







Mint az várható volt, szinte teljesen megtelt a Fekete Sas nagyterme szeptember 21-én. Az eredetileg meghívott 17 népdalkörből, 15-en jöttek el, hogy egy egész napos remek hangulatú találkozó résztvevői legyenek.
Fotók: VH
A körülbelül 1000 nyugdíjast tömörítő Hódmezővásárhelyi Nyugdíjas Szövetség hívta életre hagyományteremtő szándékkal, az I. Tiszántúli Népdalköri Találkozót. Meghívást kaptak Békés-, Bács-Kiskun-, Csongrád-, Hajdú-Bihar- és Szolnok megyei népdalkörök. Nem minősítő verseny volt, viszont értékelték és díjazták a produkciókat. A délutáni órákban Vágó János, a Péczely Attila Alapfokú Művészetoktatási Intézmény igazgatója által vezetett háromtagú zsűri felállította a 15 fellépő népdalkör rangsorát, akik közül a legjobban szereplő együttesek részt vehetnek október 4-én a Budapesten, Csillebércen megrendezésre kerülő az Újra szól a dal - Szenior Dalkörök Országos Fesztiválján. Vágó János lapunknak elmondta, nagyon fontos a népdalkörök szerepe a magyar népdalkincs megőrzésében. Jelentős szerepük van a fennmaradásában. Egy örömteli tanulságot is megosztott, amikor elmondta, ha a környező megyékből ennyien eljöttek, akkor matematikailag a Dunántúlon, illetve az ország más részein is sok népdalkör működhet és nemcsak az idősebb generációból álló tagokkal. Mint mondta, ez utóbbit bizonyítja, hogy volt olyan népdalkör, amelynek a vezetője megjegyezte, hogy a fiatal tagjaik is eljöttek volna, csak hogy a nyugdíjasoknak szólt a meghívás.
Oskovics György, Hódmezővásárhelyi Nyugdíjas Szövetség elnöke arról beszélt, a programok tervezésekor a műfaji palettát akarták színesíteni a népdalköri találkozó megszervezésével, amelyet hagyományteremtőnek szánnak. Ehhez pedig méltó környezetet adott a Fekete Sas nagyterme, amely a Találkozó zárásaként egy igazán magával ragadó váratlan esemény helyszíne volt. Miközben a zsűri értékelésre visszavonult, a szünetet kihasználva, felment a színpadra Bárdos István és Bárdos Istvánné, akik citeráztak és énekeltek, amelyhez rövid időn belül a teremben ülő több száz néző és népdalkörös rögtönzött kórusként csatlakozott.
Kiemelt Nívódíjat kapott:
Bazsarózsa Nóta és népdalkör Földeák.
Csaba Pávakör Békéscsaba
Hagyományőrző Népdalkör Csabacsűd
Biharugrai népdalkör.
Vadvirág Népdalkör Mezőkovácsháza
Csanádapácai Dalkör.
Nívódíjat kapott:
Aranyeső Népdalkör Békéssámson
Domaszéki Népdalkör
Kékibolya Népdalkör Székkutas
Aranyág Dalkör Felsőszentiván.
Őszi Rózsa Népdalkör Maroslele
Rémi Népdalkör és Citerazenekar
Dobozi Népdalkör
Dicséretben részesült:
Illés Panna Népdalkör Gyula
Aranyeső Népdalkör Békéssámson
Délibáb Dalkör Hódmezővásárhely
Különdíjas:
Bárdos István és Bárdos Istvánné Földeák