
Már az ötlet megszületésekor sokan berzenkedtek a városban, mondván a 30 kilométeres körzetben, a szegedi – akkor már épülő a Napfényfürdő Aquapolis – illetve az Orosháza-Gyopárosfürdő miatt nem lenne rentábilis egy élményfürdő-komplexum Hódmezővásárhelyen.
A kép az 1930-as strandfürdő megnyitója idején készült, Magyarország akkor egyetlen 100 méteres medencéjével.
Az élet és a gazdasági helyzet igazolta a kétségeket, jóllehet a hódmezővásárhelyi önkormányzat korábban pályázatot nyújtott be élményfürdő építésére a Dél-Alföldi Operatív Program keretében. A Dél-Alföld Spa egészségturisztikai létesítmények komplex fejlesztése című programra beadott nyertes pályázat alapján a városnak 2009 szeptemberében közel 900 millió forintot vissza nem térítendő támogatást ítéltek meg, amelyhez még több mint egymilliárd forint önrészt kellett volna hozzátenni. Az elképzelés egy 6800 négyzetméteres összterületű élményfürdő-komplexum lett volna.
Az uniós támogatással megvalósítandó, milliárdos nagyságrendű fürdőkomplexum helyett saját forrásból bővítik két medencével a városi strandfürdőt és uszodát – tájékoztatott Göbl Vilmos, a hódmezővásárhelyi önkormányzat sajtóreferense.
Mint mondta, az önkormányzat a gazdasági helyzet változása miatt nem vágott bele a beruházásba, többször is megvizsgálva a megtérülést: először az elképzelések módosítása mellett döntött, egy lényegesen kisebb fejlesztést tervezve, majd a képviselő-testület a pályázati támogatással megvalósuló élményfürdő helyett a meglévő strandfürdő és uszoda saját forrásból történő kibővítéséről határozott. A döntés értelmében a hódmezővásárhelyi Török Sándor Strandfürdő és Gyarmati Dezső Sportuszoda egy – a 2-10 éves korosztály számára épülő, csúszdával felszerelt – gyermek élménymedencével, valamint egy, elsősorban az időseknek készülő, 70 fő befogadó képességű meleg vizes, ülőrésszel ellátott medencével bővül. A bővítés az előzetes kalkulációk alapján 1000 négyzetméter hasznos alapterülettel megvalósítható, így a beruházás becsült költsége nettó 300-350 millió forint. A fejlesztési elképzelésről készülő tanulmányterveket a város novemberi testületi ülésén tárgyalják meg, mondta Göbl Vilmos.
Nem az első eset, hogy Hódmezővásárhely megfontoltan lépett - emlékeztetett a sajtóreferens. A sportuszoda építésekor a város visszalépett a Makovecz Imre által jegyzett tervek megvalósításától és egy alacsonyabb költségvetésű, finn típusterv alapján történő létesítmény kialakítása mellett döntött.
Kovács Pál a strandfürdőt és uszodát üzemeltető Hód-Fürdő Kft. felügyelőbizottságának elnöke a napokban egy sajtótájékoztatón elmondta, a strand idén az eddigi legjobb szezonját, mintegy 60 millió forintos árbevétellel zárta, s míg 5-6 éve még 130 millió forintos önkormányzati támogatás kellett a működtetéshez, idén már saját lábán állt az intézmény, egyetlen forint városi támogatás nélkül.