
Valószínű a vonalas telefon, internet, és televíziós szolgáltatásban semmilyen változást nem fognak érezni a vásárhelyiek, miután a Digi Távközlési Zrt. megvásárolja az Invitel csoport lakossági és kisvállalati üzletágát, az Invitel Távközlési Zrt.-t.
A felek mintegy 43 milliárd forintos vételárban állapodtak meg. A tranzakció kulcseleme egy hosszú távú együttműködési megállapodás, amely szerint az Invitech Solutions hálózati és IT szolgáltatásokat nyújt a Digi számára, minimum éves 2,8 milliárd forint értékben, legalább tíz évig. Az Invitech Solutions hasonló időtartam alatt szintén hálózati szolgáltatásokat igényel a Digi csoporttól, éves szinten átlagosan 500 millió forint értékben - áll a pénteken a Vásárhelyi Híreknek megküldött közleményben.
Az Invitel Zrt. éves árbevétele 26 milliárd forint, adózás és értékcsökkentési leírás előtti eredménye 7 milliárd forint.
A tranzakció a szükséges versenyhatósági hozzájárulások megszerzését követően zárul, várhatóan a jövő év első negyedévében.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság honlapján található kutatás adatai szerint idén májusban a vezetékestelefon-piacon a Digi 11,9, az Invitel pedig 12,3 százalékos piaci részesedéssel rendelkezett, míg a vezetékes internet-előfizetéseknél a Diginek 16,0, az Invitelnek 9,1 százalékos részesedése volt. A televízióműsor-terjesztési piacon a Digié volt az előfizetések a 25,4, azInvitelé pedig 4,8 százaléka.
David Blunck, az Invitel Csoport vezérigazgatója azt emelte ki, hogy az elmúlt években majdnem háromszorosára bővítették hálózatukon a szupergyors internettel elért háztartások arányát és folyamatosan növelték tévépiaci részesedésüket.
(Itt jegyezzük meg, hogy ezek a fejlesztések Hódmezővásárhelyen csak nagyon kismértékben, szűk körben elérhetően valósultak meg. A szerk.)
"Nagyon örülünk annak, hogy az Invitel megvásárlásával tovább növekedhetünk Magyarországon. Ez a stratégiai befektetés lehetővé teszi számunkra, hogy jelentősen kiterjesszük szolgáltatási területünket" - idézte a közlemény Serghei Bulgacot, a Digi Csoport (Digi Communications N.V.) vezérigazgatóját.
A Hollandiában bejegyzett, a bukaresti tőzsdére bevezetett Digi Communications az anyavállalata egyebek mellett a romániai RCS és RDS-nek, valamint a Digi Magyarországnak, a román és a magyar távközlési piac meghatározó szereplőinek. Az anyavállalat többségi tulajdonosa a nagyváradi Teszári Zoltán üzletember.
Tavaly 11,8 millió euróra nőtt a Digi Communications adózás utáni nyeresége az előző évi 4 millió euróhoz képest, ugyanakkor a cég hosszú távú adósságállománya is 13,7 százalékkal, 746,4 millió euróra emelkedett.
A magyar leánycég éves bevétele tavaly mintegy 4,2 milliárd forint volt az előző év 3,5 milliárdos bevételét követően. Adózott eredménye 2016-ban 2,4 millió forint volt.