





Sokak számára a mezőgazdaság annyit jelent, hogy a Gladiátor című film főszereplője búzamezőn vág keresztül, közben kezével kalászokat simogat, mielőtt csatába indul; vagy sárban dagonyázó sertéseket, amiknek már csak az említésére is fintor ül ki a városiak arcára.
Fotók: VH
Ilyen tájékozottság mellett nem csoda, ha egyre több uniós polgár találja túl soknak a pénzt, amit az EU a közös agrárpolitikába pumpál. Szerencsére Hódmezővásárhelyre ez a tézis nem igaz, hiszen gazdálkodóként ezernél is többen élnek a mezőgazdaságból és két agrárképző intézmény működik a városban.
Ezért sem volt véletlen a helyszínválasztás, hiszen Hódmezővásárhelyen a Gregus Máté tagintézmény, mezőgazdasági szakembereket képez, míg az agrármérnök képzés nagy múltú intézménye, a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara Vásárhelyen működik. Ez utóbbi intézmény volt a társszervezője a március 7-én a Fekete Sas nagytermében rendezett ’Mire KAP-ható a városi ifjúság?’ című konferenciának. Ennek a két közép- illetve felsőoktatási intézménynek a tanulói adták ki a hallgatóság nagy részét.
Hogy a Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet fél éves „roadshow”-jának címe alapján mennyire lesz fogékony a hazai agrárgazdaság felvirágoztatására a tizenkettedikesekből és egyetemistákból álló hallgatóság, csak később derül ki, ha már végeztek. Mindenesetre a 11 órás kávészünetben kitóduló egyik lánycsapat közül valaki nagyot fújtatva hangosan megjegyezte, „na ezt sem nekem találták ki”. Bodor Zoltán harmadéves mérnökhallgató viszont határozottan kijelentette, állattenyésztéssel akar foglalkozni, abból a szakból szerez idén diplomát, az állattenyésztésnek nála csak a keresztszülei gazdálkodásán keresztül van családi vonatkozása. Egy gregusos lány szinte meg sem állt, úgy hadarta el, hogy ő pedig a szülei állattenyésztő gazdálkodását fogja folytatni.
A szaktárca elképzelése szerint 2014-ben induló új uniós ciklusban már ezek a fiatalok lesznek gazdálkodók. S ha most megismerkednek a tervekkel, sokkal felkészültebben vághatnak a munkába.
A Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet fél éves programsorozata többek között ilyen konferenciákkal próbálja a fiataloknak bemutatni az Európai Unió Közös Agrárpolitikáját (KAP).