



Jelképes, összesen 100 forintos áron kapja meg a vásárhelyi önkormányzattól a Bethlen gimnázium azt a 621 négyzetméteres területet, amelyre később kollégiumot építenek. Erről a július 6-i ülésén döntött a közgyűlés.
Az ingatlan forgalmi értéke közel 10 millió forint, részletezte Veres Péter, a lakás- és ingatlangazdálkodási csoport vezetője. Tatár Zoltán aljegyző elmondta: ingyen azért nem adhatják át, mert ezt a jogszabályok nem engedik.
Az ár az eredeti elképzelés szerint négyzetméterenként 100 forint lett volna, a bizottságok javaslata alapján lett még ennél is kedvezőbb. Grezsa István fideszes városatya mindenkit arra emlékeztetett: Vásárhely mindig "nyakas, erős, kálvinista város volt", a közösség a gimnáziumra ma is büszke, örömmel gyakorolt irányába ilyen gesztust.
Mint arról részletesen írtunk, a sokat emlegetett Modern Városok Program óriási pénzosztogatása során Orbán Viktor miniszterelnök tavaly május végén, Vásárhelyen több helyi beruházás finanszírozásának ígérete során arról is beszélt, hogy a településen új könyvtárat és tudásközpontot építenek 4 milliárd forintos beruházással, és ugyanekkora összegből felújítják több középiskola és egy kollégium épületét.
Mivel konkrét összeget még nem említettek, sejthető, hogy nagyjából több milliárd forintot szánnának a Bethlen Gábor Református Gimnázium épületének teljes felújítására és bővítésére.
Idén január 5-én pedig az iskolában tartott tájékoztatón bejelentették, hogy az iskolát fenntartó ótemplomi református egyházközséggel együttműködésben megvalósuló beruházás előkészítésére 268 millió forint áll rendelkezésre.
A patinás, iskola múltja 1723-ra nyúlik vissza, amikor vályogépületet emeltek a későbbi Ógimnázium helyén, és kezdték meg a könyvtár gyarapítását. 1896-ban került tető alá az a Sándy Gyula tervezte épület, amely a mai gimnázium otthona. Az épület tágas, hatalmas ablakai délre néznek; az egyes szinteket különböző (román, gótikus, reneszánsz) stílusban építették.
„Ezt feltétlenül figyelembe kell venni a bővítésnél. Az épület egyébként is műemléki védettség alatt áll, így mindenképpen az építkezéseknél az eredeti megjelenést, ezt az eklektikus, szecessziós jelleget kell tovább vinni” - mondta Novák Péter építész.
Az általa vezetett iroda a Vásárhelyi Híreknek a szinte kész terveket is elküldte (a galériában láthatók!)
A tervek szerint a régi épület földszintjén alakítják ki a könyvtárat, kiállítótermet, a mostani könyvtár helyén lenne a tanári, a tanári pihenő helyiség.
A Szőnyi utcai oldalra 3700 négyzetméteres épületet építenek. Az első olvasatra nagy méret oka, hogy (mint a képünkön is látható) egy kiterjedt alagsori részt terveznek. A Szőnyi utcai épület földszintjén lesz a tanári ebédlő, melegítő konyha, a felette lévő szinten a 140 négyzetméteres tanulói ebédlő, Ebben az épületen az alagsorban kerékpártárolók, könyvraktár, konditerem, orvosi szoba, öltözők, szaniterhelyiségek lesznek. Ezek a Tóth Sándor utcai oldalra épülő új szárny alagsorában kialakítandó tornateremhez csatlakoznak, funkcióban és valós összeköttetésben is. Az ide tervezett épület tornaterem feletti szintjén tanulószobák, és a következő szinten kollégiumi szobák kialakítása a terv. Hozzá kell tenni, hogy a tervek szerint a Tóth Sándor utcai épület mérete miatt 21 métert elvesznek az Alföldi Galéria udvarából.
Ennek az ingatlanrésznek a jelképes 100 forintos vételáron történő átadásáról döntött a közgyűlés július 6-án.