
A Szegedi Ítélőtábla napokban hozott másodfokú jogerős döntése szerint jogellenesen módosította tavaly áprilisban a közgyűlés a székkutasi Új Élet Mezőgazdasági Termelőszövetkezet alapszabályát.
Az elsőfokú ítélet szerint a termelőszövetkezet nem a szövetkezeti törvénynek, valamint az alapszabályuknak megfelelően tartotta meg a közgyűlést, ezért törvényt sértett. Szenti Imre, a székkutasi szövetkezet elnöke fellebezett, azonban a Szegedi Ítélőtábla jóváhagyta az elsőfokú ítéletet.
Az ügy előzménye, hogy a székkutasi Új Élet Mezőgazdasági Szövetkezet működésében és gazdálkodásában 2009-ben súlyos törvénytelenségek elkövetésének gyanúja merült fel. A szövetkezet közgyűlésén jogszabálysértő módon szabad kezet kapott az igazgatóság a közös vagyon értékesítésére. Lakossági fórumokon kért segítséget több székkutasi polgár a térség országgyűlési képviselőjétől a falu legnagyobb munkaadója körül tapasztalt visszaélések ügyében. Csikós Ferenc a Lázár Jánossal való konzultációt követően a Csongrád Megyei Bírósághoz fordult, míg Lázár az ügyészségen tett feljelentést.
2010. április 16án került sor a szervezet közgyűlésére, amelyen a Szövetkezet az előző évi beszámoló mellett több más kérdésről is döntött, köztük arról, hogy az igazgatóság értékesíthessen gyakorlatilag tetszés szerint vagyontárgyakat. A felügyelőbizottság elnöke megállapította, hogy komoly szabálytalanságok tapasztalhatóak a szervezet működésében, hiányoznak többek között a munkaköri leírások, a szervezeti és működési szabályzat. Fény derült arra is, hogy a szövetkezet lakitelki vágóhídjára tisztázatlan körülmények között jelzálog került, továbbá a könyvelésben is hiányosságok mutatkoznak. A Körös-Maros Nemzeti Park részére értékesített ingatlanok vételára, amely mintegy 100 millió forint eltűnt, azt a mai napig nem osztották szét a tagok között. Nem ellenőrizhető a tartozások behajtása sem, de a vizsgálat felszínre hozott egy 20 millió forint értékű igazolatlan és indokolatlan terményhiányt is.
Csikós Ferenc a jogsértő határozatok felülvizsgálata és hatályon kívül helyezése végett a Csongrád Megyei Bíróságon pert indított. A bíróság 2010. október 8-án meghozta ítéletét, amelyben Csikós Ferenc és jogi képviselője, dr. Kiss Zoltán ügyvéd keresetének helyt adva hatályon kívül helyezte a Szövetkezet 2010. április 16-i közgyűlésén született jogsértő határozatokat, ezzel a Szövetkezetet új közgyűlés megtartására kötelezte, mivel az áprilisi közgyűlés nem a szövetkezeti törvény és a Szövetkezet alapszabályának megfelelően, azaz törvénysértő módon került összehívásra.
Mint az egy hét elején tartott sajtótájékoztatón Szél István Székkutas polgármestere elmondta, a tagok még mindig nem kapták meg a 100 milliós földeladásból járó részüket.
Az ügyben Lázár János a korábbi feljelentése és annak kiegészítése alapján a Csongrád Megyei Főügyészség különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés ügyében még nyomozást folytat.