KözéletTanyavillamosítást tervez a kormány

2013. július 1., hétfő
 
Tanyavillamosítást tervez a kormány

Jelentős elmozdulás lenne a Vásárhely környéki tanyai életmódban is, amennyiben a kormány valóban elindítana egy tanyavillamosítási programot.

 

 

 

 

Tanyavillamosítási programot tervez a kormány – legalábbis erre utal az a levél, amelyet az EnergiaFocus.hu információi szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium küldött valamennyi áramelosztó cégnek a múlt héten. A tárca arra kíváncsi, mennyibe kerülne a ma még hálózatra nem kötött egyedülálló lakóépületek csatlakoztatása az elosztórendszerre. Szakértők szerint amennyiben a kormány valóban elindítana egy tanyavillamosítási programot, a tanyák beillesztése az elosztóhálózatba darabonként elérheti akár az egymillió forintot is.

Az EnergiaFocus.hu több, egymástól független forrásból úgy értesült, hogy a kormány az elosztócégeknél a tanyák hálózatra kötésének lehetőségei felől érdeklődik. Információik szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) a múlt héten az E.ON, az Elmű-ÉMÁSZ csoport, illetve az EDF Démász elosztóhálózati cégeihez egy-egy elektronikus levelet juttatott el. Ezekben mindössze két kérdés állt: egyrészt az NFM arra volt kíváncsi, mennyibe kerülne egy-egy különálló tanya, vagy egy tanya csoport rákötése a villamos energia-hálózatra.

Másrészt pedig a tárca afelől érdeklődött, mennyibe kerülne az elosztócégeknek az, ha átvennék a ma szigetüzemben működtetett áramrendszerek üzemeltetését. Ez utóbbinak azoknál a tanyáknál van jelentősége, ahol az ott lakók maguk termelnek villamos energiát, ám nem csatlakoznak rá az elosztóhálózatra. Azonban éppen emiatt az elosztók egyáltalán nem rendelkeznek tapasztalattal a szigetüzemek működtetésére, hiszen ezek nem az ő, hanem a tanyák tulajdonát képezik.

Azonban nem csak a vezetékek és a csatlakozások kiépítése jelentene költséget a cégek számára. Az új kábelek kihúzásával ugyanis megnövekedne a fizetendő vezetékadó mértéke is, amelyet tovább emelne a szigetüzemek átvétele.

A jelenleg egyébként is nehéz pénzügyi helyzetben lévő elosztócégeknek így mindez hatalmas kiadást jelentene, főként ha a tanyavillamosítással járó költségeket nekik kellene állniuk úgy, hogy azt nem érvényesíthetnék később a díjszabásaikban.

Egyelőre nem teljesen látszik, mi lenne a célja egy ilyen tanyavillamosítási programnak. Mindenesetre a program elindítása esetén nem könnyítené az elosztócégek helyzetét az sem, hogy a következő években – egy idén tavasszal elfogadott törvénymódosítás értelmében – a ma még a levegőben lógó elektromos vezetékek jelentős részét a föld alá kell vinniük saját költségükön.

 

Olvassa el ezt is!

Vásárhelyi úszók a magyar élmezőnnyel együtt álltak rajtkőre

Vásárhelyi úszók a magyar élmezőnnyel együtt álltak rajtkőre

A barcelonai világbajnokság főpróbájának számított a június 26-29. között Debrecenben rendezett 115. Felnőtt Úszó Országos Bajnokság.
Álnéven heccelte a Nyugat-európai vásárlókat

Álnéven heccelte a Nyugat-európai vásárlókat

Meglepő dolgok derültek ki az állatvédőkről! Most kezdenek igazán érdekesek lenni a hódmezővásárhelyi gazdálkodóknak is több milliós kárt okozó lejárató kampány és a bírósági per fejleményei.
A vásárhelyi csapat továbbra is a 10. helyen áll

A vásárhelyi csapat továbbra is a 10. helyen áll

A Pénügyőr győzelmekkel, a Kosársuli vereségsorozattal. A két csapat ellentétes előjelekkel várhatta az alapszakasz második félidejét.
Vásárhelyi  Művészeti Díj 2026

Vásárhelyi Művészeti Díj 2026

Benedek Lili jazzénekesnő, Varga-Tóth Attila operaénekes, valamint a Molnár Dixieland Band együttes vehette át az idei Vásárhelyi Művészeti Díjat-
 

És ezt már olvasta?

Megszerezte első idegenbeli sikerét
Megszerezte első idegenbeli sikerét Január 25-én este az Eger vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoport alapszakaszának 14. fordulójában.
 
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen Január 20-án Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter részvételével letették a Lynx harcjármű szimulációs központjának alapkővét.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 3. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
Program a gyermekvállalás támogatására
Program a gyermekvállalás támogatására Európai uniós támogatással újabb egészségfejlesztési program indult Hódmezővásárhelyen és Szatmárnémetiben.
 
Ismét elmaradt a győzelem
Ismét elmaradt a győzelem A Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 13. fordulójában a Győrt fogadta a győzelem reményében.
 
Szelektív hulledékgyűjtés Hódmezővásárhelyen 2026
Szelektív hulledékgyűjtés Hódmezővásárhelyen 2026 Továbbra is havi két alkalommal van szelektív hulladék elszállítás és havi 4, vagy 5 alkalolmmal van a zöldhulladék elszállítása.
 
600 milliós támogatást kapott az Önkormányzat
600 milliós támogatást kapott az Önkormányzat A Vásárhelyi Önkormányzat a TOP PLUSZ programban december végén kapott 624 millió forintot humánfejlesztési célokra.