
Nemcsak kiállítóhely, hanem kutatási intézmény az Emlékpont, amire a legjobb példa a tartótisztekkel kapcsolatos, tavaly feldolgozott anyagának nyilvánosság elé tárása, mondta Blazovich Péter a közgyűjtemény igazgatója.
Fotó: VH
A február 24-én tartott sajtótájékoztatót abból az apropóból tartottak, hogy Fráter Oliver, az Emlékpont Múzeum külsős munkatársa egy hódmezővásárhelyi vonatkozású bonyolult kémhistóriát göngyölített fel, amely mostantól bárki által hozzáférhetővé vált.
Hegedűs Zoltán önkormányzati képviselő a téma aktualitását azzal a hasonlattal magyarázta, hogy a fel nem tárt múlt olyan helyzetet teremt, mint egy tályogos seb, amely feszíti, betegíti a testet, de ha felvágjuk önmagától kitisztul. Emlékeztett arra is, az Emlékpont létrehozása, kutatási eredményeinek publikálása országos hírnevűvé tette a város által alapított intézményt.
Fráter Olivér a kémhistória ismertetése előtt elmondta, a tartótisztekkel kapcsolatos kutatások egyik mellékágaként találtak rá a vásárhelyi vonatkozású anyagra, amelynek főszereplője egy Zentáról Vásárhelyre került vízilabdakapus, Habram Nándor, akit az 50-es évek elején az NSZK-ban beszervezett a nyugatnémet Gehlen titkosszolgálat, amely az amerikai hírszerző szolgálat európai csápja volt. A történet másik szálán, egy szintén vásárhelyi személy Simonffy Ferenc beszervezéséről olvashatunk, akit a magyar titkosszolgálat dobott át Ausztriába, hogy jelentéseket küdjön és kövesse nyomon Habram Nándor kinti tevékenységét. Hogy az ügy még bonyolultabb legyen, az ÁVH beszervezte a testvérét Simonffy Györgyöt is, aki családtagjairól tett jelentéseket. A klasszikus kémirodalom elemeit sem nélkülöző hódmezővásárhelyi személyeket, családokat érintő 29 oldalas ‘Párhuzamos kémhistóriák’ című történet, teljes egészében elolvasható az Emlékpont saját honlapján.
Olvassa el a Párhuzamos kémhistóriákat ITT!