



’A tanítók csak az ajtót nyitják, belépned neked kell’, fogadja a Klauzál Gábor iskolába érkezőt a bejárattal szemben kifüggesztett kínai mondás. Ezt olvashatta ma délelőtt megérkezésekor az az, igaz csak felerészben magyarul értő 30 tagú romániai delegáció is, amely a mentorprogrammal ismerkedett.
Fotó: VH
A tanárokból, tanfelügyelőkből, iskolaigazgatókból, leendő mentorokból álló csoport számára az iskola bejáratánál kifüggesztett kínai közmondás azért is különösen aktuális, mert a magyarországi példa és gyakorlat romániai átültetését, bevezetését tűzték ki célul. Hatalmas feladat lesz, érdemes hát a magyarországi módszereket tanulmányozni, amiben a Klauzál iskola eddigi eredményei példaértékűek. Erről Földesi Éva beszélt, a tanulmányi utat szervező és finanszírozó alap munkatársa, aki azt is elmondta, Romániában jóval nagyobb feladat vár a mentorprogram résztvevőire, mert ott még a deszegregációs folyamat teljesen más szinten van, elég ha csak a törvényalkotás oldaláról nézzük. Nem utolsó sorban, jóval nagyobb számú, mintegy kétmillió roma él a szomszédos országban, tehát a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek száma is ezzel arányos.
„A Dél-Alföldi Regionális Társadalomtudományi Kutatási Egyesület által működtetett hallgatói mentorprogramban résztvevő intézmény vagyunk, amely évek óta szép eredményeket tudhat magáénak,” mondta Patócs Anikó a HTKT Klauzál Gábor Általános Iskola és Óvoda igazgatónője. „A Roma Education Fund, vagyis a Roma Oktatási Alap szervezésében érkezett 30 romániai szakember most elsősorban a tapasztalatszerzés céljából vesz részt az iskola tanóráin, biológia illetve angol órán. Látogatásuk egyfajta monitoring, bepillantást nyerhetnek az integráció folyamatába, amit majd később hasznosíthatnak,” összegezte az igazgatónő a delegáció látogatásának apropóját.