A tél végére a magyarok 95%-ának nem megfelelő a D-vitamin szintje, mégis csupán 15%-uk szed valamilyen D-vitamin készítményt - derül ki egy friss orvosi felmérésből.
Nem szabad félvállról venni a kérdést: tél végére a lakosság kétharmadánál olyan kritikus a D-vitamin hiánya, hogy az immunrendszerük működése is romolhat. Vagyis ennek az influenzajárványokban is fontos szerepe lehet: egy japán felmérés szerint közel felével csökkentheti az influenza kialakulásának esélyét a napfényvitamin pótlása. A megfelelő bevitelre az első pillanattól kezdve oda kell figyelnünk: a gyermeki élet fogantatástól számított első 1000 napjában különösen fontos a D-vitamin, hiszen nélkülözhetetlen az egészséges sejtfejlődéshez, hiánya pedig növeli a gyerekkori cukorbetegség és számtalan más súlyos betegség kockázatát is.
A magyar lakosság csaknem kétharmadánál annyira kritikus a vitamin-hiány, hogy az immunrendszer működése is veszélybe kerülhet, csontritkuláshoz vezethet, és fokozhatja a szív- és érrendszeri betegségek, valamint számos rákos megbetegedés kialakulásának kockázatát, sőt, a depresszióra való hajlamot is.
Mivel az ősz végi, téli és kora tavaszi időszak alacsony UV-B sugárzása Magyarországon nem megfelelő a D-vitamin képzéshez, és az átlagos hazai étrenddel a szükséges bevitelnek csak a töredéke biztosítható, ilyenkor különösen fontos lenne a D-vitamin pótlása.
A MOOT felmérésének eredményei szerint azonban a lakosság csupán 15%-a szed valamilyen D-vitamint (is) tartalmazó készítményt. A vizsgált személyek 7%-a szoláriumozott, az ő esetükben a D-vitamin érték magasabb volt. 29%-uk szenvedett már el korábban csonttörést, de csak 8%-uk tudott csontritkulásról. Szomorú tény, hogy még csontritkulással kezelt betegek sem vették elég komolyan a D-vitamin-pótlást: csak 48% szedett azt tartalmazó készítményt, annak ellenére, hogy ilyenkor az orvosok előírják.
„A D-vitamin nélkülözhetetlen egészséges sejtfejlődéshez, és alapvető szerepet játszik az idegrendszer fejlődésében, valamint az immunrendszer megfelelő működésében is. Mivel a D-vitamin segíti a csontok szilárdságához szükséges kalcium beépülését, különösen fontos ebben az életszakaszban a csontok fejlődése, a megfelelő csonttömeg elérése és ezzel együtt a csontritkulás megelőzése szempontjából is. Emellett azok a gyerekek, akik megfelelő mennyiségű D-vitaminhoz jutnak, kevésbé fogékonyak az egyes típusú cukorbetegségre, az allergiás megbetegedésekre az asztmára is” – hívta fel figyelmet dr. Takács István, a Magyar Primer Prevenciós Orvosi Egyesület elnöke, MOOT főtitkára.