
"Segítsd a rendőrség munkáját, verd össze magad!" Erre a furcsa feliratra tavaly szeptemberben már rácsodálkozhattunk Szegeden a Megyeházán. Most az Emlékpont mutatja be a több mint 30 éves Szolidaritás mozgalom, a lengyel állam életére máig kiható szerveződés történetét.
A Csongrád Megyei Önkormányzat, a Csongrád Megyei Levéltár valamint a Magyar-Lengyel Kulturális Közhasznú Egyesület által összeállított 21 tablón, korabeli újságok, plakátok, fotók, jelszavak és karikatúrák mutatják be a lengyel nép rögös és küzdelmes útját a kommunista elnyomásból a szabadságig.
A három évtizeddel ezelőtti lengyelországi események fordulópontot jelentettek a szovjet megszállás és érdekszféra alatt álló kelet-európai térség történetében. A gdański Lenin Hajógyár munkásai 1980. augusztus 14-én sztrájkba léptek az elbocsátott munkások visszavétele, az 1970-es áldozatok emlékművének felállítása, valamint a dolgozók jogainak tiszteletben tartását érdekében. Vezetőjük egy elbocsátott villanyszerelő, Lech Wałęsa lett. A sztrájkolók elfoglalták a hajógyárat és mélyreható változtatásokat követeltek, amelyeket 21 pontban foglaltak össze.
A hatalmas társadalmi-politikai mozgalom taglétszáma villámgyorsan elérte a tízmillió főt, és a függetlenség, a kommunista hatalommal szembeni ellenállás szinonimájává vált. 1980 végére a lengyel vezetés látszólag elismerte a Szolidaritást, és fél évvel a megalakulása után, 1981 tavaszára a lengyel társadalom győztesnek érezhette magát. Azonban a keletről érkező harckocsik – feltételezett – veszélyére hivatkozva a lengyel kommunisták brutális támadást intéztek a demokratizálódó társadalom ellen.
1981. december 13-án Lengyelországban bevezették a hadiállapotot. A Szolidaritás Független Szakszervezetet betiltották, mintegy ötezer tagot tartóztattak le és internáltak (többek között Lech Wałęsát is), a sztrájkokat leverték. A változásra még 8 évet kellett várni.
Az Európai Unió soros elnöki tisztének Lengyelország részére történő átadásának előestéjén, június 30-án délután öt órakor az Emlékpontban nyílik a kiállítás. Köszöntőt mond Blazovich Péter, az Emlékpont intézményvezetője, a Szolidaritás mozgalomhoz fűződő személyes emlékeit Biernacki Karol megyei levéltár igazgatója idézi fel. A kiállítás augusztus 14-ig látogatható.