
A zord téli időjárás ellenére 200-250 érdeklődő látogatott el a Szegedi Tudományegyetem központi, Dugonics téri épületében rendezett nyílt napra. Február 4-én az universitas mind a 12 kara és az egyetemi központi szervezetek is részt vettek, hogy a diákokat és szüleiket eligazítsák a felsőoktatás útvesztőiben.
Itt választ kaptak a nagy kérdésre: miért válasszák éppen a szegedi egyetemet? A dilemma eldöntésére február 24-ig kaptak haladékot a diákok.
A nyílt napon nemcsak a szakokról és az egyetemista életről, hanem a felvételi új szabályairól, a helyi és a külföldi ösztöndíjakról, az önköltségi díjakról és a diákhitelről is hasznos információkat gyűjthetnek be az érdeklődők. Az adminisztráció labirintusában eltévedt diákoknak segítenek kitölteni a jelentkezési lapot is.
150-200 fő regisztrált előre a rendezvényre, többségük vidéki volt, akik valószínűleg a nagy havazás miatt nem is tudtak eljönni – tájékoztatott Gusztosné Thékes Andrea PR-referens.
A hódmezővásárhelyi székhelyű Mezőgazdasági Kar standjánál is szép számmal érdeklődtek, azonban valószínű az időjárás itt is közbeszólt. A nemrég megtartott kari nyílt napon sok érettségi előtt álló ismerkedett az intézmény képzési palettájával. Akkor a Vásárhelyi Híreknek nyilatkozó Horváth József tudományos dékánhelyettes elmondta, az eddigi visszajelzések alapján a tavalyi évhez hasonló számú jelentkezőre számítanak, hozzátéve azt az örvendetes hírt, hogy az államilag finanszírozott keretszámuk idén sem változott.
A idei felvételi keretszámok ismeretében nem csoda, hogy rendkívüli népszerűségnek örvendett a diákhitel-tájékoztatás, igen sok szülő is megfordult az asztalnál. Szinte telt ház előtt tartotta meg „szülői értekezletét” Homoki-Nagy Mária oktatási rektorhelyettes, aki az új felsőoktatási törvényről, az állami ösztöndíjas keretszámokról, az önköltségi díjakról és új ösztöndíjakról is beszélt.
A legnépszerűbb standnak tehát a diákhitel asztala bizonyult. Barbócz Judit, a Diákhitel Központ regionális képviselője elmondta, az új konstrukció, a Diákhitel 2., más néven a kötött felhasználású, kétszázalékos kamattal működő diákhitelt az önköltség fizetésére lehet fordítani, és a teljes önköltség erejéig felvehető (szemben a „régi” diákhitellel, ahol a költségtérítéses hallgató félévente csak 250 ezer forintot igényelhetett). Az igényelt összeg félévente egy az egyben közvetlenül az intézményhez kerül. Barbócz Judit elmondta, a Szegedi Tudományegyetem kötötte meg először az erre vonatkozó egyezményt a Diákhitel Központtal. A Diákhitel 2. mellett a hallgató felveheti a korábbi típusú, nyolc százalékos kamattal ketyegő szabad felhasználású diákhitelt is. Itt egységesen havi 50 ezer forint vehető fel, tanulmányi félévenként maximum 250 ezer, a korhatár pedig 40-ről 35 évre módosult. A törlesztő részlet a mindenkori minimálbér 6 százaléka az első két évben, a harmadik évtől jövedelem függvényében határozzák meg a részletet. A kötött felhasználású diákhitelnél legalább 4, de az eladósodottság mértékének függvényében 20-24 százalék is lehet ez a szám.