
A vásárhelyi szakképzést is érintő változás, hogy jövő szeptemberben a szakgimnáziumok technikummá, a szakközépiskolák pedig szakképző iskolákká alakulnak.
A közigazgatási és a vállalati szektorvezetőinek, döntéshozóinak szóló szakmai-módszertani menedzserkonferenciát tartottak a napokban Budapesten. Ezen konkrét elképzelésként vázolták a szakképzés új koncepcióját.
A kormány a közelmúltban fogadta el a Szakképzés 4.0 stratégiát, melynek nyomán 2020 szeptemberében a jelenlegi szakgimnáziumok ötéves technikummá, a szakközépiskolák pedig hároméves szakképző iskolákká alakulnak.A szakképzés átalakítását Pölöskei Gáborné, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) Tudás- és Innováció-menedzsmentért Felelős Államtitkárság helyettes államtitkára mutatta be.
Az állami szektorban létrejött centrumokkal a források jobban koncentrálhatókká váltak, a hatékonyság növelése érdekében pedig a szakképzési centrumokat kancelláriákká alakították át– emlékeztetett az ITM helyettes államtitkára az előadást megelőző pódiumbeszélgetésen, ahol szóba került az oktatási feltételek minősége is. Pölöskei Gáborné kiemelte, hogy a sokat emlegetett digitalizáció a szakképzésben nem elég, mert ezen az oktatási területen a tanműhelyeknek kiemelt szerepük van. Hozzátette: jelentős részük az utóbbi időben erősen leromlott - mert a gyakorat a duális képzéssel kikerült az iskolából -, ami azért jelent problémát, mert így alapképzések maradnak el, és a tanulók úgy mennek ki, hogy nincsenek meg az alapkompetenciák. A tanműhelyek fejlesztése és szerepe az alapkompetenciák megszerzésében éppen a duális képzés szélesítését fogja eredményezni.
Hangsúlyozta azt is, hogy több mint 280 féle szakmát oktatnak, ami roppantul elaprózott, emellett sok esetben azért nem indulnak képzések, mert nem éri meg osztályt indítani.
Érdemes megjegyezni, hogy a vásárhelyi szakképzőkben például idén szakmát szerzők összetétele és a számok is jól reprezentálják az országos tendenciát, nevezetesen, hogy a hiányszakmák iránt nemhogy nőtt, hanem még inkább csökkent az érdeklődés. Valós példa, hogy idén mindössze 2 kőműves és hidegburkoló, 1 épület- és szerkezetlakatos, 2 szobafestő-mázoló szerzett szakmai képesítést. Ám a mostanában slágerszakmának kikiáltott fogtechnikus képzésből 29 –en kerülnek ki a munka világába. A kérdés magától adódik: vajon itthon ennyien el is tudnak majd helyezkedni? Vagy Nyugat felé veszik az irányt?