
A szelektív hulladékgyűjtés és az újrafeldolgozás elveit, fontosságát már mindenki hallotta. Az a kérdés mennyire tartjuk magunkat ezekhez a szabályokhoz. Az elveket már rögzítették viszont a megvalósítás komoly problémákba ütközik. Ez abban is megnyilvánul, hogy a multinacionális cégek kijátszották a termékdíj törvényt, ami egy lavinát indított el. Ez is elhangzott a Polgármesteri Hivatalban a július 4-én tartott sajtótájékoztatón.
Dr. Kovács Pál, a város szakmai tanácsadója, a sajtó képviselői előtt arról is beszélt, hogy a szelektív hulladékgyűjtés és az újrafeldolgozás mikéntje már évek óta ismert a lakosság körében. Szabályait már az óvodások is kívülről tudják, azonban nem biztos hogy a gyakorlatban is működik. A hulladékkezelésnek törvényi szabályozása van, 1995-ben például bevezették a környezetvédelmi termékdíjat, aminek a legfontosabb célja, hogy bármilyen piaci termékek előállítása, forgalmazása, felhasználása során okozott környezeti veszélyeztetések, illetőleg károk megelőzéséhez, csökkentéséhez pénzügyi forrásokat teremtsen. Ez a szabályozás tényleg jó hatással lehetne a szeméthelyzetre, de a multinacionális cégek kijátszották, mentesítették magukat a díjkötelezettség alól, fogalmazott Dr Kovács Pál. Ezzel természetesen a városi hulladékkezelési rendszert is károsítják, tette hozzá. Példaként a PET- palack visszaváltást említette. Aki visszavisz egy-egy műanyag palackot, üzlettől függően pár forintot kaphat érte. Ez nem is lenne rossz rendszer, ha nem indította volna el a hulladéklopást. Egyre többen pakolják ki a gyűjtőszigetek konténereit, hogy így, még ha csekély összegben is, de pénzhez jussanak.
Dr. Kovács Pál, a város szakmai tanácsadója, sajtótájékoztatón számolt be Vásárhely hulladékgazdálkodási eredményeiről és egy statisztikát is ismertetett, ami alapján még szembetűnőbb az, hogy a hulladéklopások száma, lassan ipari méretűre dagad. Az elmúlt évek összehasonlításában a különböző hulladékfajták begyűjtésének mennyisége radikálisan változott: papírból például 2008-ban 263 tonna hulladékot gyűjtött be az ASA, míg idén az első negyedéves adatok alapján ez mindössze 48 tonna volt. Műanyagból a két arányérték 101 illetve 11 tonna. A legnagyobb eltérés a fém esetében van, hiszen míg két éve 138 tonnát gyűjtöttek be a szemétszállítók, idén a mennyiség még nem mozdult el a nulláról.
Kovács Pál szerint, a számok is igazolják, hogy megindult egy láncreakció, ami ellen a város jogi lépéseket sem tehet. Változást csak a környezetvédelmi törvény módosítása hozhat. Ha elfogadja a parlament, 2012 január elsejétől életbe is léphet. Ez a hulladékfeldolgozó iparágra is nagy hatással lehet, hiszen az országos statisztikák szerint az elmúlt két évben igencsak megnőtt a kereslet az újrahasznosítható anyagok irányt. Főként a papírhulladékot keresik a feldolgozók.
Összefoglalva: a város még 2003-ban kezdte meg a szelektív szigetek létesítését. Akkoriban 64 ilyen pont volt fellelhető, ami most kétharmadára csökkent és csupán a magas házas övezetekben vannak. Azzal, hogy a multik pénzszerzési lehetőséget nyújtanak, elindultak a lopások, mind a kukákból, mind pedig a magánházak előtt kihelyezett szemetesekből és műanyag zsákokból. Sőt, sok konténert a kiürítések során megrongáltak A sajtótájékoztatón a város szakmai tanácsadója elmondta, egyenlőre nincs mit tenni, talán majd az új törvénymódosítás segít.
A sok negatívum mellett azért pozitívum is akad, hiszen sikeresnek tűnik az elektromos hulladék gyűjtési akció, amit a város vezetése az ÖKOMAT Nonprofit Kft-vel karöltve indított. Az első ilyen megmozdulás, május 28-án volt, amiben a lakosság mellett több intézmény is részt vett. Összesen ötezer kilogramm elektromos hulladék gyűlt össze, többek között televíziókat, rádiókat, egyéb szórakoztató elektronikai cikkeket és háztartási kisgépeket vittek a résztvevők. A kft. nyereményjátékot is hirdetett. Így nyert DVD-lejátszót az egyik óvoda. A következő hasonló megmozdulást az őszi hónapokra tervezi Vásárhely vezetése.