
Könyvbemutatót rendeznek november 27-én, kedden délután 5 órai kezdettel az Alföldi Galériában, ahol Szabó Klára Petra képzőművész eddigi munkásságát áttekintő Phantasea című kiadványról beszélget Somosi Rita művészettörténész az alkotóval.
A Vásárhelyi Hírekben 2011 óta rendszeresen írunk a vásárhelyi Szabó Klára Petra tevékenységéről.
(Tegyük hozzá, Szabó Klára Petra évek óta a Vásárhelyi Hírek online magazinjának a Street Fashion streetfashion.vasarhelyihirek.hu divatoldalnak is az állandó háziasszonya.)
Kísérletező kedvű, innovatív alkotó, aki bátran felvállalja, hogy új utakat mutat a modern, kortárs képzőművészetben. Festőművész, szobrász kortársai – tisztelet a kivételnek – hajlamosak a hagyományokhoz ragaszkodó alkotói megoldások elefántcsont tornyába zárkózni.
Pályája kezdetén Szabó Klára Petra a divatot, mint társadalmi jelenséget saját készítésű fotóiból kiindulva, tematizáló részletgazdag Art & Style akvarellsorozatáról vált ismertté. Ugyan az évek során a műfaj szinte védjegyévé vált, a hangvétel egyre személyesebb témák felé fordult. Központi témája az ember: barátok, ismerősök, illetve a művész szűkebb környezete. A Derkovits Gyula ösztöndíj (2011-2014) elnyerése mellett Budapesten, Európa több nagyvárosában és Dél-Koreában volt egyéni kiállítása az elmúlt években.
A Magyar Nemzeti Galéria, a Műcsarnok és az FKSE csoportos tárlatain túl számos jelentős rezidenciaprogramon is részt vett. Művei hazai és nemzetközi gyűjteményekben egyaránt megtalálhatóak.
Míg – a kezdeti években - az Art & Style sorozatában barátai öltözködését dokumentatív portrék formájában örökítette meg, addig a legújabb, Black Box (2017) és Gyűjtő (2017) sorozatok központi motívuma önmaga lett. A köztes években, elektrográfiai kísérletei, videó installációi, vagy éppen nagy dobozokra festett és kézmelegtől előbukkanó nőalakjai, illetve termofestékkel bevont festett virágai a közönség lába előtt, amelyek mozgásérzékelő hatására felgyulladó fénytől láthatók voltak alkotói fantáziájának állomásai.
A legújabb, Gyűjtő sorozat ismétlődő, mégis változatos motívumkészlete különböző meztelen testrészekből épül fel, amelyek egymástól elválasztva, fragmentáltan jelennek meg. A legérzékenyebb, lágy pontjaikban feltűzött torzóktól elválasztva megjelenő végtagok a cselekvésképtelenség érzetét keltik. A test egyszerre tárgya a gyűjtő ismeretlen szándékának és saját megfigyelésének is. A látszólag magánjellegű vélemények és intim zónák az önvizsgálatra ösztönző tényezők tükrében azonban napi szintű társadalmi kérdésekre is ráirányítják a figyelmünket. Nem véletlen, hogy ez lett a róla szóló könyv borítója.
Munkáiról, életéről valamint az őt bemutató könyvről lesz beszélgetés november 27-én 17 órától, az Alföldi Galéria földszintjén.
Az est vendégeit Dr. Miklós Péter, a Tornyai János Múzeum igazgatója köszönti, a rendezvényen a kötet megvásárolható.