
A napokban az alföldi kamillavirágzat is bekerült a hungarikumok közé. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a magyar Alföld legértékesebb gyógynövényének, a népi gyógyászat legfontosabb felfedezésének nevezte a növényt, amely térségünk szikes területeiről kézi erővel begyűjtött, vadon termő kamilla szárított, válogatott virága.
Képünkön a 2014-es avatás Székkutason (VH archív)
Csongrád megyében elsősorban Baks, Csikóspuszta, Csongrád, Felgyő, Hódmezővásárhely, Kakasszék, Kardoskút, Klárafalva, Magyartés, Makó, Makó-Rákos, Nagykopáncs, Nagymágocs, Pitvaros, Sándorfalva, Szeged, Székkutas, Szentes környékén termesztenek, illetve találunk kamillát.
Székkutas kiemelkedő helyet foglal el a kamillavirágzat feldolgozásában. A község legnagyobb munkáltatója tavaly 100 milliós fejlesztést hajtott végre. A Herbária Zrt. székkutasi, gyógynövény-feldolgozó és teaüzemében is folyik az alföldi kamillavirágzat feldolgozása.
A hungarikummá nyilvánitás alkalmából a Herbária Zrt. vezérigazgatója, Czirbus Zoltánt a sajtónak nyilatkozva elmondta, hogy a kezdeményezésére megalakult 2004-ben az alföldi vadon termő kamillavirágzat-gyűjtők csoportosulása. A csoportosulás célja a már akkor is hungarikumként gyakran emlegetett alföldi vadon termő kamillavirág különleges minőségének, hírnevének az öregbítése, a vadon termő kamillavirágból készült termékek állandó minőségének a megőrzése. Az is a cél, hogy minél szélesebb körben népszerűsítsük a kamillavirág földrajzi eredetéből adódóan a jellegzetes, egyedi termékek előállítását; tájékoztassuk a fogyasztókat a termék különleges jellemzőiről.
Ennek eredményeként az Európai Bizottság 2012-es határozata értelmében az alföldi kamillavirágzat elnevezést bejegyezték az "Oltalom alatt álló eredet-megjelölések és földrajzi jelzések" nyilvántartásába. Ilyen előzmények, valamint a hungarikum bizottság ülése után e termék a nemzeti értéktár részévé vált és ezt követően indították el a termék felvételének a kérelmét a hungarikumok jegyzékébe, mondta a vezérigazgató.
Több mint tíz év munka után – a szakma legnagyobb örömére – most bekerült a termék a hungarikumok gyűjteményébe.
Magyarországon a kamillát, mint gyógynövényt, először Melius Juhász Péter debreceni professzor említi meg 1578-ban Kolozsvárott kiadott Herbárium című könyvében. A kamillát görcsoldó, epehajtó hatású növényként jellemzi. A népi gyógyászatban viszont ennél korábban, több évszázaddal ezelőtt felismerték a kamilla jótékony, gyógyító hatását. A kamilla keresett drog a világpiacon. Évente mintegy 300-600 tonna nyers virág származik a vadon termő állományok begyűjtéséből.