






Balogi András, Torontálvásárhely polgármestere, egyben a helyi általános iskola igazgatója vezetésével, pedagógusokból és vajdasági diákokból álló csoporttal három napot töltött Hódmezővásárhelyen, Patócs Anikó, a HTKT Klauzál Gábor Általános Iskola és Óvoda igazgatója meghívására.
Fotók: VH
Hódmezővásárhely testvértelepülésén, Torontálvásárhelyen tavaly tavasszal járt a Klauzál iskola csoportja, a Határtalanul pályázat finanszírozásában. Az iskola igazgatója, Patócs Anikó elmondása szerint a gyerekek átérezhették, milyen vajdasági magyarnak lenni. „Ezzel a programmal igyekszünk erősíteni az összetartás érzését, ennek egyik fontos eleme, hogy diákjaink a határon túli magyarságot megismerjék. Kapcsolatok, barátságok szövődtek, sőt szakmai tapasztalatcserére is sor került. Testvértelepülés lévén testvériskolaként hívtuk meg a torontálvásárhelyi általános iskola tanárait, diákjait, akik október első hetében három napot töltöttek itt,” mondta Patócs Anikó.
Balogi András a Vásárhelyi Híreknek elmondta, nagy szeretettel jön mindig Hódmezővásárhelyre, hiszen az általa vezetett település és Vásárhely ezer szállal kötődik.
Ennek kapcsán egy történetet is elmesélt. Néhány éve, a település határában egy kancsó fordult ki a szántás nyomán. Később kiderült, az 1800-as évekből származik. Amikor bevitték hozzá, meglepődött: hiszen a kancsó a mintája pont olyan, mint amit az egyik hódmezővásárhelyi látogatása alkalmával hozott haza. A polgármester Torontálvásárhely lakosairól, egykori betelepülőiről jól tudja, hogy egy részük Hódmezővásárhelyről érkezett az 1790-es években.
Azt is elmondta, mennyire fontos, hogy a vajdasági gyerekek eljöjjenek, nyitottabbá váljanak, ismerkedjenek Magyarországgal. Felidézte, hogy legutóbb, amikor kisdiákjaival járt itt, az autóbuszban ülő egyik gyerek felkiáltott: „Tanító bácsi, hiszen itt minden üzleten magyarul van a felirat!” mesélte Balogi András, aki ezúttal tanár kollégái mellett hét diákkal jött.
A vendéglátó iskola a vajdaságiaknak színes programok sokaságát állította össze. Volt kerámia-foglalkozás Ambrus Sándor keramikusnál, majd rövid városnézés után kimentek Mártélyra, a Bodnár Bertalan Oktatási Központba. Egyébként itt volt a szálláshelyük is. Az esti tábortűz sem hiányzott majd éjszakai túrára indultak a tanösvényen. Jártak a székkutasi Gregus Máté Tagintézményükben is. Előző napon, csütörtökön pedig részt vettek a Zene Világnapja alkalmából az iskola tornatermében rendezett műsoros délelőttön, amelyet a műfajok sokasága: komolyzenei és kórus hangverseny, Dodgem együttes fellépése és táncház színesített.