
A területfejlesztésre a korábbi uniós költségvetési ciklusnál lényegesen több forrás áll rendelkezésre, ebből jutott 10 milliárd Vásárhelynek is.
A Vásárhelyi Hírekben januárban írtuk, hogy Dancsó József, a Magyar Államkincstár elnöke bejelentette, hogy a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) pályázatainak kiírását hosszú előkészítés előzte meg, a települések, önkormányzatok már korábban megalkották integrált fejlesztési programjukat, így a pályázatok elkészítése és megvalósítása gördülékenyen történhet majd - hangsúlyozta az elnök.
A területfejlesztésre a korábbi uniós költségvetési ciklusnál lényegesen több forrás áll rendelkezésre, a TOP 1231 milliárd forintos keretösszegével a második legnagyobb operatív program. Ebből csaknem 30 milliárd forint áll Csongrád megye rendelkezésére, Szeged mintegy 33, Hódmezővásárhely pedig 10 milliárd forintot fordíthat fejlesztésre ebből a forrásból.
A Városházán a nyáron jelentették be, hogy a Vásárhelyre vonatkozó összegből 820 millió forint ráfordítással 3 éves program keretében 600 vásárhelyinek teremtenek munkalehetőséget úgy, hogy körülbelül 300 főt szakmai képesítéshez segítik, illetve a munkaadó bérpótlékot kaphat.
Júliustól 1 milliárd 840 millió forint áll rendelkezésre, a vásárhelyi Ipari Parkot két irányból is megközelíthető, 3,175 km hosszú, 11,5 kN tengelyterhelésre (vagyis kamionokra) méretezett keleti elkerülő útszakasz megépítésére. Az új elkerülő út 47. számú főúttal és a 4421. jelű összekötő úttal alkotott csomópontjai körforgalmú csomópontként épülnek meg, a lakott területeken átmenő szakaszán közvilágítást építenek ki, valamint a kerékpáros közlekedés biztonságos átvezetését is biztosítják.
A napokban pedig - a TOP által jóváhagyott 10 milliárdos keretből - 1 milliárd 90 milliót nyert a város az ipari park 40 hektáros bővítésére, illetve az infrastruktúra kiépítésére - tájékoztatott Hegedűs Zoltán alpolgármester.
A keretből további 460 millió forint áll rendelkezésre a Klauzál Gábor Általános Iskola, két helyének és a Szent István Általános Iskola épületének energetikai korszerűsítésére. Valamint 600 milliót terveznek a Kovács Küry Időskorúak Otthona korszerűsítésére. Az épületegyüttesre igencsak ráfér a korszerűsítés, a nyílászárók cseréjén kívül, a fűtési rendszert, a szaniterhelyiségeket kell korszerűsíteni, továbbá a világítás, az elektromos rendszer is megújításra szorul.