Kultúra, oktatásÚj könyvek az Emlékpont gondozásában

2016. június 14., kedd
 
Új könyvek az Emlékpont gondozásában

Az Emlékpont Emlékeztető című folyóiratának első nyomtatott kötetét és Vincze Gábor történész új könyvét mutatták be június 14-én délután. Miklós Péter intézményvezető hangsúlyozta: mindkét kiadványnak lesz folytatása.

 

 

 


Az Emlékeztető korábban online formában jelent meg, s most első alkalommal készült el nyomdai úton. A kötet az Emlékpont tavalyi konferenciáinak anyagát tartalmazza, szó van benne az első világháborúról, a trianoni veszteségről és a földreform – amelynek tavaly folt a hetvenedik évfordulója - kérdéséről is.

 

Az esten bemutatott másik munka szintén egy sorozat kezdőkötete. Vincze Gábor, az Emlékpont egykori történésze még vásárhelyi időszakában végzett kutatásai alapján írta meg a református egyházat a kommunista hatalom oldaláról 1945 és 1948 között ért támadásokat feldolgozó könyvét „A legnagyobb nyugtalanság tapasztalható…” címmel.

A mintegy százoldalas, különböző levéltárakban végzett kutatómunka eredményeként megvalósult kötetet bemutatva Vincze Gábor elmondta: az Emlékpontban megtalált kutatási témák közül az egyik első volt az 1945 utáni egyháztörténet, amelynek addigi hiányával találkozott. A dokumentumok feldolgozása során kirajzolódott, hogy amint 1945 után betette lábát a szovjet hadsereg, a helyi kommunista erők hozzáláttak a hatalom megszerzéséhez és megkezdődött az egyházak üldözése.

 

Az eseményen Miklós Péter intézményvezető az Emlékeztető kötetének megjelenését novemberre a tudomány napjához kapcsolódóan ígérte, míg az Emlékpont könyvsorozatának folytatásaként négy kötet áll kiadás előtt. Bálint Lászlónak az 1956 utáni Csongrád megyei megfigyeltek témakörben írott munkáját, Bencsik Péter Hódmezővásárhely 1945 és 1949 közötti politikai életét feltáró könyvét, valamint Kovács Imre Attila Vásárhely 1945 után irodalmi életét bemutató kötetét, valamint Miklós Péternek a katolikus egyház ellen 1945-1950 közötti, állami kommunista fellépést feltáró munkáját tervezi kiadni a közgyűjtemény.

 
 
VH-Emlékpont
 

Olvassa el ezt is!

Híd a műfajok között

Híd a műfajok között

Június 19-én vasárnap 12 órától a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban kiállítás megnyitóval egybekötött eredményhirdetést rendez a Lucien Hervé Kamera Klub.
Gyurta Kupa Úszóverseny

Gyurta Kupa Úszóverseny

Meglepetés eredmény született a június 13-án rendezett II. Gyurta Kupa Úszóversenyen, amelyen kétszáznál többen álltak fel a rajtkőre. Eredmények! 

A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti

A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti

A Mazsihisz a várostól megkapta a vásárhelyi zsinagóga és az egykori zsidó népiskola épületéből álló ingatlanegyüttes 10 százalékos tulajdonrészét.
Csoportos kiállítás nyílt a Tornyai-múzeumban

Csoportos kiállítás nyílt a Tornyai-múzeumban

A Képzőművészeti Főiskola egykori osztályából és annak szellemi környezetéből indult az a hét alkotóművész, akiknek Együttállás címmel nyílt kiállítása a Tornyai János Múzeumban.

 

És ezt már olvasta?

Tram train menetrend változás
Tram train menetrend változás Július 7-től augusztus 17-ig a Szegedi Közlekedési Társaság (SZKT) villamospálya felújítást végez Szeged belvárosában.
 
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

II. félév. A heti kukaürítés nem változott, de most már havi két alkalmmal van a szelektív hulladékszállítás.

 

 
144 műalkotás az Alföldi Galériában
144 műalkotás az Alföldi Galériában Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.
 
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több Az elmúlt napokban, hetekben jelentősen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma. 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza.
 
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 68. Diplomaátadó Ünnepi Tanácsülését tartja július 4-én. A 35 végzett hallgatóból négyen külföldiek
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 23. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott Hódmezővásárhelye Kishomokon a Vitéz utcában egy elektromos rollerrel közlekedő nő az éjszakai sötétségben nem vette észre a kátyút.