„Ez egyik állomása annak folyamatnak, amelynek célja a helyi rendőrkapitányság, és a helyi kisebbség együttműködésének előmozdítása, javítása.”- foglalta össze a Tolerancia Nap lényegét Rádi Norbert rendőr alezredes, Hódmezővásárhely rendőrkapitánya.
A november 27-én délután a Csúcsi Olvasókörben a Hódmezővásárhelyi Rendőrkapitányság és a Hódmezővásárhelyi Roma Nemzetiségi Önkormányzat által szervezett eseményre olyan roma származásúak is meghívást kaptak, akiknek életútja példaként szolgálhat a roma fiatalság körében. Rafael György roma mediátor például arról beszélt, saját tapasztalatából tudja, nevelőintézeti gyerekként könnyen a társadalom peremére sodródhat a fiatal, de ha van lehetősége tanulni, akkor jók a beilleszkedés esélyei.
Az est igazi meglepetése a Megasztárból megismert Seress Fivérek koncertje volt. Seres Antal és Seres Krisztián a Vásárhelyi Híreknek elmondták, harmadik testvérük, Robi betegsége miatt nem tudott Vásárhelyre jönni.
"Én a szüleimtől azt tanultam, hogy a roma származásom miatt triplán kell bizonyítanom" - mondta Seres Antal. A ma már országszerte ismert zenészek korábban sporttagozatos középiskolába jártak, ahol mindhárman országos versenyeken nyertek díjakat és ezzel vívták ki osztálytársaik tiszteletét. Számukra ezért nem jelentett gondot az, hogy vegyes osztályba jártak, sőt, még küzdeni is megtanultak, és ez maximalizmusra nevelte őket. Antal azt is hozzátette, édesapja rendkívüli akarása, teherbírása nagyszerű például szolgált nekik.
Testvére, Krisztián, aki ma két diplomával rendelkező újságíró, elmondása szerint ő volt az egyedüli roma a gimnáziumi osztályában, de nagyon jó kapcsolatot ápolt az osztálytársaival és mint mondja, "nem lennék ma itt két egyetem után, ha nem én lettem volna az egyedüli roma a suliban".
Ombodi Csilla, aki a kezdetektől felkarolta őket, ma is a menedzserük, nagy rutinnal mesélt azokról az időkről, amikor még sokan igen csúnyán néztek rá, mondván, miért fontos neki a három cigány muzsikus mentorálása. Mint mondta, megvívta a maga csatáit, amiben az az érdekes, hogy miután a Fivérek befutott hírességek lettek, azok, akik addig ferde szemmel néztek rá, hirtelen dicsérni kezdték bölcs előrelátását. Ombodi Csilla az est folyamán még egy következtetést levont, ami egyúttal jelzésértékű is lehet: amint látszik egy teljesítmény, egy művészeti érték, egy produktum, már nem számít a bőrszín, a származás, vagyis megszűnik az előítéletesség.
A két Seress testvér egy - egy jól ismert daluk eljátszása közben megélt sikereikről beszéltek, életérzéseiket is megosztották. Beszéltek arról, hogy 2011-ben évtizedes álmuk teljesült, azzal hogy a Gipsy Kingsszel léphettek színpadra Budapesten. Azt is elmesélték a koncert előtt kiutaztak Dél-Franciaországa, ahol találkoztak a nagy példaképeikkel, hogy személyesen is megismerkedjenek velük a közös koncert előtt. Mint mondták, ez életük meghatározó élménye volt.
Az est során többször is megerősítették, nagyszerű élményekkel teli pályafutásuk kulcsa, a zeneszeretetük. Antal elmondása szerint a zenével „valami nagy és nemes dolgot" akartak létrehozni. Akár csak hallgatják, akár művelik, a zenének mindenképpen gyógyító ereje van – mesélte tapasztalatait a zenész. Ez lett a Zenével a rákos gyermekekért Alapítvány lényege, amely jelenleg Szegeden és a fővárosi Heim Pál gyermekkórházban jótékonykodik. A beteg gyerekek már várják a hétnek azt a napját, amikor mennek hozzájuk. Feltölti őket a zene, és amit a legnagyobb eredménynek tartanak: mosolyognak.
A példamutatás egész sorát bemutató, különösen meghitt est kevesekhez jutott el, hiszen a Vásárhelyen több helyen meghirdetett estre éppen azok nem jöttek el, akikhez a roma származású Seress testvérek igazából szólni akartak.
Mátray Attila a Hódmezővásárhelyi Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke a Vásárhelyi Hírek kérdésére elmondta, nem várják többé, hogy eljöjjenek a roma fiatalok, hanem meg fogják találni a módját, hogy az ehhez hasonló rendezvények eljussanak hozzájuk.