Nem lehet panasza a témák változatosságára annak a 130-150 diáknak, akik nekivágnak minden évben a Francia-Magyar Baráti Társaság által szervezett Ismerd meg Franciaországot vetélkedőnek. Igaz, akik az első versenyen részt vettek, ma már felnőttként máshol hasznosíthatják tudásukat, mert hiszen idén már huszadik éve rendezik meg a sikeres műveltségi vetélkedőt.
Fotók: VH
2011-ben Elzász-Lotharingia és a pezsgő szülőföldje, Champagne volt a téma. Tavaly a déli országrész városait vették górcső alá a Vásárhely középiskoláiból érkezett csapatok. És persze nem lehet vetélkedő a legendás francia konyha elmaradhatatlan kulináris gyöngyszemei nélkül. A Fekete Sas földszinti éttermében összegyűlteket idén is finomságok fogadták.
Március 23-án délelőtt a hódmezővásárhelyi általános iskolák 11 csapata, míg délután a középiskolások 12 csapata mérte össze tudását. A zsűrit ebben az évben is Eric Blin erősítette, aki a Szegedi Tudományegyetem vendégtanára, nem utolsó sorban a Francia Köztársaság tiszteletbeli konzulja Szegeden. Az ő ötlete volt, hogy idén ne az anyaország, hanem Franciaország tengerentúli megyéi, szigetei legyenek a téma. Na, ezzel aztán fel is adták a leckét a diákoknak, hiszen nem volt elég ismerni a turistaparadicsomot: Tahiti szigetét, vagy az egykor rettegett börtönszigetet, Francia Guyanát, hanem voltak például Guadeloupe, Martinique, Mayotte, Réunion, vagy éppen Francia Polinézia, Új-Kaledónia, Wallis és Futuna történelmével, természeti adottságaival, növény-, és állatvilágával kapcsolatos feladatok. A verseny során sokszor nem kis fejtörést okoztak, a közép európaiak számára ismeretlen fűszerekkel, trópusi gyümölcsökkel, ételekkel és italokkal kapcsolatos kérdések. Igaz, a csapatoknak volt idejük előre felkészülni, mint ahogy az is plusz pontot ért, ha a csapatok által készített makett hajót is bemutatták.
Dr. Radicsné Dr. Ruzsa Ilona a Francia-Magyar Baráti Társaság vezetője, a vetélkedők fáradhatatlan szervezője a Vásárhelyi Híreknek elmondta, a vetélkedőn nincs szükség a francianyelv tudásra azért, hogy azok az iskolák sem maradjanak ki, amelyekben nem oktatják ezt a nyelvet. Bár szeretné ha ennek a szép, dallamos nyelvnek az elsajátításában a vetélkedés inspirálóan hatna. Azonban meg kell állapítani, hogy az angol és a német ellenében, a francia nyelv iránt – az országos átlagnak megfelelően – Vásárhely iskoláiban sincs túl nagy érdeklődés.
A vetélkedő eredményei:
Általános iskolák:
1.hely: Liszt Ferenc Ének-Zenei Általános Iskola csapata:
Botka Gerda, Nemes Petra, Kovács Vivien, Nagy Zsófia, Süli Szabina
Felkészítő tanár: Szabó Tamásné
2.hely: Klauzál Gábor Általános Iskola csapata:
Szilágyi Anna, Tóth Emese, Haranghy Laura, Pál Enikő
Felkészítő tanár: Gabnai Jánosné
3.hely: Varga Tamás Általános Iskola csapata
Vida Klaudia, Szentmártoni Vanessa, Aczél Leila, Kovács Diána,
Hegyi Vanessza Barbara
Felkészítő tanár:Bárány Marianne
Középiskolák:
1.hely: Bethlen G.Református Gimnázium csapata:
Várkonyi Zsófia, Szabó Mira, Ludescher Maya, Sipos Fanni
2.hely: Bethlen G.Református Gimnázium csapata:
Fehérvári Vivien,Bihacsy Balázs, Jószai Csilla, Farkas Réka, Kiss Laura
3.hely: Bethlen G.Református Gimnázium csapata:
Török Luca, Károly Dóra, Gyovai József, Gulyás Bence, Marosi Zoltán
Mindhárom csapat felkészítő tanára: Szilágyi Kata