Pénteken kora délután Csongrád, Szentes, Kétsoprony, Baks, Kevermes, Dóc, valamint Hódmezővásárhely öt általános iskolájából, összesen 12 csapat tagjai dugták össze a fejüket a könnyűnek egyáltalán nem nevezhető idei Édes hazám - hon és népismereti vetélkedő feladatai fölött.
Fotók: VH
Hódmezővásárhely oktatási életének egyik évente visszatérő, kiemelkedő eseménye volt március 22-én, a hagyományosan a Kertvárosi Katolikus Általános Iskola által felsősöknek rendezett ’Édes hazám, hon és népismereti vetélkedő’. Az idei év témája a Dunántúli - középhegység és a Balaton természet- és gazdaságföldrajza volt.
A hét évvel ezelőtt, a helyi iskolákkal rendezett vetélkedő, mára egy komplex, földrajzi, hon és népismereti vetélkedősorozattá nőtte ki magát, amelyen már nem csak a vásárhelyi iskolák, hanem a Szeged-Csanádi Egyházmegye fenntartásába tartozó általános iskolák is részt vesznek. Így volt ez idén is, amikor a tizenegy általános iskola 4-4 fős csapata mérkőzött meg egymással, tesztek, gyakorlati feladatok keretében, korhű öltözékekben szituációs játékokkal.
A vetélkedő a rajzverseny eredményhirdetésével kezdődött, majd következtek a feladatok.
“Nem könnyű, de szerintem nem lesz gondunk vele, csak egy kis fejtörés kell hozzá,” mondta a dóci csapat egyik tagja, amint társaival átfutották a frissen kiosztott lapokat.
A vetélkedő második részében „Kukták hódolata a királynak" címmel egy reneszánsz kori étlapot is össze kellett állítani, a főurak, királyok fogadására. A menüsor összeállítása során törekedni kellett a korhűségre.
Amíg a tornateremben elsősorban az agytekervények megmozgatásán volt a hangsúly, addig az iskola első emeletén hatalmas zsibongás kíséretében a kezek mozgásán volt a főszerep. Gyöngyfűzés, agyagozás, sőt, hímzés tette próbára a gyerekek kézügyességét. A vállalkozó kedvű gyerekeknek, Rostás Zoltánné Ibolya a vásárhelyi Hímző Szakkör vezetője segítette a hímzés fortélyainak elsajátítását. Közben pedig az érdeklődő gyerekeknek és szüleiknek 3-4 paravánon hímzésekkel és fényképekkel mutatta be Magyarország egyes tájegységeinek jellegzetes díszítő motívumait.
Eredmények:
I. helyezés Szent István Katolikus Általános Iskola csapata Kétsoprony
II. helyezés Kertvárosi Katolikus Ált Isk. 8. b oszt csapata
III. helyezés Kertvárosi Katolikus Általános Iskola 6.a osztály csapata
IV. helyezés Szent Orsolya Katolikus Általános Iskola Kevermes
V. helyezés Szent Erzsébet Katolikus Általános Iskola Szentes
VI. helyezés Nagyboldogasszony Katolikus Általános Iskola Csongrád
A prezentácó eredményei:
I. helyezés Varga Tamás Általános Iskola
I helyezés Kertvárosi Katolikus Általános Iskola
II: helyezés Szent Erzsébet katolikus Általános Iskola
Különdíj: Szent István Általános Iskola Hódmezővásárhely
A kukták hódolat a királynak bemutatók:
I. helyezés Szent stván Általános Iskola
I. helyezés Szent Orsolya katolikus Általános iskola Kevermes
II. helyezés Szent István Katolikus Általános Iskola Kétsoprony
Különdíj Kertvárosi Katolikus Általános Iskola