






Ezzel a címmel indít sorozatot a történelem szerelmeseinek az Emlékpont Múzeum és a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara. Ígérik, itt mindenki megtalálja a szájízének megfelelő témát, az őskortól, az arab tavaszig.
Fotó: VH
Elindult a SZE-EM. (szempont), azaz a Történelemtudás Egyeteme nevet viselő programsorozat, az Emlékpontban. A történelem adatait magukba szívni vágyók havonta vehetnek részt egy-egy előadáson, amelyeket a Szegedi Tudományegyetem oktatói és PhD-s hallgatói tartanak. A témák sokszínűek és az őskortól egészen napjainkig terjednek.
Blazovich Péter, az múzeum igazgatója szerint ez is egy remek lehetőség, hogy kihasználják az Emlékpont által biztosított lehetőségeket, gondolva itt magára a helyszínre és az intézmény adattárára is. „A Mindentudás Egyeteme után, „szabadon”, választottuk ezt a nevet ennek a nyolc alkalomnak, amit valójában leginkább a 11. és 12. osztályos középiskolásoknak ajánlunk. A cél az lenne, hogy az amúgy is eléggé kötött iskola tananyagot, színesebbé tegyük, gyarapítsuk és a tudomány legfrissebb eredményeit is a fiatalok elé tárhassuk,” összegezte a múzeum igazgatója
Az első előadást Dr. Csernus Sándor dékán, középkori magyar-francia kapcsolatok elismert kutatója tartotta, aki úgy véli, az Emlékpont számára egy kitüntető feladat az oktatás, amit az ilyen és ehhez hasonló előadásokkal nagyon jól el is lát. Arra a kérdésre, hogy a fiatalokat, mennyire érdekli a történelem, mint tudományág, a dékán csupán annyit mondott: „érdeklődők mindig vannak. Viszont az információ rengeteg és közöttük eligazodni gyakran rémisztő feladatnak tűnik. Arról viszont garantálhatom az érdeklődőket, hogy ebben az előadássorozatban mindenki megtalálja a szájízének megfelelőt, az őskortól, az arab tavaszig.”
Ez bizony így van, mert az előzetes tervek szerint a keresztes hadjáratokról, a nomád népeken át, az újkori történelemig minden szerepel a listán. Az Történelemtudás Egyeteme, rendszeresen, minden hónap első keddén várja az érdeklődőket, összesen nyolc alkalommal. Az első előadást szeptember 27-én az Anjou Európa: a "jövő Európájának múltja" címmel tartották