
A pénztelenségben, a forráshiányban nincs egyedül a vásárhelyi atlétikai szakosztály. Mint arról írtunk, a Nagy Sportágválasztón is több sportág képviselője a financiális gondokat említette első helyen. A helyzet országos, nem csak küzdőtéren kell nyerni, hanem szponzorokat, támogatókat is meg kell nyerni.
Képünkön Krucsai Zsanett (Fotó: VH archív)
Azt gondolnánk, hogy egy egyenlőséget biztosító modellben a sport üzleti szerepe mellett a közösséget összetartó ereje és az egészség megőrzésében betöltött rendeltetése áll a középpontban. A kormány valahol a félúton hozott döntést, amikor öt látványcsapatsportot preferál: labdarúgást, jégkorongot, kézilabdát, kosárlabdát, vízilabdát.
A társasági adóból levonható a sporttámogatás, amelynek egy része utánpótlás-nevelésre, 50 százaléka direkt egyesületi támogatásra, működésre, 80 százaléka pedig sportcélú befektetésekre, létesítmény beruházásra, eszköz- és felszerelés vásárlásra fordítható.
Ez utóbbira „játszik” a város, amikor 2014-ig három ütemben felújítaná Hódmezővásárhely sportéletének központját, a Városi Stadiont és kapcsolódó létesítményeit.
A Hódmezővásárhely Sportjáért Alapítvány, négy sportág fejlesztésére és utánpótlással kapcsolatos költségeinek fedezésére szeptember közepén benyújtott kérelmében kézilabdára 17,7 millió, kosárlabdára 37,6 millió, vízilabdára 28,8 millió, labdarúgásra 37,9 millió forintot állított be. A városvezetés is fokozottan ügyel a sportfinanszírozásra. Például a májusi közgyűlésen Lázár János soknak találta a sportkoncepció költségvetésében szereplő működésre, személyi juttatásokra tervezett összegeket. Akkor többek között azt mondta, ügyelni kell arra, hogy a vásárhelyi vállalkozók által befizetett pénzeket jól használják fel. Példaként említette a Kosársulit, ahol 47 millió forintból 12 milliót vinne el a személyi jellegű ráfordítás, amíg például sporteszközökre, ruházatra közel 3 milliót fordítanának.
Van Vásárhelyen olyan szakosztály, amely évente összesen 3-3,5 milliót fordíthat versenyzőire. Ebben ruhától, a nevezésig, minden benne van. Ilyen a HÓDIÁK SE. Az atlétikai szakosztály nevét és atlétátáinak sikerét az utóbbi egy évben az országos sportsajtóban is rendszeresen olvashatjuk. Négy válogatott versenyzőjük: Krucsai Zsanett, Kovács Leila, Iványi Anna és Losonczi Gábor korosztályos eredményeit a Magyar Atlétikai Szövetség is becsben tartja, hiszen Magyarország színeiben rendszeresen hívják őket nemzetközi versenyekre. Fennállásának 24 éve alatt elért legjobb eredményekkel büszkélkedhet az idei és tavalyi évben. Vezetőedzőjük Héjja Antal szinte a létező összes regionális és országos elismerést elnyerte a sikeres utánpótlás nevelésért.
Sajnálatos tény, hogy a 2011-es év második felében az egyesület majdnem működésképtelenné vált. A Vásárhelyi Hírek információi szerint az évente mintegy 3,5 millió forintból gazdálkodó, 60-80 fős sportegyesület forrásai mára elfogytak. Kimerültek a minden évben rendszeresen várható pályázati pénzek, szponzori támogatások és a várható források csak 2012 első felében fognak realizálódni. Ismereteink szerint szeptember óta a szülőkre hárul a sportolók összes költsége, a nevezési díj, a szállás, az ellátás.
Terveik szerint szeretnének a városban és vonzáskörzetében támogatókat, szponzorokat találni. Az utóbbi évek sikerei pedig azt bizonyítják, hogy a HÓDIÁK SE az egyik legeredményesebb egyesület, amely nem csak országos, hanem nemzetközi szinten is öregbíti Hódmezővásárhely nevét.