhelyezték a megemlékezés koszorúit. Az önkormányzat mellett a Pálffy huszárok és a 112. Kubinyi Cserkészcsapat is koszorúzott.

Ezt követően a Hód-Mezőgazda Zrt. területén lévő emlékműnél Berényi Károly alpolgármester mondott megemlékező beszédet.

 

                                  -------------------------------------------------------------------- 

 

Június 4-én este Hódmezővásárhelyen, a Szent István téren szintén az Országzászlónál tartott megemlékezést a vásárhelyi Fidesz-KDNP.

 

Markó Csaba, a KDNP helyi elnöke, a Fidesz-KDNP frakció vezetője mondott beszédet.

 

Kiemelte, Trianon tragédiájának következményei, az oda vezető kiváltó okok mindannyiunk számára ismertek. A versailles-i békerendszer, benne a trianoni diktátummal nem megoldást, hanem újabb gondokat hozott a kivéreztetett Európába.

Hozzátette, egy tollvonással elvesztettük hazánk területének kétharmadát, idegen megszállás alá került a magyar ajkú népesség harmada. Kijelentette: A történelem során talán egyetlen nemzettel sem számoltak le úgy, mint a magyarral. Trianon tragédiáját nem tudjuk elfogadni.


Június 4-e már nem csak gyásznap. Június 4-e a nemzeti összetartozás napja is. Ezen a napon nemcsak emlékeznünk kell a trianoni országvesztésre, de előre is kell tekintenünk. Nem elég a múltban ragadni, hanem meg kell találni a módját annak, hogy miként, milyen formában leszünk képesek erősíteni az összetartozás érzését - mondta Markó Csaba.

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Jövő tavaszra halasztották az Alföldi Állattenyésztési Napokat

Jövő tavaszra halasztották az Alföldi Állattenyésztési Napokat

Bár a járvány nem terjedt tovább, a szervezők döntése alapján a kiállítást az idén már nem pótolják.
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

2025. 24. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
Súlyos, életveszélyes sérülést okozott a tűz

Súlyos, életveszélyes sérülést okozott a tűz

Két embert kellett kórházba szállítani, miután szombaton a Paperében lévő egyik kiskertben a zöldhulladék-égetés során elszabadultak a lángok.
Civil és sportszervezetek kaptak támogatást

Civil és sportszervezetek kaptak támogatást

Hódmezővásárhely Önkormányzata idén is több, mint 35 millió forinttal támogatja a helyi egyesületek működését.
 

És ezt már olvasta?

Jogerős ítélet a vásárhelyi gyilkossági kísérlet ügyében
Jogerős ítélet a vásárhelyi gyilkossági kísérlet ügyében Jogerősen tizennégy év fegyházbüntetésre ítélt a Szegedi Ítélőtábla egy férfit, aki két felnőttet és egy gyereket próbált meggyilkolni egy hódmezővásárhelyi tanyán.
 
Idén nincs akadálya a kiállítás megrendezésének
Idén nincs akadálya a kiállítás megrendezésének A kiállítás - amely tavaly a ragadós száj- és körömfájás járvány miatt elmaradt - az állategészségügyi hatóságtól megkapta a valamennyi szükséges engedélyt.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 14. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Az élet adta nagyszerűségek tárházában alkotott
Az élet adta nagyszerűségek tárházában alkotott 88 éves korában elhunyt Lelkes István festőművész-tanár. Nemcsak Vásárhelyen, az országban is az utolsó polihisztorok egyike volt – bár ő nem ezt vallotta.
 
Arcok, sorsok és történetek a társadalom pereméről
Arcok, sorsok és történetek a társadalom pereméről Cigány történetekről nyílik kiállítás a Tornyai János Múzeumban. A  Néprajzi Múzeum által készített vándorkiállítás május 3-ig látogatható.
 
Kritikus helyzetben van a hódmezővásárhelyi és makói kórházi ellátás
Kritikus helyzetben van a hódmezővásárhelyi és makói kórházi ellátás Március 15-től a kórház vezetése nem szervezte meg a betegellátást, egyszerűen nem kötött szerződést az orvosok jelentős részével.
 
Nem jutottak be a felsőházi rájátszásba
Nem jutottak be a felsőházi rájátszásba Április 2-án a Budafok vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjában. Vereséggel zárták az alapszakaszt.