
A raktárnak használt, 101-es számú helyiségéből eddig a nem ismert Barcsay festmények kerültek elő. A két képet az érdeklődők hamarosan megcsodálhatják a múzeumok éjszakáján a makói József Attila Múzeumban.
A makói városháza 101-es számú, raktárnak használt, ablak nélküli helyisége különös kincseket rejtett. A városháza rendezése kapcsán innen rendkívüli értékek kerültek elő. Kiderült, hogy az itt rejtőzködő, nem túl jó körülmények között tárolt több mint száz festmény között két Barcsay Jenő-festmény is található.
A mester mindkét művét makói tartózkodása során, 1926-ban alkotta. Az egyik a Kékegű táj, a másik a Kútgém címet viseli. A művész piros színű szignója „Barcsay J. 926” a képeken jól olvasható. Mindkét alkotás restaurálásra szorul. Felszíne szennyezett, sérült, összességében állapota közepesnek mondható. A festményeket a talált állapotban a múzeum a nagyközönség számára is bemutatja június 20-án, a múzeumok éjszakáján.
Brútyó Mária festő-restaurátorművész első szemrevételezése alapján föltételezhető, hogy a festmények alapjául szolgáló vászon másodlagos felhasználású, és a Barcsay-képek alatt egy más alkotás vagy vázlat rejtőzködik.
Különleges aktualitást ad a hírnek, hogy Makó „szomszédságában” Hódmezővásárhelyen, a Tornyai János Múzeumban május 17. óta látható Magyarország eddigi legátfogóbb Barcsay kiállítása. A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány, a szentendrei Ferenczy Múzeum, Barcsay Jenő Gyűjteménye és a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum közös szervezésében a ’Barcsay Jenő a festő, a tanár’címmel nyílt kiállításon több hazai köz- és magángyűjteményből 200 művet láthatunk, amelyek kiegészültek a múzeum tulajdonában lévő 22 Barcsay képpel.
A Vásárhelyi Hírek megtudta, hogy a képeket Múzeumok éjszakáján, június 20-án este Makón, Nagy Imre a Tornyai János Múzeum igazgatója ajánlja majd az érdeklődők figyelmébe.