
2012-től a tyúkok álma lesz magyar gazdálkodónak tojni. Mert hogy szép nagy, világos, kapirgálós, ülő-rudas ketrecet kell nekik majd biztosítani. Most megszületett a megoldás, mert négymilliárd forint nemzeti forráshoz jutnak a baromfitenyésztők 2011-ben, a rendeletmódosítás értelmében a baromfi állatjóléti támogatási kérelmek negyedévente nyújthatóak be - közölte hétfőn a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) az MTI-vel.
Az Európai Bizottság által jóváhagyott, és 2013. december 31-ig fenntartható állatjóléti támogatás elősegíti a baromfiágazat stabilizálását, és hozzájárul a vidéki munkahelyek megőrzéséhez. Az EU által jóváhagyott nemzeti segítségből azok a tenyésztők részesülhetnek, akik teljesítik az előírtakon túlmutató állatjóléti kötelezettségeket. A támogatási kérelmet 2011. augusztus 31-ig kell benyújtani.
A VM szerint az intézkedéssel nő a baromfiágazat versenyképessége, a fogyasztók biztonságosabb hústermékeket vásárolhatnak, a tenyésztők pedig kiszámíthatóbb jövedelemhez jutnak. A baromfiágazatban igénybe vehető állatjóléti támogatások feltételeiről szóló rendelet július 17-től hatályos.
Mint arról már írtunk, tavaly december közepén az európai tojáságazat jövőjéről tartott Európai Parlamenti vita kapcsán felmerült, hogy a hagyományos ketrecek betiltása miatt az európai tojástermelők súlyos versenyhátrányba kerülnek majd az EU-n kívülről származó importtal szemben. A hagyományos ketreces tartásban egy tyúkra 550 négyzetcentiméter terület jut. Ezek a paraméterek viszont már 2012-től nem felelnek meg. Helyettük úgynevezett feljavított ketreceket kell alkalmazni, ahol az egy tyúkra eső terület legalább 750 négyzetcentiméter. Szükséges ezen kívül tojófészket, csipegető és kapirgáló részt, valamint ülő rudat biztosítani a madarak számára. A szakmai jóslatok szerint, ezekkel a szabványokkal a magyar tojástermelők nagy része bedőlhet, hiszen óriási beruházást igényel a megfelelő nagyságú ketrec és a kiegészítők minden egyes tojótyúknak. Ha nem lesz meg a 750 négyzetcentiméteres ketrec, a kiegészítőkkel, akkor akkor nem lesz piacképes a tojás és a gazdálkodók nyakán marad, ami azzal járhat, hogy naponta 1 millió hétszázezer (!) tojást kell megsemmisíteni. És hogy legyen még min tovább bosszankodni, az EU a saját termelőit megfojtja az előírásokkal, a harmadik országokból érkező árukkal szemben viszont alacsonyabbak az elvárások, és azok betartását is alig ellenőrzik. "Megveregethetjük a saját vállunkat, hogy milyen jól élnek az európai tyúkok, miközben gazdaságok ezrei mennek majd tönkre, és munkahelyek szűnnek majd meg" - fogalmazott az egyik magyar EP-képviselő.
Azon pedig már meg sem lepődünk, hogy az amerikai Mezőgazdasági Kutató Intézet (ARS) vizsgálatai szerint nem mutatható ki különbség a baromfi tojások minőségében és összetételében a tartási módok függvényében.